Úvod > Aktuality > Zlín Film Festival se ponese v duchu objevování a poznávání
Zlín Film Festival se ponese v duchu objevování a poznávání
"> "> "> "> "> ">

Zlín Film Festival se ponese v duchu objevování a poznávání

Vydáno 21. května 2019 Zážitky
Již 59. ročník Zlín Film Festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Kromě zástupců z klasických filmových velmocí nabídne divákům filmy z netradičních zemí, jako jsou Etiopie nebo Albánie. Nosným tématem festivalu je letos objevování a poznávání, které se stalo ústřední myšlenkou filmového i doprovodného programu. Festival odstartuje v pátek 24. května a potrvá do soboty 1. června 2019.
Filmový festivalZlín Film Festival - nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu na světě začíná v pátek 24. května ve Zlíně a v dalších satelitních městech. Filmový festival zahájí český celovečerní film kombinující prvky animovaného, loutkového a hraného filmu s názvem TvMiniUni: Zloděj otázek režiséra Janka Jirků, který se ve Zlíně představí ve světové premiéře.

Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v české premiéře představí australský rodinný film Chlapec a pelikán režiséra Shawna Seeta v hlavní roli s Geoffreyem Rushem. Oba filmy jsou součástí mezinárodní soutěže filmů pro děti.

Během festivalu se diváci mohou těšit na snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, animovanou tvorbu, studentské filmy a mnoho dalších – celkem v šesti soutěžních a v pěti mimosoutěžních sekcích. Letošní novinkou je povýšení žánru dokumentárního filmu do roviny soutěžní.
 

Festivalová filmová témata

Miroslav ZikmundHlavní téma 59. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání. Cestovatelská témata se tak budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. Letos došlo k proměně struktury filmového programu s cílem zpřehlednit a zviditelnit tři základní programové bloky.

Mimo již tradiční Soutěže a sekci nazvanou nově Festival Classics se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma Objevuj & poznávej. Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: Příroda, Lidé a Země. V rámci této sekce se bude promítat více než 40 filmů a dokumentů.
 

Objevujte a poznávejte v kategoriích Příroda, Lidé a Země

ŽralokV mimosoutěžní sekci věnované Přírodě se představí světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty. Ty neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí. Hostem bude například producent, režisér a filmař žraloků Steve Lichtag, který malé diváky provede nejen unikátním ekosystémem atolu Aldabra. Další zajímavosti ze světa přírody přiveze režisér Marián Polák, autor oceňovaného dokumentu Planeta Česko.
 
IndiánKapitola věnovaná tématu Lidé se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, Indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím budete moci nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin. Hosty sekce budou mj. Mnislav Atapana Zelený – etnolog, spisovatel a novinář, či „Maoravák“ (napůl Maor, napůl Moravan) Frank Tomas Grapl, který divákům ukáže a možná je i naučí tradiční maorský tanec Haka a povypráví o životě svých předků na Novém Zélandu. Zajímavou sondou do života lidí na jednom z nejchladnějších trvale obydlených míst na Zemi – v ruské vesnici Ojmjakon (-72 stupňů Celsia) bude snímek talentovaného mladého studenta Dominika Bariho, který získal podporu nadace Leonarda DiCapria a jehož film byl nominován na Oscara.

Tomka a jeho kamarádiSekce Země uvede profil balkánské kinematografie. V 15 celovečerních hraných filmech poznají diváci temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Bulharska či Albánie. Festival představí dílo albánské dětské režisérky Xhanfise Keko. Za přispění albánského Národního filmového archivu budou dvě její díla součástí přehlídky balkánských filmů - Rozmazlená Mimoza (1973) a Tomka a jeho kamarádi (1977).

Významnou součástí sekce Země bude programový blok věnovaný Miroslavu Zikmundovi a jeho následovatelům. Festival uvede dvě komentovaná pásma složená z filmů H&Z určená i dětem a mládeži. Následovat budou projekce filmů a besedy s cestovateli.


České zastoupení v programu festivalu

Zlín Film FestPoměrně silné zastoupení na festivalu bude mít český film. Mimo zahajovací a zároveň soutěžní film v kategorii pro děti TvMiniUni: Zloděj otázek bude mít premiéru v kategorii soutěžních filmů pro mládež koprodukční česko-německý snímek režiséra Ivana Pokorného Uzly a pomeranče.

V kategorii krátkých animovaných filmů se o Zlatý střevíček spolu s ostatními snímky z celého světa utká nový večerníček z produkce ČT Kokoškovi na cestách zlínského režiséra Ivo Hejcmana. Pro festivalové publikum budou mimo soutěž uvedeny filmy Čertí brko, Velké dobrodružství Čtyřlístku i Českými lvy ověnčené snímky Všechno bude a King Skate.

V sekci Objevuj & poznávej budou Českou republiku zastupovat snímky Archa světel a stínů, Trabantem tam a zase zpátky či Cesta jako žádná ze sta.
 

Doprovodný program festivalu

Zikmund HanzelkaFilmový program už tradičně doplňuje i pestrý doprovodný program. Tvoří jej řada divadelních představení, koncertů, workshopů, dále odborné přednášky, výstavy, interaktivní a benefiční programy, ale také sportovní a společenské akce.

Významné životní jubileum pana Miroslava Zikmunda připomene festival nejen projekcemi filmů, ale také besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959-64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petr Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda.

Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti. Prostřednictvím populárně naučného programu „Po stopách Zikmunda a Hanzelky“ v parku Komenského přiblíží organizátoři dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest.
 

Dražba uměleckých klapek

Filmové klapy ZlínJiž tradiční součástí Zlín Film Festivalu je dražba uměleckých filmových klapek. Letošní kolekce Salonu filmových klapek je tvořena 124 originálními díly od předních tuzemských výtvarníků, z nichž někteří se do projektu zapojují od jeho samotného začátku.

22. ročník Salonu filmových klapek má letos pět zastávek a vyvrcholí opět tradiční aukcí, která se uskuteční 26. května v Kongresovém centru ve Zlíně.
Zlín Film Festival 2020

4.9.
10.9.
Zlín Film Festival 2020

60. ročník zlínského filmového festivalu, který je jednou z nejstarších a největších filmových přehlídek svého druhu na světě. Každoročně jej navštěvuje více než 120 tisíc diváků. Festival se uskuteční od 4. do 10. září 2020.

Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem Princip Baťa - Dnes fantazie, zítra skutečnost se nachází v budově 14|15 Baťova institutu (ve 14. budově továrního areálu).

Filmový uzel Zlín

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Baťova vila ve Zlíně

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

21 - Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 - Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu je možno navštívit vždy ve středu, pátek, víkendy a státní svátky.