Úvod > Aktuality > Vlčnov o víkendu opět zaplní tisícovky návštěvníků, pojede se tu tradiční Jízda králů
Vlčnov o víkendu opět zaplní tisícovky návštěvníků, pojede se tu tradiční Jízda králů
"> "> "> "> ">
Kultura

Vlčnov o víkendu opět zaplní tisícovky návštěvníků, pojede se tu tradiční Jízda králů

  • Vydáno20. května 2019
Na legendární Jízdu králů se chystá folklórní obec Vlčnov na Uherskohradišťsku. Uskuteční se od pátku 24. do neděle 26. května. Samotná jízda krále a jeho družiny začne v neděli v 11:30. Jízda králů je pestrou a zajímavou akcí. Uznání se dočkala i v zahraničí, když byla v roce 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. Vlčnovská Jízda králů je nejpopulárnější a má za sebou minimálně dvousetletou tradici. Jezdí z horního konce vsi směrem na dolní konec. Samotná jízda králů se sice pojede v neděli, už v sobotu je ale v obci nabitý program. V památkové usedlosti se například mohou přijít lidé podívat na výrobu růžiček, které zdobí koně královské družiny, nebo na práci kováře. Díky své pestrobarevnosti a tradici je Jízda králů Vlčnov svátkem folkloru pro obdivovatele lidového umění z celého světa.

Jízda králů ve Vlčnově

Počátky Jízdy králů ve Vlčnově sahají tak hluboko do historie, že lidé hledající její vysvětlení se často obraceli k mýtům a pověstem. Asi nejrozšířenější je pověst o uherském králi Matyáši Korvínovi. Ten prchal v přestrojení v ženském kroji po prohrané bitvě u Bílovic do Uher. Měl tvář přikrytou pentlemi, aby ho nikdo nepoznal, a růži v ústech, aby mlčel.

Odborníci se kloní k názoru, že jízdy představovaly prastarý dospělostní obřad, jímž se mládenci zařadili do řad bojovníků, tedy dospělých. Průvod tvoří skupina jezdců tzv. „legrútů“, v dnešní době jsou to mladíci, kteří v daném roce dosáhnou osmnácti let. V jejich středu jede na bělouši král oblečený ve starodávném ženském kroji a má v ústech růži na znamení mlčenlivosti.

Jízda králů ve Vlčnově se během staletí téměř nezměnila. Dnes se pravidelně koná o posledním květnovém víkendu. Jízda králů je už čtyři roky na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. vlčnovských búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb.

Památková rezervace Veletiny–Stará Hora

Památková rezervace Veletiny–Stará Hora

Vesnická památková rezervace "Stará Hora" chrání historické tzv. vinohradnické búdy, které sloužily k lisování hroznů a uchovávání vína.

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km.

K šesti rozhlednám Východního Slovácka

K šesti rozhlednám Východního Slovácka

Nejvíce rozhleden na Východní Moravě je vyrobeno ze dřeva, k těm nejmladším patří hned šestice rozhleden, vybudovaná v tomto roce v Bílých Karpatech v mikroregionu Východní Slovácko. Tam směřujeme tento tip na výlet, respektive na sérii výletů, která nám umožní tento kraj lépe poznat.

Vlčnov – obec králů

Vlčnov – obec králů

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Další aktuality