Úvod > Aktuality > V Chropyni se chystají Hanácké slavnosti

V Chropyni se chystají Hanácké slavnosti

Vydáno 24. května 2019 Zážitky
Už od roku 1985 zaplní každý lichý rok poslední víkend v květnu prostory zámeckého parku a náměstí v Chropyni krojované folklorní soubory, aby si připomněly tradice a zvyky Hané. Hlavní myšlenkou Hanáckých slavností je přiblížit lidem, kteří v našem kraji žijí, narodili se tu, přistěhovali se sem, nebo jsou z dalekého okolí, jak se na Hané žilo a jaké byly zvyky. Hanácké slavnosti se staly nedílnou součástí kulturního života regionu a v posledních několika ročnících jsou pořádány vícedenní slavnosti, letos od 25. do 26. května 2019.
Hanácké slavnosti ChropyněSobotní den je na Hanáckých slavnostech v Chropyni vyhrazen folklóru, lidovým zvykům a řemeslům. Začíná Jízdou krále Ječmínka - krojovaní jezdci na koních objíždějí za doprovodu dechové hudby místo dění slavností. Pak se vydávají na jízdu městem, aby přilákali chropyňské občany na slavnosti. V areálu zámeckého parku jsou umístěna dvě pódia. Tzv. "Hlavní scéna" je dějištěm folklórního festivalu. Dopoledne se prezentují dětské soubory, odpoledne soubory dospělých. Jde o přehlídku národopisných souborů a o ukázku starých zvyků, tanců, zpěvů a zábavy.

Na tzv. "Malé scéně" se v průběhu dne střídají hudební seskupení mnoha žánrů (od dechové a cimbálové hudby po rockové skupiny či různá alternativní seskupení).
 

Jarmark řemesel, tržnice i lunapark

Chropyně slavnostiV areálu zámeckého parku rovněž probíhá celý den Jarmark řemesel - ukázka lidové tvořivosti a dovednosti. Výrobky si může každý zájemce zakoupit nebo objednat. Zakoupit lze také občerstvení, o které se starají majitelé a provozovatelé restauračních zařízení v Chropyni. Mimo areál Hanáckých slavností je umístěna tržnice (náměstí Svobody) a lunapark s mnoha zábavnými atrakcemi (Sokolský stadion).

Večer je věnován příznivcům moderní hudby. Pravidelně je pořádán rockový festival, na kterém vystupují převážně místní rockové kapely.

Neděle je věnována dětem. Dopoledne se konají cyklistické závody, které pořádá místní cyklistický oddíl. Odpoledne jsou pro děti připraveny hry, zábava, ale i poučení, které přináší různé ukázky – psovodi, hasičský záchranný sbor aj. Pěknou tradicí je také konání srazu automobilových veteránů.
Zámek Chropyně s legendárním hanáckým králem Ječmínkem

Zámek Chropyně s legendárním hanáckým králem Ječmínkem

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice Muzea Kroměřížska a památník chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.