Úvod > Aktuality > Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích
Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích
"> "> "> "> ">
Příroda

Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích

Vydáno 4. června 2021
Na zámku v Buchlovicích je od 1. června opět k vidění unikátní sbírka fuchsií čítající asi 1 400 druhů a odrůd. V zámeckém zahradnictví si lidé mohou zakoupit nejen fuchsie, ale i oleandry, ibišky a další rostliny a byliny. Prodejní výstava balkonových květin je přístupná od 9 do 17 hodin denně mimo pondělí. Otevřeno bude až do 30. září 2021.
FuchsieDo Buchlovic se fuchsie dostaly poprvé po dokončení srovnávacích pokusů se světovým sortimentem v Průhonicích v roce 1970. Původních 350 odrůd bylo následně zrevidováno a doplněno vynikajícím odborníkem a sběratelem panem Jiřím Mrázem z Bělčic. Právě díky němu, dlouholetému vedoucímu zámeckému zahradníkovi Pavlu Vláškovi a vynikajícímu odborníkovi Pavlu Talichovi, má dnešní zámecká sbírka přes 1400 odrůd a patří k nejvýznamnějším ve střední Evropě. Výstava fuchsií zdobí zámeckou zahradu v Buchlovicích každý rok.
 
FuchsieObjevitelem fuchsií, které se staly jedním ze symbolů buchlovického zámku se stal františkánský mnich a botanik Charles Plumier (1646 – 1704), kterého vyslal francouzský král Ludvík XIV. na vědeckou expedici do Jižní Ameriky s cílem nalézt nové rostliny a živočichy. Novou rostlinu, nalezenou na americkém kontinentě, popsal Plumier ve své proslulé knize Nova Plantarum Americanarum Genera a nazval ji Fuchsia triphylla flore coccinea (Fuchsie rostlina třílistá s červeným květem); jméno získala květina podle německého humanistického botanika a profesora lékařství na univerzitě v Tübingen Leonarda Fuchse, k jehož vědeckému odkazu se Plumier hlásil.
 

Do Evropy dovezl fuchsii roku 1788 kapitán Firth z Brazílie

BuchloviceDo Evropy, konkrétně do Královské botanické zahrady v Kew (Anglie, Londýn), přivezl fuchsii až v roce 1788 jistý kapitán Firth. Jednalo se o druh Fuchsia coccinea z Brazílie. Krátce po té došlo k jejímu rozšíření v aristokratických zahradách.

Obchodní potenciál fuchsie zvýšil značný zájem o místo jejího původu, kde bylo do začátku 19. století objeveno několik dalších druhů (Jižní Amerika – Andy, Mexiko, Brazílie, Ohňová země, Karibik). Od roku 1825 docházelo k plánovanému křížení druhů a rozšíření oblíbené rostliny do celé Evropy. Nadšení pro fuchsie bylo značné; ve 20. a 30. letech 20. století začaly po celém světě vznikat spolky pěstitelů, jejichž členové se šlechtěním zasloužili o další značné rozšíření sortimentu.

Prodejní výstava balkonových květin byla zahájena 1. 6., potrvá až do 30. 9. 2021 a je přístupná od 9:00 do 17:00 hodin denně mimo pondělí. Upozorňujeme návštěvníky, že vstup do zahradnictví je možný pouze se zakoupenou vstupenkou do parku nebo zámku. Vstupné stojí pro dospělé 70 Kč, pro děti a seniory 60 Kč.
Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Muzeum Podhradí Buchlovice

Muzeum Podhradí Buchlovice

V budově bývalých Panských mlatů v Buchlovicích se nachází Muzeum Podhradí. Muzejní expozice prezentuje Buchlovice, další obce mikroregionu Buchlov a partnerské obce Buchlovic. Muzeum pořádá v průběhu roku řadu výstav a dalších společenských akcí.

Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova zavede výletníky kolem známého hradu Buchlova u obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji. Jedenáct informačních tabulí seznámí výletníky s místní lesnickou činností a historií.