Úvod > Aktuality > Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích
Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích
"> "> "> "> ">
Příroda

Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích

  • Vydáno26. května 2022
Na zámku v Buchlovicích je od 1. června opět k vidění unikátní sbírka fuchsií čítající asi 1 400 druhů a odrůd. V zámeckém zahradnictví si lidé mohou zakoupit nejen fuchsie, ale i oleandry, ibišky a další rostliny a byliny. Prodejní výstava balkonových květin je přístupná od 9 do 17 hodin denně mimo pondělí. Otevřeno bude až do 30. září 2022.
FuchsieDo Buchlovic se fuchsie dostaly poprvé po dokončení srovnávacích pokusů se světovým sortimentem v Průhonicích v roce 1970. Původních 350 odrůd bylo následně zrevidováno a doplněno vynikajícím odborníkem a sběratelem panem Jiřím Mrázem z Bělčic. Právě díky němu, dlouholetému vedoucímu zámeckému zahradníkovi Pavlu Vláškovi a vynikajícímu odborníkovi Pavlu Talichovi, má dnešní zámecká sbírka přes 1400 odrůd a patří k nejvýznamnějším ve střední Evropě. Výstava fuchsií zdobí zámeckou zahradu v Buchlovicích každý rok.
 
FuchsieObjevitelem fuchsií, které se staly jedním ze symbolů buchlovického zámku se stal františkánský mnich a botanik Charles Plumier (1646 – 1704), kterého vyslal francouzský král Ludvík XIV. na vědeckou expedici do Jižní Ameriky s cílem nalézt nové rostliny a živočichy. Novou rostlinu, nalezenou na americkém kontinentě, popsal Plumier ve své proslulé knize Nova Plantarum Americanarum Genera a nazval ji Fuchsia triphylla flore coccinea (Fuchsie rostlina třílistá s červeným květem); jméno získala květina podle německého humanistického botanika a profesora lékařství na univerzitě v Tübingen Leonarda Fuchse, k jehož vědeckému odkazu se Plumier hlásil.
 

Do Evropy dovezl fuchsii roku 1788 kapitán Firth z Brazílie

BuchloviceDo Evropy, konkrétně do Královské botanické zahrady v Kew (Anglie, Londýn), přivezl fuchsii až v roce 1788 jistý kapitán Firth. Jednalo se o druh Fuchsia coccinea z Brazílie. Krátce po té došlo k jejímu rozšíření v aristokratických zahradách.

Obchodní potenciál fuchsie zvýšil značný zájem o místo jejího původu, kde bylo do začátku 19. století objeveno několik dalších druhů (Jižní Amerika – Andy, Mexiko, Brazílie, Ohňová země, Karibik). Od roku 1825 docházelo k plánovanému křížení druhů a rozšíření oblíbené rostliny do celé Evropy. Nadšení pro fuchsie bylo značné; ve 20. a 30. letech 20. století začaly po celém světě vznikat spolky pěstitelů, jejichž členové se šlechtěním zasloužili o další značné rozšíření sortimentu.

Prodejní výstava balkonových květin bude zahájena 1. 6., potrvá až do 30. 9. 2022 a je přístupná od 9:00 do 17:00 hodin denně mimo pondělí. Upozorňujeme návštěvníky, že vstup do zahradnictví je možný pouze se zakoupenou vstupenkou do parku nebo zámku. Vstupné do parku letos stojí pro dospělé 100 Kč, pro děti a seniory 80 Kč.
Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova zavede výletníky kolem známého hradu Buchlova u obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji. Jedenáct informačních tabulí seznámí výletníky s místní lesnickou činností a historií.

Muzeum Podhradí Buchlovice

Muzeum Podhradí Buchlovice

V budově bývalých Panských mlatů v Buchlovicích se nachází Muzeum Podhradí. Muzejní expozice prezentuje Buchlovice, další obce mikroregionu Buchlov a partnerské obce Buchlovic. Muzeum pořádá v průběhu roku řadu výstav a dalších společenských akcí.