Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.
Na Trojmezí se stýkají hranice tří států: Česka, Polska a Slovenska. Trojmezní bod je nejnižším bodem polsko – české hranice a nachází se v korytě potoka. Od roku 1995 je toto místo označeno třemi žulovými monolity (český má nadmořskou výšku 555,04 m, polský 556,17 m a slovenský 557,61 m).
V Hrčavě najdete rovněž malé vesnické muzeum, dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936 a Lurdskou jeskyni s pramenem.V lokalitě zvané Za Vrškem stojí tři symbolické žulové monolity o výšce 210 cm, poblíž je kryté odpočívadlo. Každoročně se na tomto místě připomíná den Země.
Obyvatelé Hrčavy, přezdívané dle ryze českého obyvatelstva Malá Praha, jsou na svou obec hrdi, a ačkoliv je velká Praha vždy brala jako výspu civilizace a něco tam na dalekém východě, je jejich národní uvědomění obdivuhodné.
Na Hrčavě je několik zajímavých míst. Dřevěný kostelík z roku 1936, roubená Masarykova škola z roku 1924 s pamětní deskou, upomínající na návštěvu Václava Havla 15.6.1993, hrob patronky Hrčavy Anny Hlaváčové, babičky hereček Jany a Dany Hlaváčových, místo posledního zastřeleného vlka v Beskydech (VLK 1914), památný buk, údajně pocházející z dnes již vyklučeného původního jedlobukového pralesa, přírodní jezírko U Hajdušonky, hluboké jen několik desítek centimetrů, lidová roubená architektura, muzeum v Masarykově škole a trojmezí hranic ČR, SK a PL.
Jaký je rozdíl mezi trojzemím a trojmezím? Vlastně žádný, jde o místa, kde se setkávají hranice různých geografických celků, tedy krajů, historických zemí nebo okresů. Většinou mluvíme o trojmezí, trojzemí vzniká jen tam, kde se jde o hranice tří států či tří spolkových zemí.
Trojmezí u Hrčavy je místo, kde se stýkají hranice České republiky, Slovenské republiky a Polska. Z vrcholu této lokality je možné vidět působivé panorama všech tří zemí.
Na trojmezním bodě jsou umístěny tři žulové monolity, které mají různé nadmořské výšky odpovídající každé zemi. Český monolit má nadmořskou výšku 555,04 m, polský 556,17 m a slovenský 557,61 m.
V Hrčavě můžete navštívit dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936, Masarykovu školu s pamětní deskou Václava Havla, hrob patronky Hrčavy Anny Hlaváčové a lokální muzeum.
Mezi přírodní zajímavosti v Hrčavě patří památný buk, pramen u Lurdské jeskyně a přírodní jezírko U Hajdušonky.
Den Země je v Hrčavě každoročně připomínán u symbolických žulových monolitů poblíž krytého odpočívadla na lokalitě zvané Za Vrškem.
S Hrčavou je spojen Václav Havel, který navštívil Masarykovu školu, a Anna Hlaváčová, babička hereček Jany a Dany Hlaváčových, jejíž hrob se také v obci nachází.
Přezdívka 'Malá Praha' vznikla kvůli ryze českému obyvatelstvu a ukazuje na hrdost místních obyvatel na jejich obec, kterou považují za důležitou část české národní identity a kultury.
Nejnižší bod polsko-české hranice se nachází v korytě potoka u trojmezního bodu u Hrčavy.
Tři žulové monolity symbolizují setkání hranic tří států - České republiky, Slovenské republiky a Polska. Každý monolit představuje jednu z těchto zemí.
Masarykova škola v Hrčavě je spojena s návštěvou Václava Havla dne 15. června 1993, což je připomínáno pamětní deskou na budově školy.