Úvod > Aktuality > Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě
Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

  • Vydáno19. května 2022
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zve na připomínku tradičních jarních prací našich předků. Program nazvaný Jaro na dědině oživí v sobotu 21. května 2022 Valašskou dědinu. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.
jaro na dědiněPři májové procházce Valašskou dědinou rožnovského skanzenu nazvanou Jaro na dědině se setkáte s 
hospodyněmi a hospodáři, kteří vám rádi otevřou chalupy, a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem, které se dnes již většinou z našich životů vytratily, jako např. stříž ovcí, zpracování ovčí vlny, pletení košů, výroba provazů či bělení prádla. Zavítáte i do kuchyně, kde se bude stloukat máslo, zpracovávat tvaroh a připravena bude ochutnávka pokrmů.
 
jaro na dědiněV chalupách a podsíncích ve Valašské dědině potkáte rovněž zručné řemeslníky, např. košíkáře, kováře a metláře. Hospodyně budou pracovat na zahrádce, a jestli sluníčko dovolí, budou na louce bělit prádlo. Připravena bude také ochutnávka tradičních jídel, jako jsou například pohanková jídla či šrotové pagáče. Na stánisku z Rákošového shodí ovce Valašky vlnu, kterou budou hospodyně ihned zpracovávat až po její spřádání na kolovratu. Sami si budete moci vyzkoušet stloukání másla a následně jej ochutnat.

Své produkty a rady nabídnou také včelaři z Českého svazu včelařů, chovatelé koz z místní farmy Zerlina a další odborníci. Po celý den bude vyhrávat muzika Radhošť a gajdoš Sovják.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.