Úvod > Aktuality > Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě
Kultura

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

  • Vydáno19. května 2023
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zve na připomínku tradičních jarních prací našich předků. Program nazvaný Jaro na dědině oživí v sobotu 20. května 2023 Valašskou dědinu. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.
jaro na dědiněPři májové procházce Valašskou dědinou rožnovského skanzenu nazvanou Jaro na dědině se setkáte s 
hospodyněmi a hospodáři, kteří vám rádi otevřou chalupy, a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem, které se dnes již většinou z našich životů vytratily, jako např. stříž ovcí, zpracování ovčí vlny, pletení košů, výroba provazů či bělení prádla. Zavítáte i do kuchyně, kde se bude stloukat máslo, zpracovávat tvaroh a připravena bude ochutnávka pokrmů.
 
jaro na dědiněV chalupách a podsíncích ve Valašské dědině potkáte rovněž zručné řemeslníky, např. košíkáře, kováře a metláře. Hospodyně budou pracovat na zahrádce, a jestli sluníčko dovolí, budou na louce bělit prádlo. Připravena bude také ochutnávka tradičních jídel, jako jsou například pohanková jídla či šrotové pagáče. Na stánisku z Rákošového shodí ovce Valašky vlnu, kterou budou hospodyně ihned zpracovávat až po její spřádání na kolovratu. Sami si budete moci vyzkoušet stloukání másla a následně jej ochutnat.

K poslechu bude celý den hrát hudecká muzika Souboru písní a tanců Radhošť a gajdoš Petr Sovják. Od 13:00 do 15:00 dokreslí Valašskou dědinu dívčí sbor Souboru písní a tanců Radhošť jarními lidovými písněmi.
 
Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Zlínského kraje: zoo Zlín, aquapark Uherské Hradiště a rožnovský skanzen

Jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy, které každý rok chystá zajímavé novinky, to je Zoologická zahrada Zlín. Ve Zlínském kraji jí na stupnících vítězů dělají společnost Aquapark Uherské Hradiště a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. K oblíbeným cílů patří i bazilika na Velehradě nebo Živá voda Modrá.
Zlínský kraj | Životní styl

Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích

Na zámku v Buchlovicích bude od 1. června opět k vidění unikátní sbírka fuchsií čítající asi 1 400 druhů a odrůd. V zámeckém zahradnictví si lidé mohou zakoupit nejen fuchsie, ale i oleandry, ibišky a další rostliny a byliny. Prodejní výstava balkonových květin je přístupná od 9 do 17 hodin denně mimo pondělí. Otevřeno bude až do 30. září 2023.
Zlínský kraj | Příroda

V kroměřížské Květné zahradě je po dvou letech přístupná vyhlídková terasa Kolonády

Po dvou letech obnovy je v Kroměříži na Kolonádě Květné zahrady opět otevřená všem příchozím pochozí lávka, která plní významnou funkci hlavního vyhlídkového bodu zahrady. Slavnostní otevření Kolonády je spojeno s připomenutím 25. výročí zápisu zámku a zahrad na seznam světového dědictví UNESCO.
Zlínský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Hrad Cimburk obsadí milovníci dobrého vína

Už podvanácté se v sobotu 27. května od 14:00 hodin na hradě Cimburku uskuteční košt vín. Připravena bude více než stovka vzorků a doprovodný program laděný v tradičním duchu. K poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika Hantál.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Vlčnov o víkendu opět zaplní tisícovky návštěvníků, pojede se tu tradiční Jízda králů

Na legendární Jízdu králů se chystá obec Vlčnov na Uherskohradišťsku. Uskuteční se od soboty 27. do neděle 28. května. Samotná Jízda krále a jeho družiny začne v neděli v poledne. Folklórní událost je pestrá a zajímavá a láká tisíce návštěvníků. Uznání se dočkala i v zahraničí, když byla v roce 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Zlínský kraj | Kultura

V Luhačovicích zahájí lázeňskou sezónu Otevíráním pramenů

V Luhačovicích se bude ve dnech 12. až 14. května konat jedna z nejoblíbenějších akcí Otevírání pramenů 2023 spojená se zahájením letošní lázeňské sezóny. Třídenní oslavy jara zahájí v pátek 12. května koncert Felixe Slováčka a jeho hostů, pokračují pak jarmarkem, swingovou muzikou a vyvrcholí v neděli 14. května posvěcením pramenů a koncertem folklórních souborů.
Zlínský kraj | Kultura

Novinky turistické sezóny východní Moravy 2023: proměna Říčních lázní, Ploštiny i valašského kostela

Chystáte se na výlet či dovolenou na východní Moravu? Pak si určitě poznamenejte pár zajímavostí, které vás v tomto regionu letos čekají. Zavítat můžete do zcela nové multimediální expozice památníku Ploština, v Luhačovicích, kde vzniká muzeum v Říčních lázních si prohlédnete krásnou kolonádu a na Valašsku se znovu otevře kostel Svaté trojice.
Zlínský kraj | Památky