Úvod > Česká nej > Kulturní > Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel
Kulturní

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Leoš Janáček: Lašské tance - Filharmonie Brno, A. Marković

Leoš Janáček se narodil v Hukvaldech jako deváté ze čtrnácti dětí místního učitele Jiřího Janáčka a jeho ženy Amálie. Od dětství projevoval nevšední hudební nadání, v 11 letech byl přijat do fundace pro hudebně nadané chlapce z chudých rodin při augustiniánském klášteře na Starém Brně. Život a dílo Leoše Janáčka byly od té doby spojené s Brnem, kde se zasloužil o rozvoj kulturního života.

Klášter dal Janáčkovi nejenom dobrý hudební základ, ale umožnil mu i všeobecné vzdělání včetně studií na varhanické škole v Praze a konzervatořích v Lipsku a ve Vídni. V roce 1881 Janáček v Brně založil varhanickou školu a stal se jejím prvním ředitelem, ten rok se rovněž oženil se Zdenkou Schulzovou (1865–1938). Působil také jako dirigent a záhy začal komponovat vlastní díla. Z chudého fundatisty se záhy díky nadání, houževnatosti a neobyčejnému pracovnímu nasazení stala respektovaná osobnost.

V roce 1894 se Janáček rozhodl jako vůbec první skladatel napsat operu na prozaický text, a to divadelní hru Gabriely Preissové Její pastorkyňa. Práce trvaly téměř deset let a operu dokončil v únoru 1903. Nebyly to lehké časy: Janáčkovi už v roce 1890 nečekaně zemřel dvouletý syn Vladimír, v roce 1903 zemřela na tyfus jednadvacetiletá dcera Olga.

Opera Její pastorkyňa měla premiéru v brněnském Mahenově divadle v lednu 1904. Ještě téhož roku požádal Janáček o penzionování, aby se mohl cele věnovat své varhanické škole a komponování. Začal také pravidelně navštěvovat lázně Luhačovice.

Dveře ke světové slávě Janáčkovi otevřela pražská premiéra Její pastorkyně roku 1916. Záhy poté byla opera přeložena do němčiny, v roce 1918 ji pod názvem Jenůfa uvedla vídeňská Dvorní opera a v roce 1924 Metropolitní opera v New Yorku.

Nejplodnějším tvůrčím obdobím Leoše Janáčka bylo posledních deset let jeho života. Složil dalších pět operních děl (Výlety pana Broučka, Věc Makropulos, Káťa Kabanová, Příhody lišky Bystroušky, Z mrtvého domu) a svá nejoriginálnější a nejvyzrálejší orchestrální díla, především Sinfoniettu, kterou věnoval „svému městu“ Brnu. V roce 1925 mu byl udělen čestný doktorát Masarykovy univerzity, vůbec první v historii této instituce, byl členem České akademie věd a umění i Pruské akademie umění, a po obrovském úspěchu Její pastorkyně v Antverpách mu belgický král Albert udělil Rytířský řád krále Leopolda.

Janáček dál pravidelně jezdil do Luhačovic; pobýval ve vile Vlastimila, kterou postavil jako svou první lázeňskou stavbu architekt Dušan Jurkovič, v dnešním Jurkovičově domě, ve vile Jestřábí i v Augustiniánském domě. K napsání některých skladeb jej inspirovala jeho přítelkyně a múza Kamila Stösslová, která byla také předlohou některých ženských hrdinek jeho oper. Jejich přátelství trvalo až do skladatelovy smrti. V létě 1928 prochladl; koncem července ještě stihl navštívit Výstavu soudobé kultury na nově vybudovaném brněnském Výstavišti a pak odjel do Hukvald. Odtud byl převezen do sanatoria v Ostravě, kde po několika dnech zemřel na zápal plic. Jeho hrob najdete na brněnském Ústředním hřbitově.

Janáčkův odkaz je v Brně stále živý: ještě za jeho života se z varhanické školy stala brněnská konzervatoř, v roce 1947 byla založena Janáčkova akademie múzických umění, o devět let později vznikla brněnská filharmonie a v roce 1965 bylo otevřeno moderní Janáčkovo divadlo, kde jsou Janáčkovy opery pravidelnou součástí repertoáru. V Brně rovněž najdete Janáčkův památník, každoročně se tu koná mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno a vzniká Janáčkovo centrum, nový koncertní sál a sídlo Filharmonie Brno. V jeho rodném doměHukvaldech si prohlédnete Janáčkův památník, ve zdejší oboře sochu lišky Bystroušky a po naučné stezce Janáčkův chodníček se můžete vydat k Janáčkově lavičce na jeho oblíbeném místě.
Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Fenomenální dirigent a houslista Rafael Kubelík (29. června 1914, Býchory – 11. srpna 1996, Kastanienbaum, Švýcarsko) se proslavil jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Sedm let působil jako šéfdirigent České filharmonie a vidět ho můžete také v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Poznejte Lašskou bránu – výjimečná města Beskyd a Valašska

Poznejte Lašskou bránu – výjimečná města Beskyd a Valašska

Tak jako všude jinde, ani v Beskydech není počasí vždy ideální. Pokud se kvůli němu zrovna nedostanete na výlet do přírody, nezoufejte. Návštěva čtyř sousedících měst – Štramberka, Kopřivnice, Příboru a Hukvald, nazývaných jako Lašská brána, může vaše turistické putování skvěle doplnit.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Kavárna Era v Brně – funkcionalistická stavba s kavárnou

Kavárna Era v Brně – funkcionalistická stavba s kavárnou

Kavárna Era bývá přirovnávána k brněnské Vile Tugendhat. Funkcionalistická stavba v Černých Polích patřila k vyhlášeným místům setkávání brněnské smetánky. Dát si zde kávu můžete nyní i vy.

Socha Leoše Janáčka v Ostravě

Socha Leoše Janáčka v Ostravě

Socha je umístěna na Jiráskově náměstí, zachycuje Leoše Janáčka v životní velikosti s liškou Bystrouškou v náručí.

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička je rozcestí a orientační místo dva kilometry severovýchodním směrem od centra města Hukvaldy.

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald

Naučná stezka seznamuje s místní přírodou, historií, osobností hudebního skladatele Leoše Janáčka a památkami v okolí Hukvald. Délka trasy je 8,5 km a je středně turisticky náročná.

Myslivna Lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou

Myslivna Lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou

V těsné blízkosti samotné obce se nalézá více jak stoletá myslivna, dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka „Liška Bystrouška“ a podle ní složené opery Leoše Janáčka „Příhody lišky Bystroušky“. Budova byla postavena v roce 1907 a od té doby až do dnešních dnů slouží polesí Bílovice nad Svitavou.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

20 tipů, kam jít za hudbou

20 tipů, kam jít za hudbou

Kam za hudbou, na koncert, kde poznat jedinečné hudební expozice? Žádný strach o to je postaráno. Máme pro vás tipy od klasiky až po jazz. A rozhodně na místa, kde se určitě nudit nebudete… Tipy na jednotlivé koncerty naleznete v našem kalendáři akcí.

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.

Tipy na neobjevená místa Brna k poznávání i odpočinku

Tipy na neobjevená místa Brna k poznávání i odpočinku

I v moravské metropoli se najdou zajímavá místa, která nepatří mezi hlavní turistické cíle, a přesto vás uchvátí jedinečnou atmosférou – například stezka údolím Říčky, Těsnohlídkovo údolí anebo obora Holedná. Mimo těchto míst se v Brně otevřely nedávno a zatím pro mnohé zcela neobjevené, turistické cíle, jakými jsou vodojemy na Žlutém kopci a pod hradem Špilberkem anebo stezka u Brněnské přehrady.

Lázně Toušeň

Lázně Toušeň

Starobylé městečko na břehu Labe proti soutoku s Jizerou je známé hlavně jako lázeňské středisko. Hosté slatinných lázní si užívají pěší procházky po Labské promenádě, cyklistiku, houbaření i rybaření, bonusem je snadná dostupnost: do Čelákovic a Brandýsa nad Labem je to odtud skutečně jen kousek.

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Hukvaldy

Hukvaldy

Impozantní zřícenina středověkého strážního hradu, rozsáhlá obora s barokní vstupní bránou, pomník Lišky Bystroušky či rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole, to všechno nabízejí Hukvaldy, půvabná obec v malebném podhůří Beskyd na úpatí Palkovických hůrek.

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!

Bílovice nad Svitavou

Bílovice nad Svitavou

Obec v údolí řeky Svitavy severně od Brna obklopují lesy Drahanské vrchoviny a Moravského krasu. Zalesněná údolí mají nejrůznější jména, najdete tu Kuní, Kocouří či Ptačí žlíbek i Myší díru. Těsnohlídkovo údolí napovídá, že obec bývala vyhledávaným letoviskem umělců.

Brno – kreativní město hudby

Brno – kreativní město hudby

Klasická i lidová hudba, opery, muzikály, tanec, jazz, rock, pop, folk & country i pestrý život klubových scén – to všechno jsou důvody, proč bylo Brno zařazeno do sítě kreativních měst hudby pod záštitou UNESCO. Doplnilo tak Prahu, která se již roku 2014 stala kreativním městem literatury.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Královský košt Brno

Zveme vás na nezapomenutelnou degustaci českých a moravských vín. Přijďte ochutnat lahodná vína, která v sobě skrývají zeměpisnou i kulturní bohatost našich vinic.
Brno, Jihomoravský kraj

50. mezinárodní filmový festival Ekofilm

50. ročník festivalu je na obzoru! Připravte se na nejstarší filmový festival o životním prostředí v Evropě, který vás zavede do světa špičkových dokumentů, inspirativních workshopů, přednášek a besed s odborníky a osobnostmi z různých oborů.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Bohemia Jazz Fest 2024

Léto v Česku opět rozezní jeden z největších jazzových hudebních festivalů v Evropě. Akce, která je tradičně pro diváky zdarma, se uskuteční na šesti místech: v Praze, Plzni, Hluboké nad Vltavou, Prachaticích a v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Festival zábavy Brno 2024

Celoměstský festival zábavních, kulturních, sportovních a prezentačních akcí, které se konají v Brně od června do září. Největším lákadlem festivalu je mezinárodní přehlídka ohňostrojů RegioJet IGNIS BRUNENSIS.
Brno, Jihomoravský kraj

Astrovíkend Brno – esoterický festival

Astrovíkend – zážitkový festival v duchu esoteriky, amazonských rituálů, filipínského duchovního léčení i přesvědčivých kartářů.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Aranžování ikebany 2024

Jaro v Lužánkách ve znamení květin! A ne jen tak ledajakých. Vyzkoušíte si japonské umění v Kurzu aranžování ikebany pod vedením lektorky Jany Böhm Koshu. Přidejte se 18.-19. května v SVČ Lužánky – pracoviště Lidická.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Udrž balanc – festival ekologie a udržitelnosti

Festival Udrž balanc je zaměřený na hledání rovnováhy v oblasti ekologie a udržitelnosti. Věříme, že i na cestě za udržitelností bychom se měli vyhýbat extrémům a jednat co nejlépe v rámci svých možností – tak, aby byla spokojena nejen příroda, ale i my.
Brno, Jihomoravský kraj

Astrovíkend Brno – esoterický festival

Astrovíkend – zážitkový festival v duchu esoteriky, amazonských rituálů, filipínského duchovního léčení i přesvědčivých kartářů.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.
Brno, Jihomoravský kraj

Wellness centrum u Andersena – sauna v centru Brna s venkovním bazénem

Udělejte si na sebe čas a navštivte moderní wellness centrum v multifunkčním domě u Andersena. Připravena je pro vás pravá finská sauna, solárium, lymfatické masáže, nástroje pro formování postavy a mnoho dalšího.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kurzy fotografování Brno

Chcete pořizovat krásné snímky a umět je i působivě upravit? Začněte výběrem z nabídky kurzů fotografování. Pokročte na novou úroveň pod vedením profesionálních fotografů.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kino Art v Brně

Artové kino s více než stoletou historií vyniká svou originální filmovou nabídkou a nevídanou kreativitou v dalším programu. V programu najdete premiéry, filmovou klasiku i experimentální snímky. Pořádá také pop-up projekce na netradičních místech, festivaly, přehlídky a tematické večery.
Brno, Jihomoravský kraj

Co.Labs – zóna nezávislého umění

Co.Labs je otevřená, kreativní a nezávislá platforma, jež aktivně zabezpečuje podporu, rozvíjení a růst uměleckého sektoru s důrazem na angažovanost, posouvání úrovně kvality a hranic uměleckých druhů a žánrů.
Brno, Jihomoravský kraj

Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku

Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk.
Brno, Jihomoravský kraj

Galerie Umakart v Brně

Galerie Umakart je nezávislou studentskou platformou orientující se zejména na prezentaci tvorby nastupujících autorů.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Yoga Garden Brno

V brněnské ulici Veveří vytvořil architektonický ateliér RO AR studio pro cvičení jógy Yoga Garden Brno rekonstrukci původní postindustriální budovy. Vznikl zde čistý světlý prostor jógového studia v evropském stylu.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Continental Brno

Výškový hotel Continental stojí na půdorysu písmene Y v místě, kde býval rodný dům Adolfa Loose. Stavba ke příkladem bruselského architektonického stylu.
Brno, Jihomoravský kraj

Champagne Garden Bar v Brně

Champagne Garden Bar nabízí stále nejen více než 140 druhů rumu, ale nově i výběr z originálních šampaňských vín. V nabídce nechybějí ani alko a nealko míchané nápoje.
Brno, Jihomoravský kraj

Vegalité – veganská a vegetariánská restaurace a klub

Zaměřujeme se převážně na veganskou stravu s možnostmi pro laktovegetariány a celiaky. Při výběru surovin klademe důraz na lokální a kvalitativní kontext, abychom tak ztenčili lidskou stopu na naší planetě, ale zároveň byli spokojeni s hodnotou u nás zpracovávaných potravin.
Brno, Jihomoravský kraj

Pivnice Sborovna v Brně

Stylová pivnice a restaurace moderního konceptu se nachází v prostoru funkcionalistického evangelického kostela Husova sboru v Tyršových sadech v centru Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Passage v centru Brna

Znovuzrozená brněnská legenda. Náš hotel se vrátil nejen ke svému původnímu názvu, ale působivý velkoměstský palác z roku 1928 od architekta Bohuslava Fuchse jsme navíc kompletně zrekonstruovali a zmodernizovali. Z hotelu Slovan, jak se jmenoval po znárodnění, se znovu stal hotel Passage.
Brno, Jihomoravský kraj

Kavárna s cukrárnou Kolbaba v Brně

Historie cukrárny Kolbaba sahá až do 30. let 20. století a už tehdy se podnik těšil velké oblibě. Cukrárna nabízí posezení v elegantním funkcionalistickém interiéru a raritu mezi dortíky – dort Pohádka podle někdejšího receptu mistra cukráře Bohumíra Kolbaby.
Brno, Jihomoravský kraj

Coffee bar Mymika v Brně

Coffee bar Mymika založila par mladých lidí a splnila si tak svůj sen.
Brno, Jihomoravský kraj

Coffee Bar Mymika

Parta mladých lidí si založením kavárny splnila svůj sen. Kvalita, preciznost, jednoduchost, nápaditost v nabídce kávy, domácích limonád ze sezónních surovin i voňavých čerstvých koláčů a dortů.
Brno, Jihomoravský kraj