ÚvodVýletyCesty krajinouS karavanem po Hané

S karavanem po Hané

Haná patří k nejúrodnějším částem Česka. Najdete tu spoustu farem a firem, které vyrábí dobroty a mnohde vám umožní nahlédnout jim pod ruce. Takže se vydejte na cestu a poznávejte a ochutnávejte Hanou: nabídneme vám čokoládu z Troubelic, dobroty z ovčí farmy i voňavé Loštické tvarůžky. Duchovní potravu pak najdeme na mnoha památkách, v jeskyni i ve skanzenu!

Čokoláda i levandule z Hané

čokoláda pralinkyNávštěvu krásné Hané začneme sladce. Po cestě máme Troubelice, takže rozhodně nesmíme minout místní čokoládovnu, kde se sladká dobrota vyrábí ručně, a tak každý je tak trochu originál. Nutno dodat, že se k její výrobě používají kakaové produkty z Ekvádoru – tamní boby patří k těm nejkvalitnějším na světě pro své výjimečné aroma a chuť. Produkty této čokoládovny jsou bezlepkové a neobsahují ani lecitin, ani umělá aromata či nějaká další aditiva, což je rozhodně skvělá informace nejen pro alergiky. V místním krámku najdete také další exotické suroviny z Ekvádoru jako jsou bylinné čaje, káva, bezlepková mouka (banánová, plantainová, juková…) a mnoho dalšího. Navíc šálek výborné kávy či horké čokolády si tu můžete vychutnat přímo na místě.
 
statek bezděkovA teď si připomeneme dovolenou u Středozemního moře. V Bezděkově naleznete totiž Levandulový statek – ideální místo k odpočinku a relaxaci. Na kopečku nad vsí se můžete svalit přímo mezi levandulové keříky nebo ve venkovském altánu, kde v sezóně nabízí i lahodné občerstvení. Volně přístupná je tu i naučná stezka. Když si návštěvu předem domluvíte, provede vás farmář i statkem. A nakonec si nakoupíte suvenýry a dobroty v krámku. A super je, že tu se stáním myslí i na karavanisty.
 

Statek pod zříceninou hradu a voňavé dobroty z Loštic

farmaNeznají vaše děti hospodářská zvířata? Nerozeznají kozu od ovce? Vezměte je na Ovčí statek Brníčko. Pod zříceninou hradu Brníčko, kde se v létě konají pravé rytířské turnaje, stojí hospodářské stavení, které lemují obrovské lány luk, na kterých se pasou ovce s jehňaty, krávy i koně. Na dvoře ve výběhu zobou zrní slepice a u rybníčka můžete pozorovat kachny a sledovat poletující holubi. Pokud není farmář v obchodě, zazvoňte a on vám přijde dobroty prodat. Po statku vás na požádání ochotně provede někdo z rodiny.

tvarůžkyCo by to bylo za návštěvu Olomouckého kraje, kdybychom vynechali Loštice a jejich světoznámé Olomoucké tvarůžky! Nejdříve si zajdeme do muzea Olomouckých tvarůžků, kde se seznámíme s jejich historií a výrobou. Olomoucké tvarůžky tu zrají už přes 600 let. Když poznáte historii a výrobu této slané dobroty vydejte se ji ochutnat. Ideální příležitostí je Tvarůžková cukrárna. V současnosti tu máte na výběr z 15 druhů moučníků z Olomouckých tvarůžků – jediného původního českého sýru, který získal v roce 2010 Chráněné zeměpisné označení (PGI). Základ většiny moučníků tvoří máslové listové těto s jemnou pěnou z Olomouckých tvarůžků. Vřele doporučujeme ochutnat tvarůžkovou roládu, tvarůžkový štrůdl nebo si objednat celý dort. V menu cukrárny najdete i další speciality z tvarůžků – bramboráček, langoš, hot dog nebo tatarák.


Pohádkový Bouzov a nádherné Javoříčské jeskyně

bouzovUž zdálky se nad lesy tyčí jeden z nejnavštěvovanějších hradů u nás – Bouzov. Je to místní dominanta viditelná třeba z Naučné stezky lišky Bystroušky. Majestátní romantický skvost Střední Moravy tvoří několik věží a bašt spojených cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči. Přístupný je přes dva padací mosty a je mimořádně oblíbený i u filmařů. Znát ho můžete například z těchto pohádek a filmů: O medvědu Ondřejovi, Kopretiny pro zámeckou paní, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela a mnoho dalších.
 
javoříčské jeskyněDalší krásnou procházkou je okruh, který vám představí zdejší nejkrásnější přírodní zajímavosti. Naučná stezka Špraněk vás provede doslova pohádkovou krajinou. Nejvyšším bodem trasy je tzv. Zkamenělý zámek (zřícenina tvrze Bránky) a nejkrásnějším místem naučné stezky je skalní brána, z jedné strany přístupná po svahu a po druhé po schodišti. Ano, na kočárky tu raději zapomeňte. Na trase leží také známé Javoříčské jeskyně, které patří k nejkrásnějším jeskyním v Česku. Přístupné jsou dvě trasy – dlouhá (800 m) a krátká (450 m). Právě nedaleko nich je parkoviště, kde naučná stezka začíná. Celá naučná stezka měří 3,5 kilometru.
 

Hliněné stavby hanáckého skanzenu

hanácký skanzenPokud chcete poznat tradiční architekturu Hané, musíte do Příkaz. Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích je unikátním dokladem hliněného stavitelství na Hané. Vše vypadá tak jako před lety, dokonce tu jsou i zahrady s ovocnými stromy, nechybí ani tři unikátní špaletové stodoly. Kolem celého pozemku se vinou hliněné zídky pocházející z 1. poloviny 19. století. Konají se tu i různé naučné akce, třeba dny hliněného stavitelství, případně si tu můžete vyzkoušet i běžné práce venkovanů, jako bylo třeba vymlacování zrn. O Vánocích a Velikonocích tu probíhají také jarmarky.
 

Kde s karavanem zakotvit?

kempVýhodným výchozím bodem pro karavanové výlety je kemp Baldovec v Rozstaní, který se nachází na hranici Jihomoravského a Olomouckého kraje. Areál kryjí vzrostlé stromy, které zaručují soukromí. Návštěvníci z řad karavanistů zde najdou veškerý dostupný komfort – kempovací parcely, čisté sociálky, dřezy na nádobí, nechybí ani výlevka na chemické WC, místo, kde lze vypustit šedou vodu či si naopak doplnit čerstvou. Nadstandardem je wellness centrum, kde se dokonale zrelaxujete. Ale naprostým topem, proč se tady ubytovat je famózní kuchyně. Zapomeňte na klasickou nabídku kempů plnou smažených jídel a rychlovek! Místní šéfkuchař dbá nejen na skvělou chuť, ale také pěkný vzhled.

V srdci Olomouckého kraje objevíte Stellplatz Radslavice, klidné místo s veškerou vybaveností a komfortem. Pobyt si můžete zpříjemnit výlety nebo cyklovýlety na cyklostezkách, které Moravu křižují. Stellplatz v Radslavicích má celoroční provoz, takže zastavit se tu můžete kdykoliv během roku.

Dobrým výchozištěm je také Morava Camp v Mohelnici. Areál kempu je jako stvořený pro ubytování v karavanu. Svůj karavan u nás můžete bezpečně zaparkovat a připojit se k vlastní elektrické přípojce. V areálu je vše potřebné pro příjemný pobyt dle vašich požadavků. Kemp je oblíben mezi majiteli karavanů, kteří zde pořádají pravidelná setkání.