Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Z tvarůžkových Loštic do Pradědovy galerie

Z tvarůžkových Loštic do Pradědovy galerie

Na tomto výletě ochutnáte originální dobroty z loštických tvarůžků, dostanete se do městské šatlavy, prohlédnete si stará šlechtická sídla – zámek Úsov a hrad Sovinec, na Křížovém vrchu se rozhlédnete široko do kraje a na daňčí farmě zhlédnete na 450 vyřezaných plastik zvířat.
Mysleli jste si, že se dají olomoucké tvarůžky připravovat pouze naslano? Tvarůžková cukrárna v Lošticích přidává tvarůžkům další rozměr – vyzkoušejte výborné tvarůžkové kremrole nebo vdolky.  Tvarůžková cukrárna se nachází asi 80 kroků od náměstí Míru, směrem ke kostelu.

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech někdejšího hradu Úsova dnes sídlí Lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky v původní instalaci z přelomu 19. a 20. století.

Obec Ruda byla v minulosti hornickou osadou, ve které se těžila železná ruda. V pol. 18. století se však stala i poutním místem k Panně Marii Sněžné. Cennou památkou Od barokního poutního kostela vede na Křížový vrch (589 m.n.m.) nad obcí křížová cesta, lemovaná sochami z 60. let 18. století.

Největší moravský hrad - Sovinec byl postaven na konci 13. století. Na hradě působil seminář i lesnická škola, a od roku 1904 byl změněn na letní sídlo velmistra Řádu německých rytířů. V době 2.sv.války sloužil wehrmachtu a jako zajatecký tábor. Na hradě jsou dnes pořádány kulturní akce a prohlídka je bez průvodce.

Soukromé arboretum v Pasece u Šternberka bylo otevřeno v r. 2008 ve starém lomu na místě bývalé skládky. Naleznete ho u silnice mezi obcemi Sovinec a Paseka. Při návštěvě tohoto arboreta kromě nádherné vyhlídky do Hornomoravského úvalu můžete spatřit skalky, skály, jezírka s okrasnými rybami, umělý kaňon a spoustu rostlin.

Řezbářská Pradědova galerie U Halouzků nedaleko Rýmařova je unikátní projekt profesionálního řezbáře Jiřího Halouzka, který na ploše 8 ha vystavuje více než 450 vyřezávaných plastik zvířat a betlém v životní velikosti, jež byl oceněn titulem Největší betlém na světě. Osm soch je dokonce zapsáno v České knize rekordů. Dominantou celé galerie je socha vládce jesenických hor – děda Praděda, která se tyčí do výše 10,4 m a váží okolo 15 tun.