Úvod > Aktuality > Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den
Příroda

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

  • Vydáno19. října 2021
Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za několik hodin, ale může se protáhnout i na celý den – záleží jen na vás.
OlomoucKlenotem města je 32 m vysoký barokní sloup Nejsvětější Trojice, zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, který více než 250 let zdobí Horní náměstí. Poblíž stojí původně gotická, později renesančně upravená radnice s vyhlídkovou věží a orlojem; produkce je k vidění denně v pravé poledne.
 
Téměř na každém kroku v historickém centru města můžete obdivovat soubor kašen, inspirovaných příběhy antické mytologie. Na Horním náměstí najdete hned tři, a to kašnu bájného zakladatele města Olomouce Caesara, Herkulovu kašnu a novodobou kašnu Arionovu. Dolní náměstí zdobí kašna Jupiterova a nejstarší olomoucká kašna Neptunova z roku 1683, v ulici 8. května stojí Merkurova kašna a na náměstí Republiky kašna Tritonů.
 
OlomoucZ duchovních památek byste neměli vynechat kostel sv. Mořice s vyhlídkovou věží, chrám sv. Michala a především katedrálu sv. Václava, součást národní kulturní památky Přemyslovský hrad. V jejím těsném sousedství navštivte Arcidiecézní muzeum, jehož součástí je vzácný románský biskupský palác, spojený s počátky olomouckého biskupství v 11. století.


Vojenské pevnosti Olomouce

Fortny OlomoucPři prohlídce Olomouce si na mnoha místech povšimnete dochovaných vojenských pevností, které byly ještě v průběhu 19. století součástí unikátního opevnění.

Pevnost Olomouc tvořilo na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka „Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti“, která je přístupná pěším turistům i cyklistům.

K prohlídce zve například Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII. nebo interaktivní expozice Pevnost poznání. Najdete ji v bývalém velkém dělostřeleckém skladu v areálu barokní Korunní pevnůstky. Jednotlivé expozice se věnují například vodě, světlu a tmě, nechybí ani vědecké dílny a digitální planetárium. Architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území ČR, představuje Pevnost Radíkov na Svatém Kopečku.
 

Odpočinek v zahradách či pod vodopádem

olomouc rozáriumPříjemná místa k odpočinku nabízejí rozsáhlé olomoucké parky. Ve Smetanových sadech můžete navštívit tropické a subtropické skleníky, u Bezručových sadů najdete botanickou zahradourozáriem.

V roce 2021 byl v olomouckých Bezručových sadech obnoven historický vodopád. V parku jej k příležitosti květinových výstav Flora Olomouc vytvořili roku 1965 odborníci z národního podniku Sigma Olomouc, kteří tak tehdy dostali možnost velmi atraktivní formou propagovat sílu svých čerpadel. Umělý vodopád stéká po skalách a hradbách před východem z parku do Kosinovy ulice, zakončen je navíc malým jezírkem.
 

Do zoo a na Svatý Kopeček

zoo olomoucV těsné blízkosti města zve k výletu premonstrátský klášter Hradisko a poutní chrám Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, poblíž se nachází i oblíbená zoologická zahrada. Ta nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. Zoo se specializuje na žirafy, africké kopytníky, severskou faunu a mořská akvária. Raritou je obří žraločí akvárium – největší svého druhu u nás.

V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari – již nyní si prohlédnete Safari Eurasie s jeleny sika, východosibiřskými jeleny, výběhy zubrů a losů evropských. Safari Afrika nabízí pohled na nosály, antilopy, oryxy a žirafy. Safari Amerika byla otevřena v červnu 2020. Jedná se o jedinou zoo v Česku, kde návštěvníci potkají s bílými vlky Hudsonovými.

svatý kopeček u olomouceVyhlášeným poutním místem Olomoucka je Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. Vznik poutního místa je spojen se jménem zámožného olomouckého obchodníka s vínem Jana Andrýska (žil v letech 1595-1673), který slíbil postavit na kopci nad Olomoucí, tehdy zvaném Svatá hora, malou kapli. Legenda říká, že při vyhledávání místa pro budoucí kapli přišel na pahorek podobající se místu, na němž se mu Matka Boží zjevila ve snu. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.
Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

V Křelově si můžete prohlédnout Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII., které nabízí prohlídku jednoho ze čtyř Fortů habsburské pevnosti z 2. pol. 19. století. Prostory areálu Fortu XVII. a hostince Citadela je možné využít pro pořádání kulturních, firemních akcí či svateb nebo teambuldingů.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.

Pevnost Radíkov na Svatém Kopečku

Pevnost Radíkov na Svatém Kopečku

Jedná se o architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území ČR. Pevnost byla součástí Císařsko královské Olomoucké pevnosti.

Vodopád v Bezručových sadech v Olomouci

Vodopád v Bezručových sadech v Olomouci

V roce 2021 byl v olomouckých Bezručových sadech obnoven historický vodopád, voda po něm stéká od jara do podzimu. Umělý vodopád byl postaven roku 1965 na skalách a hradbách před východem z parku do Kosinovy ulice, zakončen je malým jezírkem.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Součástí botanické zahrady v Olomouci je unikátní rozárium se sbírkou, jež čítá přes 600 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy.

Oranžerie na Výstavišti Flora v Olomouci

Oranžerie na Výstavišti Flora v Olomouci

Oranžerie z roku 1866 se nachází ve Smetanových sadech v areálu Výstaviště Flora v Olomouci. Po rozsáhlé rekonstrukci slouží kulturním a společenským účelům.

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který zde vznikal od konce 18. století. Tvořilo ho na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka přístupná pěším turistům i cyklistům.

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Výstaviště Flora Olomouc pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu. Botanická zahrada se nachází v Bezručových sadech, na místě tzv. Korunní pevnůstky.

Smetanovy sady v Olomouci

Smetanovy sady v Olomouci

Smetanovy sady byly založeny roku 1820 osázením pevnostní plochy na západním obvodu města stromovím. Park má zajímavou sochařskou výzdobu. V roce 1925 zde byla odhalena socha Bedřicha Smetany, podle něhož dostaly sady své nynější jméno.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Další aktuality

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Letošní sezóna na hradu Sovinci, který leží v Nízkém Jeseníku mezi Uničovem a Rýmařovem, ještě zdaleka nekončí. Během října se můžete těšit na několik pořadů, které se na hradě chystají. Už tento víkend 30. 9. a 1. 10. to bude akce věnovaná dějinám hradu ve středověku, ve dnech 7. a 8. 10. proběhnou netradiční prohlídky hradu plné tajemství, záhad a duchů. Na 21. a 22. 10. se chystá zcela nový pořad s názvem Na stráži a v úplném závěru sezóny 27. až 29. 10. se budou konat oblíbené Sokolnické lovy!
Olomoucký kraj | Památky

Putovní folklorní festival Setkání Hanáků se uskuteční tentokrát v Náměšti na Hané

Během Setkání Hanáků se ve čtvrtek 28. září 2023 v Kojetíně představí na 500 členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. Čtrnáctý ročník festivalu nabídne kromě krojovaného průvodu městem a vystoupení hanáckých souborů také hanácké trhy, krojovou poradnu nebo prohlídky kojetínské synagogy či exkurze do Měšťanského pivovaru.
Olomoucký kraj | Kultura

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 78. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Svou 78. sezonu zahájí ve čtvrtek 21. září 2023 díly Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannese Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar, sólisty večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello.
Olomoucký kraj | Kultura

Zavzpomínejte na léto na safari v Zoo Olomouc

I když příjemně teplé letní dny pomalu ale jistě střídá chladný podzim, podmínky pro poznávání Česka jsou stále ideální. Vydejte se zavzpomínat na horké léto na safari v Zoo Olomouc a využijte letošních posledních příležitostí účastnit se komentovaných krmení.
Olomoucký kraj | Příroda

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 16. a 17. září 2023 už 41. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
Olomoucký kraj | Kultura

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany v Česku

Velkolepým návratem do chrámu svatého Mořice otevírá po dokončené rekonstrukci tamních varhan Mezinárodní varhanní festival Olomouc svůj 55. ročník. Čtyři festivalové koncerty nabídnou špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Krásu varhanní hudby si vychutnáte 7., 11., 14. a 18. září 2023.
Olomoucký kraj | Kultura

Trofeo Niké Jeseníky startuje letos z Priessnitzových lázní!

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké se zase po roce vrací do Jeseníků, aby v okolí Pradědu od soboty 9. do neděle 10. září 2023 rozdávala radost a unikátní zážitky nejen posádkám cca čtyřiceti historických vozidel (vyrobených mezi lety 1917 – 1975), ale i všem divákům, kteří se 23. ročníku akce zúčastní plánovaně, nebo třeba jen jako náhodní kolemjdoucí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?

Poraďte, co navštívit v Jeseníkách při dešti? Něco zajímavého vevnitř, jsme tu autem a dojedeme kamkoliv, píší nešťastní výletníci na nejrůznějších sítích. Že je v takovém případě každá rada drahá? Ne pro portál Kudy z nudy; předpovědi počasí sice měnit neumíme, ale zajímavá místa venku i pod střechou známe skvěle.
Olomoucký kraj | Zážitky