Úvod > Aktuality > Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Vydáno 17. dubna 2018 Gurmánská turistika
Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 21. a 22. dubna.
Olomouci se Tvarůžkový festival letos koná už potřetí; na Horním a Dolním náměstí ochutnáte tvarůžkové speciality i regionální piva, k tomu bude hrát cimbálová muzika a děti pobaví divadla, soutěže, vystoupení klaunů i vědecká show, kterou připravilo olomoucké science centrum Pevnost poznání. Speciální pozvánka pak platí pro všechny nositele příjmení Tvarůžek – Tvarůžková: chystá se velké setkání všech Tvarůžků!
 

Tvarůžkové město

Olomoucké tvarůžky se na Hané vyrábějí podomácku dlouhá staletí, v roce 1876 v Lošticích zahájil výrobu ve velkém Josef Wessels se synem Aloisem. Podnik A. W. existuje dodnes, v Lošticích proto můžete navštívit muzeum tvarůžků a také Tvarůžkovou cukrárnu, která nabízí slané dobroty upravené do podoby všeobecně známých zákusků: věnečků, kremrolí, pohárů nebo větrníků. Ovšem cukrárna má už tři roky svou pobočku i v Olomouci!

Pro Olomouc je jarní Tvarůžkový festival skvělou příležitostí k zahájení turistické sezony, takže v sobotu a v neděli 21. a 22. dubna například bude zdarma otevřená radniční věž, v Informačním centru v podloubí radnice si můžete vyzvednout nový propagační materiál, mapu nejzajímavějších míst v Olomouci a blízkém okolí pro rodiny s dětmi, a kdo si rád hraje (a má chytrý telefon), může si stáhnout novou mobilní aplikaci a zahrát si hru Zachraň olomouckou pevnost.
 

Další olomoucké zajímavosti

Nemusíte udělat ani krok z obou hlavních náměstí, a přitom uvidíte spousty olomouckých nej: radniciorlojem, některé z barokních i moderních kašen i monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice, zařazený mezi památky UNESCO.

Návštěva Olomouce se dá snadno zpestřit zajímavou výstavou v Muzeu umění anebo prohlídkou Arcidiecézního muzea, prvního československého prezidenta a 100. výročí vzniku ČSR připomíná do 25. dubna výstava Masaryk ve Svaté zemi v galerii Šantovka.

Pokud to do Olomouce nemáte daleko, možná vás přilákají také další akce: jen pár dní po skončení Tvarůžkového festivalu vypukne jarní etapa zahradnické výstavy Flora Olomouc (od 26. do 29. dubna), zajímavý program plný besed a vycházek nabízejí letošní Ekologické dny (od 20. dubna do 1. května) a od 24. do 29. dubna se koná další ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc, jedné z největších kinematografických přehlídek v Česku.
Začátek května bude patřit Urbano Latino Festivalu (pátek 4. května) a také zábavnému běhu a akci plné zářivých barev, nazvané Barvám neutečeš.; ta se koná v sobotu 5. května.
 

Ochutnávejte a cestujte!

  • Na Tvarůžkovém festivalu také získáte turistickou kartu Olomouc region Card za zvýhodněnou cenu. Karta na 48 hodin stojí 240/120 Kč, na festivalu ji získáte za 190/110 Kč, a to v Informačním centru na Horním náměstí v podloubí radnice anebo na webu. Kartu můžete aktivovat kdykoliv, využijete ji například při cestování po městě, na hradech a zámcích, v muzeích a na dalších místech střední Moravy a Jeseníků. Zdarma můžete navštívit například Muzeum olomouckých tvarůžků, hrad Bouzov nebo zoo na Svatém Kopečku.
  • Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem, v roce 2010 získaly chráněné zeměpisné označení Evropské unie a vyrábět se mohou jen na Hané.
  • Vyrábějí se stejně jako kdysi, jen ruční práci nahradily stroje: slaný vyzrálý tvaroh z pasterizovaného kravského mléka se tvaruje do placiček, kroužků, tyčinek nebo hrudek. Pak tvarůžky zrají v sušárně, promývají se, zrají, dozrávají a putují přímo k vám na stůl. Labužníci si je nechávají dozrávat ještě doma, třeba s přidáním piva, cukru nebo bylinek.
Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích - sýrová klasika jinak

Tvarůžková cukrárna v Lošticích - sýrová klasika jinak

Mysleli jste si, že se dají olomoucké tvarůžky připravovat pouze naslano? Tvarůžková cukrárna v Lošticích přidává tvarůžkům další rozměr. Originální slanou pochoutkou k pivu nebo vínu jsou Poštulkovy tvarůžkové moučníky z Loštic.

Tvarůžkový festival Olomouc 2019

Tvarůžkový festival Olomouc 2019

Koncem dubna ožije centrum Olomouce čtvrtým ročníkem festivalu na počest typické hanácké speciality – Olomouckým tvarůžkům, které se vyrábějí v Lošticích už více než šest set let.

Další aktuality

7.1.
2019
Na Olšance se o víkendu utkají týmy ve vaření zelňačky

Na Olšance se o víkendu utkají týmy ve vaření zelňačky

Střední Morava a Jeseníky | Gurmánská turistika
25.9.
2018
V podhůří Jeseníků vyrostou Čokoládové lázně

V podhůří Jeseníků vyrostou Čokoládové lázně

Střední Morava a Jeseníky | Gurmánská turistika