!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Noc kostelů letos proběhne již podesáté
Noc kostelu letos probehne již popáté
"> Noc kostelu letos probehne již popáté "> Pro návštevníky je k dispozici pruvodce s programem jednotlivých kostelu "> Od roku 2012 je pro uživatele iPhonu a iPadu k dispozici také zdarma dostupná aplikace iKostel
Památky

Noc kostelů letos proběhne již podesáté

Vydáno 25. května 2018
V pátek 25. května se již podesáté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Letos se otevře bezmála 1 400 kostelů a modliteben. Bohatý program, který připravují jednotlivé farnosti a sbory, má přiblížit křesťanskou víru a tradici. Celá noc začíná v 18.00 hodin vyzváněním zvonů.
Letošní jubilejní 10. ročník Noci kostelů se bude konat v pátek 25. května 2018. Akce je ekumenická, což znamená že se účastní různé církve působící na území ČR. Na webových stránkách nockostelu.cz lze snadno dohledat kostely a kapličky podle abecedy, dle krajů a podle diecézí.
 

Komentované prohlídky i workshopy

Katedrála sv. Víta v PrazeOrganizátoři letos kladou zvláštní důraz na samo křesťanství a duchovní rovinu. Samozřejmě i tento rok budou připraveny komentované prohlídky, koncerty, workshopy, divadelní představení či akce pro děti. Zpřístupněny budou běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty, klenotnice nebo klášterní zahrady. 
 
Pro návštěvníky je k dispozici průvodce s programem jednotlivých kostelů, který obsahuje také mapu. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Budou rovněž vydány velmi oblíbené magnety či kartička na razítka. Pro noční poutníky bude připraven průvodce s programem jednotlivých kostelů, který bude obsahovat několik návrhů na zajímavé noční trasy. K dispozici budou také další informační materiály.
 
VitrážPřesto organizátoři chtějí zdůraznit, že význam této akce není pouze společenský a kulturní, ale i náboženský. Součástí programu tak budou modlitby, rozjímání, meditace či ztišení. O víře bude možné hovořit se zajímavými hosty. Jedním z nich bude např. kardinál Miloslav Vlk či bratři z Taizé, které se Noci kostelů rovněž zúčastní. Noc kostelů je pozváním pro každého, aby bez ostychu a bez zábran vstoupil do křesťanských chrámů a mohl obdivovat jejich duchovní a umělecké bohatství
 

Tipy na návštěvu kostelů v Praze

Týnský chrám
V pražské arcidiecézi je přihlášeno 326 kostelů a modliteben; každý z nich nabízí zajímavý program, čekají na vás výklady, prohlídky, koncerty, mše svaté, adorace, modlitby. Neváhejte a projděte pražskými i mimopražskými kostely a nechte se unést sváteční atmosférou, která je tak typická pro Noc kostelů.

kostele sv. Tomáše na Malé Straně bude připraven bohatý program, setkání s kněžími a možnost rozhovoru, soutěž pro děti, ochutnávka piva a výstava obrázků, ilustrací a fotografií. V kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí si můžete poslechnout přednášku České nebe od Evy Doležalové z Historického ústavu AV ČR, program je zde připraven ale i pro děti a nedílnou součástí je i komentovaná prohlídka. Zcela mimořádně bude otevřen Jiřský klášter na Pražském hradě s kaplí sv. Anny. Klášter sv. Jiří bude otevřen od 18 do 21 hodin. Přestože je klášter sám o sobě v mnoha ohledech zajímavý, nabízí se zde také program složený z živé hudby, setkáním s D. Dukou nebo řeholními sestrami; skauti připraví pro děti v západním traktu křížové chodby drobné úkoly.

Do projektu se jako každý rok zapojí také například Týnský chrám, bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kostel sv. Martina ve zdi, kostel Panny Marie pod řetězem, kostel Panny Marie Vítězné - Pražské Jezulátko, chrám i kostel sv. Mikuláše, Betlémská kaple, rotunda sv. Martina, ale i moderní kostely sv. Václava ve Vršovicích nebo Nejsvětější Srdce Páně na Vinohradech.
 

Brněnské biskupství

BrnoPestrá programová nabídka je připravena na mnoha místech brněnské diecéze. Letos budou zpřístupněny některé z brněnských nemocničních kaplí a poprvé představí Radio Proglas kapli Ducha Svatého. Tradičně čeká v Brně na návštěvníky Noci kostelů také jízda "šalinou", ve které letos pojedou režiséři, pedagogové a herci Jiří Strach a Zdeněk Černín, moderátorka Veronika Sedláčková či biskup CČSH Juraj Dovala. Po stopách Svatotomské Madony (palladia města Brna) s úkoly ve třech chrámech, kterých se nejvíce její pozoruhodný příběh dotýká (sv. Tomáš, jezuitský kostel, bazilika na Starém Brně) a slavnostní ekumenické setkání v modlitebně Sboru církve bratrské na ul. Kounicova.

vranov hrobkaVe Vranově u Brna jistě zaujmou komentované prohlídky unikátní lichtenštejnské hrobky nebo vyhledávaný videomapping. Pozoruhodný průřez celým Santiniho dílem formou 3D vizualizace bude možné zhlédnout v Herálci na Žďársku (kostel sv. Kateřiny Alexandrijské). Možnost přiučit se něčemu novému a vyrobit si drobnou upomínku mohou účastníci v různých  tvořivých workshopech: např. v Třebíči zhotovit koně pro patrona kostela sv. Martina, otevřena bude i známá bazilika. V Rajhradě u Nejsvětějšího Srdce Ježišova můžete zkusit práci mozaikáře, na Vranově tvorbu a aktivity s oblíbenými biblickými postavičkami nebo navštívit výtvarný workshop s názvem Malířem fresky.
 

Výlet na kole i záchrana Kateřiny v Královehradecké diecézi

CyklistéV hradecké diecézi vybízí, podle encykliky Laudato si´ papeže Františka, k výletu na kole. Naplánované jsou 2 trasy: krátká trasa vede Hradcem Králové. Její délka je 15 km a každý si tuto trasu může projet individuálně. Je vhodná mimo jiné i pro rodiny s dětmi, protože ji lze kdykoliv přerušit. Pro ty, kteří ji projedou celou, bude čekat v kostele Panny Marie na Velkém náměstí dáreček.

Delší trasa vede okolím Hradce Králové. Na trase 29 km je naplánována návštěva šesti kostelů. Start je společný v 17:00 od katedrály sv. Ducha. V každém kostele je naplánován krátký program. V cíli cesty čeká cyklisty malé překvapení v podobě pohoštění a drobného překvapení. Prosíme noční cyklisty, aby přišli na místo setkání o 10 minut dřív. Předpokládaný příjezd zpět do Hradce Králové je odhadován na 22 hod. Povinnou výbavou je kolo a klasická cyklistická výbava: helma, reflexní prvky, světla, lepení na kolo, pití. Pro děti do 18 let je tato výbava nezbytná. V každém kostele bude nachystaný program pro účastníky. Těšit se můžete na výstup na věž, historický výklad i tiché usebrání... Duchovní podpora na cestu bude také zajištěna.

Hradec KrálovéCelý týden od 21. do 27. květnaHradci Králové probíhá již pátý ročník Týdne otevřených kostelů, s cílem přiblížit křesťanství lidem, kteří do kostela nechodí.

Velká zážitková poznávací hra Zachraňte Kateřinu pro všechny generace na vás čeká od 17.00 do 20.00 hodin v České Třebové. Hra je věnována světici, jejíž kult podporoval i Karel IV. V den jejího svátku 25. listopadu 1332 zvítězil v bitvě u San Felice v Itálii, vítězství přičítal její ochraně a jejím oddaným ctitelem byl pak po celý život. Na jméno sv. Kateřiny bylo v Čechách založeno šest desítek kostelů.
 

200 kostelů v Olomouci

OlomoucDo Noci kostelů se v olomoucké arcidiecézi zapojí devět církví a očekává se, že otevřeno bude na 200 kostelů, kaplí a modliteben. Letos se mezi nimi objeví například zaniklý kostel sv. Petra a Pavla v Olomouci, v Hranicích jediná vojenská kaple v ČR nebo odborníky oceňovaný kostel v Sazovicích, který kanadský časopis Azure zařadil mezi 10 nejlepších staveb za rok 2017.

Slavnostní zahájení Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi se letos uskuteční od 17:30 v dominikánském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci na Slovenské ulici.
 

Za razítka špekáček zdarma a další zajímavosti Plzeňské diecéze

ŠpekáčekBečově nad Teplou bude otevřeno pět míst s bohatým programem. Požádejte v kostele svatého Jiří, v kostele svatého Michaela Archanděla, v kapli svaté Anny, v letohrádku Komtesa či na hradě a zámku Bečov o poutnický pas s potvrzením návštěvy. Pokud během večera navštívíte alespoň čtyři místa farnosti Bečov nad Teplou zapojená do Noci kostelů a svou návštěvu doložíte potvrzením v poutnickém pasu, získáte zdarma špekáček, který můžete opéct v areálu vily Komtesa. Při potvrzené návštěvě všech zapojených míst vám bude vydán osobní certifikát znalce kostelů a kaplí bečovské farnosti.

PlzeňNormálně nepřístupný kostel v Doupovském Hradišti – Svatobor – kostel nanebevzetí Panny Marie se nachází v nově zpřístupněném prostoru bývalého vojenského prostoru.

V centru Plzně lze kromě například katedrály navštívit i kostel Nanebevzetí Panny Marie, který všem účastníkům nabídne ztišení, poslech hudby a možnost zapálit si svíčku na jakýkoliv úmysl. Večer Light4You je organizován mladými křesťany, kteří chtějí sdílet svojí radost ze života s druhými, chtějí otevřít kostel i pro ty, kteří tu třeba ještě nikdy nebyli a nabídnout setkání, trochu jiné, než v hospodě u piva.
Festival muzejních nocí 2021

14.5.
12.6.
Festival muzejních nocí 2021

Ve dnech 14. května až 12. června 2021 se uskuteční XVII. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem.