Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Noc kostelů na Svaté Hoře
Noc kostelu 2016
Hudební a divadelní akce

Noc kostelů na Svaté Hoře

Vystoupejte se svící v ruce vzhůru svatohorskými schody a nechte se unášet programem letošní Noci kostelů!
Přidejte se k nám na Noc kostelů a poznejte Svatou Horu i z jiného úhlu. Připravili jsme pro Vás pestrý program – koncert členů Opery Národního divadla, varhanní koncert, hledání anomálií a zajímavostí v ambitech, ověření toho, jak moc podléháte stereotypům ohledně kněžích a kostelů, deskové hry a další. A to vše v jedinéčné atmosféře, kterou noční Svatá Hora nabízí.

Program na celý večer:

18:35–18:50 Vydejte se schody na Svatou Horu
Netradiční možnost vstupu na Noc kostelů na Svaté Hoře – se svícemi v rukou vzhůru svatohorskými schody
18:45–18:55 Svatohorské zvonění Začátek Noci kostelů
18:50 Otevření areálu
19:00–19:15 Slavnostní přivítání návštěvníků, od Korunovačního oltáře přivítá příchozí administrátor Svaté Hory P. David Horáček, CSsR
19:30–22:30 Anomálie na Svaté Hoře. Pokuste se podle připravených indicií najít drobnosti, které jsou možná jinak než byste čekali. Začátek u prodejny
19:30–20:15 Neuma není neumětel aneb jak zapsat hudbu bez not Gregoriánský chorál – zpěvy v provedení Schola Cantorum Pilsensis s průvodním slovem Pavla Šmolíka a ukázkami středověkých notových záznamů v bazilice
19:30–20:30 Hry s redemptoristy. Biblické pexeso a jiné ve farním sále. Vstup prodejnou
19:30–22:30 Stereotypy o kostele a kněžích. Na osmi stanovištích v ambitu na vás čekají záludné otázky. Myslíte, že můžete na koupališti potkat kněze nebo řeholníka? Už jste potkali jeptišku v KFC? Začátek u prodejny
20:30–21:15 Koncert členů souboru Opery Národního divadla v Praze Jaroslav Pelikán – flétna, Vratislav Vlna – hoboj, František Šťastný – varhany, cembalo, Tereza Bucharová – violoncello
20:30–21:30 Hry s redemptoristy
Biblické pexeso a jiné ve farním sále. Vstup prodejnou
21:30–22:00 Labyrint světa a ráj srdce
Výběr z varhanního cyklu Petra Ebena proložený přednesem úryvků z díla Jana Amose Komenského
22:15–22:45 Dvojnásobně pozitivní improvizace v chodbě proboštství Regenschori Pavel Šmolík a titulární varhaník svatohorský Jaroslav Tůma improvizují na motivy písní Komenského Amsterodamského kancionálu
22:45–22:50 Závěrečné zvonění na rozloučenou Zvonění svatohorských zvonů na cestu domů...
22:55 Uzavření areálu

Výstava betlémů na Svaté Hoře v Mníšecké kapli

Již tradiční výstava Spolku Příbramských betlémářů ve spolupráci se Svatou Horou v Mníšecké kapli. Výstava bude od 18.12.2022 do 1.1.2023.
Příbram, Středočeský kraj

Předvánoční zpívání ve svatohorském sklepení

Přijďte si zanotovat známé i méně známé vánoční písně do prostor svatohorského sklepení.
Příbram, Středočeský kraj

Půlnoční mše svatá ve svatohorské bazilice

Zaposlouchejte se do české vánoční klasiky v podání Svatohorského chrámového sboru!
Příbram, Středočeský kraj

Zpívání u jesliček v basilice na Svaté Hoře

Přijďte si zazpívat známé i neznámé koledy za doprovodu svatohorských varhan!
Příbram, Středočeský kraj

Poutní cesta Via Nova

Mezi poutními místy Příbramí v Čechách, St.Wolfgangem v Solné komoře a Weltenburgem na Dunaji byla zřízena poutní cesta, která je velmi pestrá a lehce schůdná. Prochází půvabnými kraji Čech, Bavorska a Solnohradska.
Příbram, Středočeský kraj

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami

Vzácná dřevěná soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem byla do kaple na Svaté Hoře v Příbrami přenesena podle různých pramenů v rozmezí od první poloviny 16. století do roku 1620. Od té doby začala na Svatou Horu putovat procesí věřících.
Příbram, Středočeský kraj

Svatohorské poutní muzeum

Expozice vás provede historií Svaté Hory od jejího založení až do dnešní doby. Zajímá vás, jaké nálezy odhalila nedávná rekonstrukce? Interaktivní výstava, která zaujme děti i dospělé, odpoví.
Příbram, Středočeský kraj

Prohlídky zvonice na Svaté Hoře

Říká se, že kostel bez zvonů je jako tělo bez duše. Ty svatohorské navíc doplňuje slavná zvonkohra, která se rozeznívá před každou lichou hodinou a před polednem. Navštivte zvonici a užijte si jedinečný výhled na Příbram.
Příbram, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Exerciční dům, Domeček a apartmány na Svaté Hoře v Příbrami

Poutníci, skupiny i jednotlivci se mohou ubytovat v exercičním domě. Svatá Hora je odtud doslova na dohled. Návštěvníkům nabízí i stravování, to navíc probíhá v jedinečném prostředí refektáře svatohorského kláštera. Ubytovat se lze také ve dvou apartmánech.
Příbram, Středočeský kraj

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava nabízí příjemné posezení u vína, či dobrého jídla v krásných prostorech z 16. a 17. století. Restaurace Šatlava byla v roce 2003 vybudovaná v místech, kde před mnoha staletími byly hospodářské časti usedlosti, která sloužila i jako hostinec.
Příbram, Středočeský kraj

Cukrárna Upekla

Mirka Semrádová ráda pekla, tak se tomu rozhodla věnovat naplno. Její sestra Petra Eisová se k ní přidala, původně jen na chvíli. Začaly na farmářských trzích a lidem chutnalo, postavily tedy pekárnu u Písku a rozvážely své dobroty do pražských kaváren.
Příbram, Středočeský kraj

Hotel Belvedere Příbram

Belvedere je nově zrekonstruovaný tříhvězdičkový hotel, který se nachází přímo v centru města Příbrami. Kapacita hotelu je 43 dvoulůžkových pokojů a 1 apartmá.
Příbram, Středočeský kraj