Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí
Památky

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.
Někdejší augustiniánský klášter založil v Brně roku 1350 markrabě Jan Jindřich Lucemburský, bratr císaře Karla IV., se synem Joštem. Kostel měl sloužit jako hrobka pro jejich rod. Jsou zde však pohřbeni jen Jan Jindřich se synem. Za třicetileté války byl kostel značně poškozen. V kostele můžete zhlédnou prvotřídní umělecká díla. Mezi ně bezesporu patří i obraz hlavního oltáře Zjevení Krista apoštolům z roku 1764.

V kostele se schází tři chrámové sbory, pořádají se ministrantské schůzky. Bohoslužby se konají ve všední dny a soboty v 7:00 a 17:30 (v sobotu s nedělní platností). Během školního roku je mše svatá ve středu večer v 17:30 určena dětem a jejich rodičům. Od 16:30 probíhá nácvik písní ke mši, od 17 hodin pohádka a nácvik písničky pro nejmenší. V neděli probíhají bohoslužby v 7:45 (latinská), další v 9:00, 11:00 a 19:30 hodin.

Kostel byl v průběhu let mnohokrát poškozen, v 17. století mu dokonce hrozilo zbourání. Nakonec v roce 1661 začala přestavba kostela. Na rozšířeném gotickém půdoryse bylo vystavěno raně barokní trojlodí. Přestavba trvala deset let. Průčelí bylo bohatě vyzdobeno sochami. Když byla ve druhé polovině 19. století vybudována okružní třída, uplatnilo se průčelí kostela jako pohledová dominanta nově vzniklé Joštovy třídy.

Klášterní kostel se stal 1. září 1784 kostelem farním pro nově zřízenou farnost na severním předměstí Brna. Naposledy byl kostel poškozen během II. světové války. Klášter byl po zrušení zemského zřízení přeměněn v roce 1950 na Muzeum dělnického hnutí. Od roku 1990 využívá budovu bývalé prelatury Moravská galerie.

Provozovatel

Farní úřad u sv. Tomáše

Moravské náměstí
602 00 Brno
Tel.:
+420 545 572 215
Email:
farnost@svtomas.net
WWW:
www.svtomas.net/
GPS:
49,198014 16,608049
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Jakoby

Restaurace Jakoby

Brno, Jihomoravský kraj
Beer Restaurant Panoptikum v Brně

Beer Restaurant Panoptikum v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Kavárna & Restaurace Savoy

Kavárna & Restaurace Savoy

Brno, Jihomoravský kraj