!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích
Památky

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.
Kostel byl postaven na místě původní románsko-gotické baziliky v letech 1661 – 1669 brněnským stavitelem Pavlem Weinbergerem podle projektu význačného architekta Giovanniho Pietra Tencally (1629 – 1702) — největší osobnosti v architektuře země na konci 17. století.

Neméně hodnotný je rovněž chrámový interiér. Stávající výzdoba a zařízení interiéru kostela pochází převážně z 80. let 18. století, kdy byl vnitřní prostor architektonicky upraven do nynější podoby a postupně opatřován malířskou, sochařskou a uměleckořemeslnou výzdobou a vybavením, jež nahradily dosavadní raně barokní vybavení.

Z malířů je to v první řadě přední vídeňský umělec pracující na Moravě Franz Anton Maulbertsch (1724 – 1796) – autor obrazu Nanebevzetí Panny Marie na hlavním oltáři v presbytáři (1782). Zábrdovické plátno nesoucí již známky osvícenského klasicismu je oceňováno jako nejhodnotnější z jeho závěsných obrazů, jež vznikaly převážně v pozdním období malířovy tvorby.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

eFi Hotel Brno

eFi Hotel Brno

Brno, Jižní Morava
Take 5 Brno

Take 5 Brno

Brno, Jižní Morava
Chleba Brno

Chleba Brno

Brno, Jižní Morava