Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Václava v Sazovicích
Památky

Kostel sv. Václava v Sazovicích

V obci, kde kostel nikdy nebyl, vyrostla během dvou let velice moderní stavba, která slouží především náboženským účelům, ale své místo zde našel i kulturní život a komunitní centrum. Má moderní, nevšední tvar a jako každá podobná stavba v sobě ukrývá spoustu symbolů.
Jen pár kilometrů severozápadně od Zlína se nachází malá obec Sazovice. Protože zde nikdy kostel nestával, museli místní obyvatelé za bohoslužbami do sousedních Mysločovic. Sazovičtí se však myšlenky na svůj vlastní kostel nikdy nevzdali a v roce 2011 založili Spolek pro výstavbu kostela sv. Václava. Samotná stavba započala v březnu roku 2015 a dokončena byla měla být na jaře roku 2017. Architektem kostela, jejíž tvar inspiroval svitek papíru a místo věže se zvonem má zvonkohru, byl Marek Jan Štěpán.

Pozorného návštěvníka zaujme i klika na vstupních dveřích, jejíž tvar je inspirován tvarem klepadla dveří kostela ze Staré Boleslavi, kde světec zemřel rukou svého bratra Boleslava. Na vnitřní straně kruhu jsou pak vyfrézována latinská slova první svatováclavské legendy: „Crescente fide Christiana...” (Za času šíření víry křesťanské).

Moderní prvky nenese pouze budova kostela, ale i jeho vnitřní vybavení. Kromě zvonkohry, která se programuje pomocí dálkového ovládání, je zde k vidění i kříž z optického skla. Ten se pod slunečním svitem zbarvuje do zlaté a pod září reflektorů do modré. Světlo do interiéru kostela dopadá mimo jiné kruhovým světlíkem ve stropě v trojúhelníkovém rámu. Celek má symbolický význam. Připomíná Boží oko. Menza (obětní – obřadní stůl), jež je těžištěm kostela, má tvar zlatavé skořepiny. Symbolizuje Boží dotek, tedy přesně moment, kdy se Bůh dotýká něčeho pozemského nebo nás. Za menzou je pak Kristus s křížem ze skla v póze, jako kdyby právě vstoupil skrze zeď a žehnal všem přítomným gestem „Pokoj vám”. Na stěnách kostela je aplikovaná omítka drásaná koštětem, jež má připomínat svatováclavskou kroužkovou košili.

Nový kostel je zasvěcen svatému Václavovi, patronu obce, v květnu 2017 byl vysvěcen olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. O Vánocích kostel v Sazovicích zařadil kanadský magazín Azure mezi deset nejlepších staveb světa roku 2017.

Provozovatel

Spolek pro výstavbu kostela sv. Václava. v Sazovicích

Sazovice
763 01 Sazovice
Tel.:
+420 730 179 848
Tel.:
+420 733 338 743
Email:
potocna.jana@sezn...
Email:
rapantovamajka@at...
WWW:
www.kostel-sazovi...
GPS:
49,239306 17,569496
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Morava Otrokovice

Penzion Morava Otrokovice

Otrokovice, Zlínský kraj
Společenský dům v Otrokovicích

Společenský dům v Otrokovicích

Otrokovice, Zlínský kraj
Abrahámova polévkárna

Abrahámova polévkárna

Otrokovice, Zlínský kraj