Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Noc kostelů 2020 Praha
Společenské akce

Noc kostelů 2020 Praha

Akce je opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku.

Letošní, již jedenáctý ročník, nabídne pestrý kulturně-duchovní program, který organizují tisíce dobrovolníků z jednotlivých farností. Jen v Praze a Středočeském kraji se otevřou téměř tři stovky kostelů.

Ti, kteří navštíví kamenné kostely nebo modlitebny, si mohou vybrat z nesmírně pestré nabídky: nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení. Možnost bude nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů.

Noc kostelů je určena pro co nejširší veřejnost – i pro ty, kteří stojí mimo církev či na jejím okraji. V atmosféře, kterou Noc kostelů vytváří, mají návštěvníci možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím rozhovorů, hudby, umění, nebo třeba svého niterného zážitku. Rozmanitost nabídky poskytuje mnoho možností, jak citlivě přiblížit křesťanství, církev, víru. Smyslem je oslovit a nabízet, v každém případě bez vnucování. Tímto způsobem pak zprostředkovat návštěvníkům pozitivní zkušenost v souvislosti s církví. Akce má také za úkol vzbudit zájem o společenskou a kulturní hodnotu kostelů.

Během této akce se veřejnosti otevírají věže, sakristie, kaple, křížové chodby, klášterní refektáře či rajské zahrady, které mnohdy bývají v průběhu roku veřejnosti nepřístupné.
 

Zajímavé programy v pražských kostelech

V Praze se otevřou téměř všechny kostely, detailní seznam naleznete v brožurce Noci kostelů anebo na webu Noci kostelů. Na mnoha místech bude připraven i speciální program.

Například Katedrála svatého Víta nabídne varhanní koncert, možnost získání poutnického razítka a prohlídku zvonice a zvonů.

Volná prohlídka kostela bude čekat příchozí v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně.

Kostel sv. Klimenta na Novém Městě nabídne výstup věží pod zvon a komentované prohlídky.

Výstava současných mešních rouch, historických krajkových rochet, křižovnického hábitu a historických bohoslužebných knih, to je program kostela sv. Petra Na Poříčí. Nechybí ani prohlídky věže a interiéru kostela.

Malé varhanní preludium nabídne kostel sv. Františka z Assisi.

Výstavu ikon, lliturgických předmětů, koncert pravoslavné hudby nebo film Velká Morava či přednášku Albánie připravil katedrální chrám sv. Cyrila a Metoděje na Novém Městě.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě nabídne široký program od prohlídek po varhanní koncert, dílničku pro děti, mini konert harfy a flétny či seznámení s liturgickým prostorem a liturgickými předměty

Také svatá Ludmila na náměstí Míru ožije zvoněním zvonů, recitály i společnou modlitbou.

V kostele Panny Marie Královny míru na Lhotce nahlédnete do kroniky sídlištní farnosti, příchozí čeká společná modlitba a nakonec After party – posezení pro nespavce.

Modlitbu světla s rozžehnutím svící nabídne Husův sbor v Nuslích.

Prohlídku dřevěné zvonice u kostela a historického zvonu, ulitého v roce 1482 nabídne kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí. Nebude chybět ani koncert duchovní hudby s kytarou a zpěvem.

Žehnání domácích mazlíčků se uskuteční v kostele sv. Anežky České a sv. patronů českých v Záběhlicích.

Oázu klidu uprostřed velkoměsta najdete v kostele sv. Filipa a Jakuba v Hlubočepích.

Na komentovanou prohlídku kostela a ukázku techniky ikonopisectví můžete přijít do chrámu sv. Michala v zahradě Kinských na Smíchově.

Bazilika sv. Markéty na Břevnově nabídne zcela výjimečně možnost nahlédnout do krypty (19:00 – 20:00).

Povídání o muslimské Střední Asii proběhne v kostele Na Žertvách 23 – sbor CKS v Libni.

Prohlídky a vydatný kulturní program připravil kostel Bét-el ve Strašnicích. Zmíníme například akustický punk, biblické písně Antonína Dvořáka či klezmer a jidiš music a také písně arménské, romské a balkánské.

Možnost ztišení, modlitby spolu s knězem za boží ochranu, poděkování za Boží blízkost, chvála za Boží dobrotu, Prosba za Boží ochranu nabídne kostel Narození Panny Marie v Záběhlicích.

Provozovatel

Arcibiskupství pražské

Hradčanské nám. 16
119 02 Praha
Tel.:
+420 775 609 952
Tel.:
+420 533 033 298
Email:
Nockostelu.Praha@...
WWW:
https://www.nocko...
WWW:
www.nockostelu.cz...
GPS:
50,089840 14,397614
 
Region:
Praha
Tipy na výlet:
Praha a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .
Praha 1, Praha

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Sochy z hlíny: Terakoty italských mistrů 15.⁠–⁠18. století

Národní galerie Praha ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky uvádí výstavu Sochy z hlíny: Terakoty italských mistrů 15.⁠–⁠18. století ze sbírek Národní galerie Praha.
Praha 1, Praha

České korunovační klenoty na Pražském hradě

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě bude vystaven soubor Českých korunovačních klenotů. Zájemci si je budou moct prohlédnout v příčné lodi katedrály od 17. do 21. ledna 2023.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.
Praha 1, Praha

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.
Praha 1, Praha

Muzeum Řádu bílého lva na Pražském hradě

Expozice v reprezentačních prostorách Hradu seznamuje zájemce s historií Řádu bílého lva a dalšími státními vyznamenáními České republiky. Je věnovaná rovněž jejich držitelům či historii samotné hradní kanceláře a organizací, které jsou k ní přidruženy.
Praha 1, Praha

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha