Úvod > Co chcete dělat? > Vrbické jezero u Bohumína – pláže, půjčovna lodiček i marína
Příroda

Vrbické jezero u Bohumína – pláže, půjčovna lodiček i marína

Původně jezero nedaleko Bohumína sloužilo k těžbě štěrku. V současnosti plní rekreační účely, dá se zde koupat nebo si půjčit lodičku.
Výletní projížďky na lodičkách a šlapadla, příjemné koupání a další rekreační aktivity nabízí rekreační oblast Vrbického jezera. Město Bohumín tu díky evropské dotaci vybudovalo plovoucí mola a přístaviště. Projekt propojuje volnočasové vyžití v přírodě a zlepšení podmínek místní fauny, především ptáků.

Zatímco sjezd Odry na kánoích a raftech je určený zkušenějším vodákům, u Vrbického jezera mohou na vodu vydat i rodiny s malými dětmi, příležitostní rekreanti či senioři. Jezero nabízí pěknou rekreaci u vody s písečnou pláží, cykloboxy, lavičkami, převlékárnou a mobilní toaletou. Nechybí ani grilovací místo.

V roce 2021 přibyla v zátoce plovoucí mola a marína s maximální kapacitou 18 loděk. Půjčovna zajistí lidem rekreační vyžití nejen během hlavní letní sezóny, ale i v době, kdy nižší teploty některé turisty od koupání odrazují. Vypůjčit si můžete pramice a dvě šlapadla. V maríně mohou kotvit i loďky soukromých osob. Veškerý pohyb na jezeru je však bude umožněn výhradně plavidlům na ruční pohon, nikoliv motorovým člunům či vodním skútrům. Přístaviště má třicet metrů na délku a dvacet na šířku.

Kdo přece jen preferuje plavání, může si užít netradičního koupání v chráněném přírodním bazénu. Ten vznikl u břehu díky pontonům sestaveným do obdélníku. Jeho součástí je i můstek, pod nímž se plavci dostanou na otevřenou vodu. Další sestava je pak zhruba šedesát metrů od břehu, jde o distanční molo určené k odpočinku nebo třeba opalování.
 

Přírodní rezervace Natura

A protože je Vrbické jezero od roku 2008 součástí ptačí oblasti a evropského systému významných chráněných území NATURA, nechybí zde i ekomolo pro opeřence. V zimě se zde shromažďují početné populace zimujících vodních ptáků. Na jaře a na podzim je Vrbické jezero zase důležitou zastávkou tažných druhů. Letní rekreace tedy nenarušuje jejich potřeby a rovnováha mezi potřebami zvířat a lidskými aktivitami zůstane zachována.

Turisty prosíme, aby se k ekomolu nepřibližovali.
Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě

Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Jízda s jednou koňskou silou

Jízda s jednou koňskou silou

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Lávky u Vrbického jezera

Lávky u Vrbického jezera

Bohumín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Heřmanický pivovar

Heřmanický pivovar

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Restaurace Saola

Restaurace Saola

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Camp Landek Park v Ostravě

Camp Landek Park v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj