Neratovice

Neratovice společně s Mělníkem či Brandýsem nad Labem – Starou Boleslaví patří k městům, která se uvelebila v takzvaném zlatém pruhu země české, v úrodném a slunném Polabí. Ve městě objevíte velmi neobvyklý kamenný artefakt, okolí nabízí skvělá místa ke koupání.

Historie města

Ačkoli Neratovice mnozí znají jen jako sídlo chemické továrny Spolana, najdete tu i historické památky. V Lobkovicích, které byly dřív samostatnou obcí, stojí zámek rodu Lobkowiczů a
kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí, na opačné straně města objevíte kostelík sv. Vojtěcha. Novodobou raritou je kamenný nápis MILUJI od sochařky Lenky Klodové; stojí na kopečku v novější části města, který zbyl na území nikoho mezi sídlištěm a železniční tratí po stavbě paneláků.
 

Neratovice a František Palacký

V roce 1829 koupil panství Lobkovice JUDr. Jan Měchura a později je zdědila jeho dcera Terezie, manželka Františka Palackého. Ten právě na zdejším zámku v letech 1852 až 1860 pracoval na podstatné části svého stěžejního díla, Dějinách národu českého v Čechách a v Moravě. Palacký byl na vlastní přání 31. května 1876 pochován po boku své milované manželky v Lobkovicích na starém hřbitově u kostela Nanebevzetí Panny Marie, po jeho zrušení tu zbyla jen hrobka rodiny Palackých a pár starých hrobů.
 

Zábava a výlety

Raritou Neratovic je železniční trať, která prochází přímo přes náměstí v centru. Stojí tu rovněž krytý bazén s tobogánem, velmi známá je i zaplavená pískovna u Mlékojed, která slouží k letnímu koupání. Na jejím břehu objevíte Beach Bar s hřištěm na plážový volejbal, lezeckou stěnou a vodními atrakcemi, vyzkoušet můžete i wakeboarding. Po břehu Labe kolem Neratovic prochází oblíbená Labská cyklostezka, značená turistická trasa vás dovede po několika kilometrech do Kostelce nad Labem.

100K Open Air

První open air hudebního vydavatelství 100K. Na akci vystoupí celá 100K + jejich hosté, těšit se můžete na sety od djů i na bohatý doprovodný program.
Neratovice, Středočeský kraj

SUPNera paddleboardové závody

Sobotní paddleboardové závody ve veslařské loděnici v Neratovicích ve 2 disciplínách.
Neratovice, Středočeský kraj

Nera 24! non-stop paddleboardový závod

Třetí ročník ultra paddleboardových závodů na Labi v Neratovicích. 24 hodin non-stop pádlování – jednotlivci nebo vícečlenné štafety.
Neratovice, Středočeský kraj

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.
Neratovice, Středočeský kraj

Beach Park v pískovně Mlékojedy

Beach Park Mlékojedy se nachází na břehu zatopené pískovny mezi obcemi Tišice a Mlékojedy u Neratovic. Představuje stálou letní scénu, která propojuje hudební a filmovou produkci se sportovním vyžitím.
Neratovice, Středočeský kraj

Koupaliště Neratovice

Letní koupaliště Neratovice nabízí plavcům a milovníkům koupání od roku 2022 příjemný rekreačně-sportovní areál po celkové rekonstrukci.
Neratovice, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratovicích

Kostel byl postaven někdy před rokem 1352 jako farní kostel. Stavba je jednolodní a presbytář si uchoval svůj gotický ráz. Nedaleko se tyčí zvonice postavená roku 1838 na místě starší dřevěné stavby.
Neratovice, Středočeský kraj

Zámek Lobkovice – Chateau Lobkovice

Původní dřevěnou tvrz, nacházející se v jihovýchodní části Lobkovic na břeku řeky Labe, nechal přestavět Mikuláš Chudý z Újezda a Lobkovic na rozsáhlejší gotický věžovitý objekt, jehož jádrem se stala třípatrová hranolová věž z lomového kamene.
Neratovice, Středočeský kraj

Miluji – pískovcový monument Lenky Klodové

Kamenný nápis "Miluji" akademické sochařky Lenky Klodové stojí na umělém kopci v Neratovicích již od prosince 2001. Písmena vytesaná z pískovce jsou vysoká přibližně 2,5 metru.
Neratovice, Středočeský kraj

Kaple sv. Vojtěcha v Neratovicích

Kaple sv. Vojtěcha byla postaven v roce 1666 hrabětem Ferdinandem Vilémem Slavatou. Podle tradice byl na tomto místě roku 987 zbit sv. Vojtěch od zdějších pohanských převozníků.
Neratovice, Středočeský kraj

Bazén Neratovice

K dispozici je plavecký bazén 25 x 12,5 m a dětský bazén 9 x 6 m, vířivka a dojezdový bazén k tobogánu ve tvaru ledvinky propojený s plaveckým bazénem. Celková kapacita bazénů je cca 180 osob.
Neratovice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví