Neratovice

Neratovice společně s Mělníkem či Brandýsem nad Labem – Starou Boleslaví patří k městům, která se uvelebila v takzvaném zlatém pruhu země české, v úrodném a slunném Polabí. Ve městě objevíte velmi neobvyklý kamenný artefakt, okolí nabízí skvělá místa ke koupání.

Oblíbené ve městě

Historie města

Ačkoli Neratovice mnozí znají jen jako sídlo chemické továrny Spolana, najdete tu i historické památky. V Lobkovicích, které byly dřív samostatnou obcí, stojí zámek rodu Lobkowiczů a
kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí, na opačné straně města objevíte kostelík sv. Vojtěcha. Novodobou raritou je kamenný nápis MILUJI od sochařky Lenky Klodové; stojí na kopečku v novější části města, který zbyl na území nikoho mezi sídlištěm a železniční tratí po stavbě paneláků.
 

Neratovice a František Palacký

V roce 1829 koupil panství Lobkovice JUDr. Jan Měchura a později je zdědila jeho dcera Terezie, manželka Františka Palackého. Ten právě na zdejším zámku v letech 1852 až 1860 pracoval na podstatné části svého stěžejního díla, Dějinách národu českého v Čechách a v Moravě. Palacký byl na vlastní přání 31. května 1876 pochován po boku své milované manželky v Lobkovicích na starém hřbitově u kostela Nanebevzetí Panny Marie, po jeho zrušení tu zbyla jen hrobka rodiny Palackých a pár starých hrobů.
 

Zábava a výlety

Raritou Neratovic je železniční trať, která prochází přímo přes náměstí v centru. Stojí tu rovněž krytý bazén s tobogánem, velmi známá je i zaplavená pískovna u Mlékojed, která slouží k letnímu koupání. Na jejím břehu objevíte Beach Bar s hřištěm na plážový volejbal, lezeckou stěnou a vodními atrakcemi, vyzkoušet můžete i wakeboarding. Po břehu Labe kolem Neratovic prochází oblíbená Labská cyklostezka, značená turistická trasa vás dovede po několika kilometrech do Kostelce nad Labem.

Akce ve městě Neratovice

Sportovní den FC Lobkovice

Sportovní den pro všechny věkové kategorie zaměřený na všestranné pohybové aktivity. Součástí budou sportovní stanoviště a disciplíny, kde budou moci soutěžící poměřit své schopnosti a získat za to odměnu.
Neratovice, Středočeský kraj

Mochovský motoráček

Mochovský motoráček vás zaveze z Prahy-Čakovic přes Neratovice, Brandýs nad Labem a Čelákovice do obce Mochov a to pouze 1. září.
Neratovice, Středočeský kraj

Aktivity ve městě Neratovice

Zámek Lobkovice – Chateau Lobkovice

Původní dřevěnou tvrz, nacházející se v jihovýchodní části Lobkovic na břeku řeky Labe, nechal přestavět Mikuláš Chudý z Újezda a Lobkovic na rozsáhlejší gotický věžovitý objekt, jehož jádrem se stala třípatrová hranolová věž z lomového kamene.
Neratovice, Středočeský kraj

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.
Neratovice, Středočeský kraj

Beach Park v pískovně Mlékojedy

Beach Park Mlékojedy se nachází na břehu zatopené pískovny mezi obcemi Tišice a Mlékojedy u Neratovic. Představuje stálou letní scénu, která propojuje hudební a filmovou produkci se sportovním vyžitím.
Neratovice, Středočeský kraj

Hrobka Františka Palackého

Na starém hřbitově kolem barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Lobkovicích u Neratovic se dnes nachází už jen pár hrobů. Jeden z nich patří samotnému otci české historiografie, Františku Palackému.
Neratovice, Středočeský kraj

Koupaliště Neratovice

Letní koupaliště Neratovice nabízí plavcům a milovníkům koupání od roku 2022 příjemný rekreačně-sportovní areál po celkové rekonstrukci.
Neratovice, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratovicích

Kostel byl postaven někdy před rokem 1352 jako farní kostel. Stavba je jednolodní a presbytář si uchoval svůj gotický ráz. Nedaleko se tyčí zvonice postavená roku 1838 na místě starší dřevěné stavby.
Neratovice, Středočeský kraj

Miluji – pískovcový monument Lenky Klodové

Kamenný nápis "Miluji" akademické sochařky Lenky Klodové stojí na umělém kopci v Neratovicích již od prosince 2001. Písmena vytesaná z pískovce jsou vysoká přibližně 2,5 metru.
Neratovice, Středočeský kraj

Kaple sv. Vojtěcha v Neratovicích

Kaple sv. Vojtěcha byla postaven v roce 1666 hrabětem Ferdinandem Vilémem Slavatou. Podle tradice byl na tomto místě roku 987 zbit sv. Vojtěch od zdějších pohanských převozníků.
Neratovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Neratovice

Aroma Restaurace

Aroma Restaurace ve mlýně ze 14. století na Labi s půvabnou zahrádkou.
Neratovice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Mělnicko – Kokořínsko


Na hrad Kokořín za loupežníky

Lehce strašidelné ladění může mít návštěva hradu Kokořín – víte, že byl údajným doupětem Petrovských loupežníků?

Pěší trasa přes rokle a skály z Kokořína do Mšena

Naplánovali jste si výlet na Kokořín a přemýšlíte, s čím spojit prohlídku hradu? Rozhodně by byla škoda jet sem jen na otočku a hned se vracet, ať už jste vyrazili s celou rodinou, v páru nebo třeba sami. Okolní příroda nabízí spousty zajímavostí a míst, kde se pobavíte a ledacos se dozvíte.

Zažijte adrenalin na kole nedaleko Prahy

Udělejte si pořádný cyklovýlet v okolí Prahy. Projedete se z Horoměřic do Kralup nad Vltavou a zpátky krásným údolím Únětického potoka a přírodní rezervací Roztocký háj – Tiché údolí. Užijete si trochu adrenalinu na uzoučkých stezkách podél Vltavy a během přestávek bude vašemu oku lahodit pohled na pěkné přírodní scenérie. Kopcovitá trasa je poměrně náročná, a tak děti tentokrát raději nechte doma.

Okruh z Mělníka na Kokořín

Projeďte se po kouzelném kraji hlubokých údolí, roubených staveb a jedinečných skalních útvarů. Cílem naší příjemné trasy je hrad Kokořín.