Úvod > Co chcete dělat? > Jezero Matylda u Mostu
Letní sporty

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Příznivci slunění a koupání naleznou na východních březích nádrže písčitou pláž i travnaté plochy. V lovné sezoně jsou zalesněné západní břehy Matyldy cílem rybářů z širokého okolí. Jezero slouží především k rekreaci, provozování vodních sportů jako je windsurfing nebo vodní lyžování. Nachází se zde také půjčovna vodních skútrú.

Areál je vybaven sociálním zařízením, stojí zde stánky s občerstvením a sezónní autokemp je využíván hlavně v době konání motoristických závodů na nedalekém automobilovém okruhu.

Roku 2009 zde byla dokončena nová in-line bruslařská dráha. Dráha je dlouhá 4000 metrů, šířka je cca 5 m. Jezdí se v jednom směru. Celá dráha má téměř nulové převýšení, proto je oblíbená i mezi méně zkušenými bruslaři.

K vodní nádrži vedou tři přístupové cesty: pěšky z jižní strany od mostecké čtvrti Zahražany, autobusem se zastávkou na konečné stanici v Souši nebo autem odbočkou ze silnice Most-Chomutov. Nedaleko jezera se nalézá automobilový okruh.

Z historie: Matylda je uměle vytvořené neprůtočné rekultivační jezero. Vodní nádrž vznikla při rekultivaci zatopením bývalého lomu Vrbenský. Na některých mapách je proto uváděna jakoVodní nádrž Vrbenský, jak se nádrž zpočátku jmenovala. Nyní se jmenuje Matylda, podle původního jména dolu z doby první republiky a jezero Vrbenský je označením pro menší plochu zhruba 500 metru severně od Matyldy. Jezero Matylda ze severu obklopuje silnice I/13 a z jihu Autodrom Most na rekultivované výsypce právě z tohoto dolu.

Na místě byl původně důl Matylda, po skončení těžby začala rekultivace celého území. Stavba vodní nádrže byla zahájena v roce 1986, kdy byly upraveny těsnící vrstvy na dně budoucí nádrže. V roce 1992 se začala napouštět vodou z Nechranického přivaděče. Tento přivaděč slouží ke každoročnímu dopouštění vody.

Vodní nádrž má rozlohu 38,7 ha a průměrnou hloubku 3,5 až 4 metry a břehy nádrže mají plážovou a parkovou úpravu. Pláž je kamenito-písčitá, vstup do vody je možný po betonových molech.

Provozovatel

Technické služby města Mostu a.s. - Rekreační areál Matylda

Dělnická 164
434 01 Most
Tel.:
+420 602 306 347
Email:
info@matyldamost.cz
GPS:
50,528079 13,619013
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Most
 

Časová náročnost

3,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí