Úvod > Aktuality > Krajská města: 3x7 důvodů, proč navštívit Olomouc
Krajská města: 3x7 důvodů, proč navštívit Olomouc
">
Památky

Krajská města: 3x7 důvodů, proč navštívit Olomouc

  • Vydáno26. března 2017
Zahrádkáři i milovníci tvarůžků, typické hanácké speciality, to mají jednoduché. K návštěvě Olomouce nepotřebují žádný speciální důvod, alespoň v dubnu, kdy se odehrává jarní etapa výstavy Flora Olomouc i Tvarůžkový festival. Proč byste se sem měli vypravit i vy?
Duben je za rohem a s výletem do Olomouce není radno otálet. V době od 20. do 23. dubna, kdy proběhne jarní etapa mezinárodní zahradnické a květinové výstavy a veletrhu Flora Olomouc s hlavní expozicí nazvanou Tajemná tvář světa město zároveň zahájí letošní turistickou sezonu. Program na Horním náměstí si užijete v sobotu 22. dubna.
 

Sedm nejlepších olomouckých akcí

Co stojí za vidění? Pro mlsaly i žrouty jednoznačně gastronomické festivaly, třeba 28. a 29. dubna Olomoucký tvarůžkový festival, akce spojená s ochutnávkou tvarůžkových specialit a prezentací minipivovarů. Hodování bude pokračovat 13. až 14. května ve Smetanových sadech, kdy se v Olomouci již potřetí koná Garden Food Festival. Na konci května můžete přijet na Olomoucké vinné slavnosti a začátkem června na historickou městskou slavnost Svátky města Olomouce, která připomene 300. výročí narození císařovny Marie Terezie a její dvě olomoucké návštěvy.

Celý červenec bude patřit Olomouckým barokním slavnostem v podobě letních večerů s barokní operou v historických zákoutích města. Koncem srpna se chystá Letecký den, tradiční letecká show na letišti v Olomouci-Neředíně, a na konci září se přijeďte podívat na festival světla a videomappingu Vzáří.
 

Sedm nejzajímavějších olomouckých památek

Místa, která v Olomouci stojí za vidění, by zřejmě každý vybíral trochu jinak, ale v něčem bychom se shodli. V centru města jen těžko přehlédnete zdejší památku UNESCO, monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice, s 35 metry výšky vůbec nejvyšší svého druhu v Česku. Jen o pár kroků dál stojí radnice s orlojem a věží; na její vyhlídkový ochoz můžete vyšplhat od půlky června do konce srpna v rámci prohlídky Olomouc v kostce, mimo sezonu dvakrát denně v 11 a 15 hodin při prohlídkách, pořádaných informačním centrem. Kdo má rád historii, ten musí navštívit Muzeum umění, milovníky kuriozit okouzlí soubor kašen či pojízdný bar Ološlap. Věž olomoucké katedrály sv. Václava je jen o metr nižší než nejvyšší kostelní věž v Česku (jako zkušení návštěvníci portálu Kudy z nudy víte, že ta se tyčí nad Plzní a tamním chrámem sv. Bartoloměje). A konečně je tu bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku, známé poutní místo. Letos začnou její opravy; v rekonstruovaných ambitech se budou pořádat výstavy i společenské a kulturní akce, obnovy se dočká i premonstrátská knihovna, zahrada a další prostory. Těšte se, po dokončení oprav se stanou součástí nového prohlídkového okruhu.
 

Sedm dalších olomouckých tipů

Pokud si letos Olomouc zamilujete, udělá vám radost Kvarteto, druhý filmový počin režiséra Miroslava Krobota. Film, který zachycuje osudy čtveřice hudebníků a věnuje se tématu hledání štěstí v generaci dnešních třicátníků, se totiž odehrává v centru Olomouce a objeví se zde například záběry z legendární hospody Ponorka, Arcidiecézního muzea nebo Klášterního Hradiska. Na plátnech kin by se film měl objevit letos v říjnu.

Hledáte správný tip k ubytování? Vyzkoušejte Clarion Congress Hotel Olomouc, který podruhé v řadě získal ocenění nejlepší Clarion ve střední Evropě.

A doplňme ještě pár míst, kde to v Olomouci žije. Navštivte a vyzkoušejte Hostinský pivovar Moritz, Svatováclavský pivovar nebo dokonce pivní lázně, ochutnejte dobroty z Tvarůžkové cukrárny a nakonec se ponořte do víru vodních radovánek v Aquaparku. Polovina je pod širým nebem, polovina krytá a skvělá tudíž i ve dnech, kdy vám při vašich olomouckých zážitcích nebude přát počasí.
 
Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Na místě, kde se dnes kaple nachází, byla v dávných dobách městská věznice. Roku 1620 zde byl kvůli spojitosti s vpádem vojsk polského krále vyslýchán a mučen katolický kněz Jan Sarkander. Ten však zpovědní tajemství nevyzradil, a proto byl roku 1995 prohlášen papežem za svatého.

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Přemyslovský hrad v Olomouci

Přemyslovský hrad v Olomouci

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Clarion Congress Hotel Olomouc

Clarion Congress Hotel Olomouc

Clarion Congress Hotel Olomouc nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí. Hotel disponuje celkovou kapacitou 126 pokojů a apartmánů.

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc je v rámci rozsáhlé rekonstrukce do prosince 2022 uzavřeno.

Aquapark Olomouc – zábava ve víru vodních radovánek a atrakcí bez ohledu na počasí

Aquapark Olomouc – zábava ve víru vodních radovánek a atrakcí bez ohledu na počasí

Aquapark Olomouc má na ploše dvou hektarů vedle venkovního areálu také zastřešenou část s možností celoročního provozu bez ohledu na rozmary počasí. Vodním atrakcím vévodí 123 metrů dlouhý tobogán, jeden z nejdelších v České republice, který je na nafukovacích duších.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Zcela originální dopravní prostředek můžete vyzkoušet v Olomouci. Ološlap – vozidlo na vlastní pohon brázdí centrum města. Popularitu si získal díky faktu, že je v něm možné poznávat město a popíjet při tom pivo.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.