ÚvodAktualityKrajská města: 3x7 důvodů, proč navštívit Olomouc
Památky

Krajská města: 3x7 důvodů, proč navštívit Olomouc

  • 26. března 2017
Zahrádkáři i milovníci tvarůžků, typické hanácké speciality, to mají jednoduché. K návštěvě Olomouce nepotřebují žádný speciální důvod, alespoň v dubnu, kdy se odehrává jarní etapa výstavy Flora Olomouc i Tvarůžkový festival. Proč byste se sem měli vypravit i vy?
Duben je za rohem a s výletem do Olomouce není radno otálet. V době od 20. do 23. dubna, kdy proběhne jarní etapa mezinárodní zahradnické a květinové výstavy a veletrhu Flora Olomouc s hlavní expozicí nazvanou Tajemná tvář světa město zároveň zahájí letošní turistickou sezonu. Program na Horním náměstí si užijete v sobotu 22. dubna.
 

Sedm nejlepších olomouckých akcí

Co stojí za vidění? Pro mlsaly i žrouty jednoznačně gastronomické festivaly, třeba 28. a 29. dubna Olomoucký tvarůžkový festival, akce spojená s ochutnávkou tvarůžkových specialit a prezentací minipivovarů. Hodování bude pokračovat 13. až 14. května ve Smetanových sadech, kdy se v Olomouci již potřetí koná Garden Food Festival. Na konci května můžete přijet na Olomoucké vinné slavnosti a začátkem června na historickou městskou slavnost Svátky města Olomouce, která připomene 300. výročí narození císařovny Marie Terezie a její dvě olomoucké návštěvy.

Celý červenec bude patřit Olomouckým barokním slavnostem v podobě letních večerů s barokní operou v historických zákoutích města. Koncem srpna se chystá Letecký den, tradiční letecká show na letišti v Olomouci-Neředíně, a na konci září se přijeďte podívat na festival světla a videomappingu Vzáří.
 

Sedm nejzajímavějších olomouckých památek

Místa, která v Olomouci stojí za vidění, by zřejmě každý vybíral trochu jinak, ale v něčem bychom se shodli. V centru města jen těžko přehlédnete zdejší památku UNESCO, monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice, s 35 metry výšky vůbec nejvyšší svého druhu v Česku. Jen o pár kroků dál stojí radnice s orlojem a věží; na její vyhlídkový ochoz můžete vyšplhat od půlky června do konce srpna v rámci prohlídky Olomouc v kostce, mimo sezonu dvakrát denně v 11 a 15 hodin při prohlídkách, pořádaných informačním centrem. Kdo má rád historii, ten musí navštívit Muzeum umění, milovníky kuriozit okouzlí soubor kašen či pojízdný bar Ološlap. Věž olomoucké katedrály sv. Václava je jen o metr nižší než nejvyšší kostelní věž v Česku (jako zkušení návštěvníci portálu Kudy z nudy víte, že ta se tyčí nad Plzní a tamním chrámem sv. Bartoloměje). A konečně je tu bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku, známé poutní místo. Letos začnou její opravy; v rekonstruovaných ambitech se budou pořádat výstavy i společenské a kulturní akce, obnovy se dočká i premonstrátská knihovna, zahrada a další prostory. Těšte se, po dokončení oprav se stanou součástí nového prohlídkového okruhu.
 

Sedm dalších olomouckých tipů

Pokud si letos Olomouc zamilujete, udělá vám radost Kvarteto, druhý filmový počin režiséra Miroslava Krobota. Film, který zachycuje osudy čtveřice hudebníků a věnuje se tématu hledání štěstí v generaci dnešních třicátníků, se totiž odehrává v centru Olomouce a objeví se zde například záběry z legendární hospody Ponorka, Arcidiecézního muzea nebo Klášterního Hradiska. Na plátnech kin by se film měl objevit letos v říjnu.

Hledáte správný tip k ubytování? Vyzkoušejte Clarion Congress Hotel Olomouc, který podruhé v řadě získal ocenění nejlepší Clarion ve střední Evropě.

A doplňme ještě pár míst, kde to v Olomouci žije. Navštivte a vyzkoušejte Hostinský pivovar Moritz, Svatováclavský pivovar nebo dokonce pivní lázně a nakonec se ponořte do víru vodních radovánek v Aquaparku. Polovina je pod širým nebem, polovina krytá a skvělá tudíž i ve dnech, kdy vám při vašich olomouckých zážitcích nebude přát počasí.
 
Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy Památky

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci Památky

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Na místě, kde se dnes kaple nachází, byla v dávných dobách městská věznice. Roku 1620 zde byl kvůli spojitosti s vpádem vojsk polského krále vyslýchán a mučen katolický kněz Jan Sarkander. Ten však zpovědní tajemství nevyzradil, a proto byl roku 1995 prohlášen papežem za svatého.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury Památky

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny Památky

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci Zážitky

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí Zážitky

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Zcela originální dopravní prostředek můžete vyzkoušet v Olomouci. Ološlap – vozidlo na vlastní pohon brázdí centrum města. Popularitu si získal díky faktu, že je v něm možné poznávat město a popíjet při tom pivo.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Olomoucký hrad Památky

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci Památky

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu Zážitky

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Aquapark Olomouc – zábava ve víru vodních radovánek a atrakcí bez ohledu na počasí Letní sporty

Aquapark Olomouc – zábava ve víru vodních radovánek a atrakcí bez ohledu na počasí

Aquapark Olomouc má na ploše dvou hektarů vedle venkovního areálu také zastřešenou část s možností celoročního provozu bez ohledu na rozmary počasí. Vodním atrakcím vévodí 123 metrů dlouhý tobogán, jeden z nejdelších v České republice, který je sjízdný na nafukovacích duších.

Arcibiskupský palác Olomouc Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Soubor kašen v Olomouci Památky

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Clarion Congress Hotel Olomouc Ubytování

Clarion Congress Hotel Olomouc

Clarion Congress Hotel Olomouc nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí. Hotel disponuje celkovou kapacitou 126 pokojů a apartmánů.

Klášterní Hradisko v Olomouci Památky

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci Památky

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Další aktuality

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšenských Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.
18. červen 2024 6:00
Památky, Olomoucký kraj

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR letos upraví do serpentin. Práce začaly v červnu a skončí v říjnu. Turisty však nečekají žádná omezení.
13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
6. červen 2024 22:00
Památky, Olomoucký kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

Objevte s Kudy z nudy půvabný kraj, schovaný za hřebenem Rychlebských hor. Do Polska je odtud blíž než k nám, ale právě tady objevíte fantastické bludné balvany a zatopené lomy, renesanční zámek plný dýmek anebo legendární Bílou Vodu, místo z románu Kateřiny Tučkové.
5. červen 2024 10:07
Památky, Olomoucký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou v Olomouckém kraji, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit tipy portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do přírody, zoo, aquaparku či na hrad? Stačí si jen vybrat.
29. květen 2024 7:43
Zážitky, Olomoucký kraj

Na Špičák za skřítky: jeskyně na Jesenicku nabízí Pohádkový okruh pro školy

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku už několik let pořádá na začátku června speciálně laděné prohlídky pro mateřinky. Průvodci vystřídají běžný výklad za pohádku a snaží se tak nejmenší návštěvníky hravou formou seznámit se základními pojmy spojenými s jeskynním systémem. Za pohádkou se mohou předškoláci vypravit 30. a 31. května 2024. Pohádkový okruh je také nově zařazen do standardní nabídky jeskyně.
18. květen 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde proběhnou oslavy od 17. do 19. května 2024. Těšit se můžete na jesenické trhy a bohatý kulturní program, který začne v pátek od 9 hodin na Masarykově náměstí. V sobotu dopoledne bude pokračovat ve Smetanových sadech a celé oslavy vyvrcholí v sobotu a v neděli v Priessnitzových lázních.
14. květen 2024 8:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Jak poznat Olomouc za jeden den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
2. květen 2024 10:16
Památky, Olomoucký kraj