ÚvodAktualityEHD 2023: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze
Památky

EHD 2023: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

  • 5. září 2023
Dny evropského dědictví (European Heritage Days) jsou velkým podzimním svátkem všech památek, kdy se otevírají každoročně brány těch nejzajímavějších objektů, ale i takových prostor, které bývají běžně nepřístupné. O víkendech 9. – 10. a 16. – 17. září se můžete na taková místa vypravit i v Praze. V hlavním městě budou otevřeny nejrůznějších památky, a to i ty, kam se běžně nedostanete. Přehled těch nejzajímavějších vám přináší Kudy z nudy.
Jaké památky budou v rámci Dnů evropského dědictví k navštívení? V neděli 10. 9. bude otevřena typická dominanta Libně, rokokový Libeňský zámek. Původně byl sídlem majitelů libeňského panství, později letním sídlem pražských primátorů. Dnes slouží Úřadu Městské části Praha 8 a je krásným místem pro svatbu. Komentované prohlídky budou probíhat každou půl hodinu od 12 do 18 hod. (poslední v 17:30). Hned za zámečkem bude 10. 9. od 10 do 18 hod. otevřen jinak nepřístupný Zámecký pivovar, založený pravděpodobně po roce 1545. Od té doby byl několikrát zničen a znovu postaven. Do dnešní doby se zachovala pouze hlavní budova, pozdně barokní stavba z 19. století. Třetí památkou v lokalitě je nově zrekonstruovaný Löwitův mlýn. Mlýn pravděpodobně pochází již ze 13. století, nejstarší dochovaná část je z přelomu 16. a 17. stol. Objekt je dnes v majetku městské části Praha 8. V létě 2023 zde vzniklo Kulturní centrum Velký mlýn s pobočkou Městské knihovny v Praze a kavárnou, do budoucna se počítá i s dalším kulturním využitím. Památka je přístupná v neděli 10. 9. od 10 do 18 hod.

Milovníci neobjevených památek by si měli udělet čas na návštěvu běžně nepřístupné Grabovy vily, jen kousek odtud, na Košince. Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou. Do památky bude možné nahlédnout pouze v neděli 10. 9. 2023 od 12:00 do 18:00 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají každou půl hodinu, poslední v 17:30 hod. A naposledny oblast Libně, 10. 9. od 13 do 19 hod je možné navštívit Libeňskou synagogu.

Na druhém břehu řeky, v rezidenční čtvrti Bubeneč v Praze 6, bude 10. 9. otevřena Vila LannaByla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Nově otevřená a zrestaurovaná věž s vyhlídkou nabízí úchvatný výhled. Umístěna je zde stálá expozice slavného grafika Oldřicha Kulhánka. Prohlídky od 10 do 18 hod. budou probíhat volně, bez průvodce. 9. a 10. září se také můžete od 10 do 18 hod. rozhlédnout z běžně nepřístupné vyhlídky klasicistního strážního domku u Hladové zdi na Petříně. Tamtéž bude 9. – 17. 9. otevřena zahrada Květnice

Sobota 16. 9. bude Dnem památek v Troji. Zahájení proběhne v 10 hod. u Staré školy (dnes Domov spokojeného stáří) ve vesnické památkové zóně, bývalé rybářské osadě RybářeOd 11 do 13 hodin bude zpřístupněn raně barokní zámek Troja. Od 11 hodin zde Martin Mádl povede komentovanou prohlídku na téma nástěnné malby zámku. Pouze na hodinu, od 11 do 12 bude 16. 9. přístupná Viniční usedlost Salabka, zřejmě nejstarší dochovaná usedlost v Troji, některé její stavební části pocházejí z přelomu 16. a 17. století. Od 11 hod. proběhne komentovaná prohlídka usedlosti s vinicí. Od 13 do 17 hod. můžete nahlédnou i do jinak nepřístupné Kaple sv. Václava

podskalská celnice na VýtoniNěkteré své objekty otevírá v sobotu 16. 9. i Muzeum města Prahy. Od 10 do 18 hod. otevřen i Zámecký areál Ctěnice, kde se zároveň koná příjemná podzimní akce, Jablkobraní. Navštívit můžete Dům u Zlatého prstenu se stálou expozicí Praha Karla IV. – středověké město, která představuje metropoli a její proměnu za vlády Karla IV. a dalších Lucemburků.

Další expozice Praha 1606 unikátním způsobem přibližuje život v rudolfínské Praze prostřednictvím rozpohybovaného Sadelerova prospektu. Otevřeno bude od 9:00 do 20:00 hodin. K návštěvě láká 16. 9.Podskalská celnice na Výtoni od 9:00 do 18:00 hodin. Vedle raně barokního původně farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána, je budova celnice posledním zachovaným zbytkem starobylé rybářské osady Podskalí. Zpřístupněna bude stálá expozice Zaniklé Podskalí a život na Vltavě. V okolí Podskalské celnice se také ten samý den uskuteční akce Zažít Výtoň jinak.
Dny evropského dědictví 2024

7. 9.15. 9.
Dny evropského dědictví 2024

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 7. do 15. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Kulturní centrum Velký mlýn Kultura

Kulturní centrum Velký mlýn

Barokní Velký mlýn v pražské Libni prošel po letech chátrání rekonstrukcí a našel svůj nový účel. Otevřena zde byla pobočka Městské knihovny v Praze a kavárna, do budoucna se počítá i s dalším kulturním využitím.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory Kultura

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Kaple sv. Kláry v Troji Příroda

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Vinice Salabka v Praze Troji Gurmánská turistika

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV. Kultura

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea hlavního města Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy Kultura

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Podskalská celnice na Výtoni Kultura

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Lannova vila v Bubenči Památky

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera Památky

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti je v letohrádku otevřena Galerie Porthemika.

Zámek Libeň na Praze 8 Památky

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Kostel U Jákobova žebříku Památky

Kostel U Jákobova žebříku

Na okraji lesoparku v Praze Kobylisích stojí sborový dům s kostelem U Jákobova žebříku. Ve své době velmi moderní stavba od švýcarského architekta Ernsta Gisela z roku 1971 je spjata s politickým a společenským uvolněním „Pražského jara“.

Grabova vila v Libni Památky

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Novoměstská radnice v Praze Památky

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově Památky

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek Příroda

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Blíží se otevření proměněného nádraží Bubeneč, v létě otevře Stanice 6

Projekt Stanice 6, který vzniká v budově bývalého nádraží Bubeneč nedaleko Stromovky, by měl otevřít v létě 2024. V jedné budově vzniká bistro, galerie a k tomu prostor pro kulturní, sportovní a volnočasové aktivity. Rekonstrukci chátrající budovy, kde vlaky nestaví již od roku 2014, zpozdila pandemie covid a skrytý špatný stav konstrukce. Budova je památkově chráněna. Nádraží Bubeneč či chcete-li Stanice 6 bude první nádražní budovu v Praze, co dostala na stálo jiný účel.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Kačinské hry 2024, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha