ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceDen evropského dědictví v Troji
Společenské akce

Den evropského dědictví v Troji

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Troja se řadou svých památek připojuje v sobotu 16. září ke Dnům evropského dědictví. Navštívit zde můžete osadu Rybáře, Trojský zámek, Panský dvůr, kapli sv. Václava, viniční usedlost Salabku, viniční sloup, zahradu Brabcovy vily i kapli sv. Kláry.
Zahájení dne památek v Troji proběhne 16. 9. 2023 v 10.00 hodin před budovou Staré školy, kde se dnes nachází Dům integrované pomoci, Domov spokojeného stáří a Galerie u Lávky. Po celý den zde bude stát informační stánek MČ Praha-Troja, odpoledne na Dny evropského dědictví naváže akce Zažít město Jinak.

Otevřené památky:

Osada Rybáře a Stará škola (Povltavská 21/42) - Bývalá rybářská osada Rybáře, ze které se dochovalo pouze pár posledních stavení, byla prohlášená za památkovou zónu v roce 1991. Ve dnech EHD 2023 otevřeno: 16. 9. od 10 do 18 hod.

Kaple sv. Václava (Podhoří 284) - Kaplička byla vystavěna roku 1865 manželi Vrzákovými, tehdejšími manželi Lysolaj. Devastace kapličky konce 80. let minulého století, obnoveno 1996 Společností pro obnovu kaple sv. Václava a zvelebení kaple sv. Kláry v Praze-Troji. Památka je běžně nepřístupná veřejnosti. Ve dnech EHD 2023 otevřeno: 16. 9. od 13 do 17 hod. (komentovaná prohlídka)

Viniční usedlost Salabka (K Bohnicím 2/57) - Usedlost je zřejmě nejstarší dochovanou v Troji, některé její stavební části pocházejí z přelomu 16. a 17. století. Ve dnech EHD 2023 otevřeno: 16. 9. v 11.00 hod.(komentovaná prohlídka usedlosti s vinicí)

Trojský zámek (U Trojského zámku 1/4) - Trojský zámek je nedílnou součástí Troje a jejího okolí. Stavba raně barokního zámku byla zahájena v druhé polovině 17. století. Architektem Trojského zámku byl Jean Baptiste Mathey. Ve dnech EHD 2023 otevřeno: 16. 9. v 11.00 hod.(Komentovaná prohlídka Martinem Mádlem na téma nástěnné malby zámku je součástí veletrhu Art Book Fair 2023.)

Panský dvůr (Pod Harvánkou 7/10) - Statek v sousedství bývalé osady Rybáře patřil k základnímu hospodářskému zázemí trojského panství. Rekonstrukce a dostavba této památky byla dokončena v roce 2020. Ve dnech EHD 2023 otevřeno: 16. 9. v 13.00 hod. (komentovaná prohlídka)

Viniční sloup (Trojská 162) - Ozdobný viniční sloup z časů rozkvětu trojského vinařství z 18. století. Původně stával v Trojské ulici nad křižovatkou u zámku, později přenesen na dnešní místo. Morový sloup z 16. století upomínal na hřbitov obětí ležících v rokli nad sloupem. Sloup zachránili před zničením po roce 1948 lidé z pražské Zoo. Obnoveno péčí Nadace Quido Schwanka – Troja, město v zeleni r. 2002. Památka je běžně přístupná veřejnosti.

Zahrady Brabcovy vily a mateřská škola (Trojská 230/96) V létě 2015 byla dokončena regenerace zahrady, která obklopuje Brabcovu vilu, dnešní sídlo Úřadu MČ Praha- -Troja a mateřské školy. Jedním ze záměru projektu bylo vytvořit z dosud tranzitní zahrad prostor, který bude poskytovat příležitosti pro trávení volného času, setkávání lidí různých generací a posilování komunitního života. Památka je běžně přístupná veřejnosti. Ve dnech EHD 2023 otevřeno: 16. 9. po celý den a od 13 do 16 hod. zpřístupnění mateřské školy s komentovanou prohlídkou

Kaple sv. Kláry (Nad Trojským zámkem) Kaple vznikla jako součást zámeckého areálu, s vlastním zámkem byla kdysi spojena schodištěm. Památka je běžně nepřístupná veřejnosti. Ve dnech EHD 2023 otevřeno: 16. 9. od 13 do 19 hod. Památka je součástí areálu Botanická zahrada hl. m. Prahy, kde bude během Dnů evropského dědictví 16. 09. 2023 probíhat slavnost Vinobraní. Kaple bude přístupná po zaplacení vstupného na akci ve výši 250 Kč za dospělou osobu.

Provozovatel

MČ Praha Troja

Trojská 230/96
171 00 Praha 7
Tel.:
+420 284 691 121
Email:
info@mctroja.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.mctro...
GPS:
50,117743 14,427826
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Check it na Výstavišti: Elma

Na předposledním koncertě ze série Check it na Výstavišti zazpívá Elma.
Praha 7, Praha

NeverMore 68 na Výstavišti

Připomeňte si jedno z temných výročí naší historie na pražském Výstavišti. Letos to bude již 56 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československého státu.
Praha 7, Praha

Check it na Výstavišti: Kaya & Oiee

S létem a třetí sérií koncertů talentovaných umělců Check it na Výstavišti se rozloučíme dvojkoncertem.
Praha 7, Praha

Den hrdinů na Výstavišti

Přijďte se seznámit s prací integrovaných záchranných složek na Výstaviště. Čekají na vás ukázky těžké techniky, technického vybavení, historických vozidel a dalších zajímavosti. V jeden den si můžete prohlédnout techniku a vozidla od záchranky, policie, hasičů, vojáků a dalších.
Praha 7, Praha

Koloběžka den 2024

V neděli 15. září na Výstavišti opět změří síly koloběžkoví nadšenci z celé České republiky. I letos se pojedou některé trasy v kategorii Hobby a Profi. Tradiční akce Koloběžka DEN pořádaná Nadací Jedličkova ústavu se koná pod záštitou Českého svazu koloběhu.
Praha 7, Praha

Letní kino v botanické zahradě v Troji

V Botanické zahradě Praha si v srpnu užijete zážitek letního kina v jedinečných přírodních kulisách. Filmové večery pod širým nebem si můžete vychutnat každý pátek a sobotu od 2. až do 31. srpna. Čekají vás filmové novinky, klasické letní hity i zajímavé dokumentární filmy z produkce MFF EKOFILM.
Praha, Praha

Letní kino v botanické zahradě v Troji

V Botanické zahradě Praha si v srpnu užijete zážitek letního kina v jedinečných přírodních kulisách. Filmové večery pod širým nebem si můžete vychutnat každý pátek a sobotu od 2. až do 31. srpna. Čekají vás filmové novinky, klasické letní hity i zajímavé dokumentární filmy z produkce MFF EKOFILM.
Praha, Praha

Klára má svátek! Pozvěte ji na piknik do botanické zahrady v Troji

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oslavy svátku patronky Vinice sv. Kláry, které se ponesou v piknikovém duchu.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Vila Nad Kazankou v Troji

Vilu v ulici Nad Kazankou v Troji si na začátku třicátých let dvacátého století postavil významný pražský stavitel Eduard Viktora. Již několik desítek let slouží jako residence brazilského velvyslance.
Praha 7, Praha

Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy

Divokou vodu si můžete užít také v Praze, a to na slalomovém kanále v Troji, kterou provozuje oddíl USK Praha. Obtížnost dráhy je klasifikovaná jako WW III-IV. Sjeďte si peřeje na kterých cvičí naši olympionici a mistři světa!
Praha 7, Praha

Sportcentrum Troja – beach volejbal u vody, půjčovna lodí i bruslí

Sportujte a relaxujte v Troji – přijďte si s přáteli zahrát beach volejbal přímo na břehu Vltavy v přírodním prostředí Troji. Sportcentrum Troja dále nabízí půjčení in-line bruslí a širokou škálu kajaků, kanoí i raftů.
Praha 7, Praha

Na bruslích z Prahy do Zámků podél Vltavy

Na pravém břehu Vltavy je doslova ráj pro in-line bruslaře. Bruslit zde totiž lze od vodáckého areálu k Trójskému zámku, okolo Zoo až k psímu útulku u přírodního parku Drahaň-Troja. Povrch na cca 5 km dlouhé trase je perfektní.
Praha 7, Praha

Zámeček Jabloňka v Troji

Stavba z konce 18. století na obdélném půdorysu je situovaná do svahu. Zámeček, malebně umístěný na vysoké skále nad Vltavou, vytváří prvořadou dominantu severovýchodní části Prahy. Objekt se od svého vzniku nazýval pouze „Zámeček“, teprve zhruba během 70. let 20. století se vžil název „Jablůňka“.
Praha 8, Praha

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.
Praha 7, Praha

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka je ocelová lávka přes Vltavu mezi pražskou čtvrtí Troja a Císařským ostrovem. Slouží chodcům i cyklistům, kterým usnadňuje cestu směrem ze Stromovky do Troje, či obráceně. Je čtyři metry široká a v případě nutnosti po může řeku překonat i sanitka.
Praha 7, Praha

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Camp Sokol Troja

Kemp Sokol Troja poblíž Zoo Praha je v provozu již od šedesátých let minulého století. Jedná se tedy o kemp s dlouhou historií, kvalitním zázemím a službami.
Praha 7, Praha

River Camping Prague v Troji

River Camping se nachází na břehu Vltavy, v zeleném pásu, který se táhne podél řeky. Jeho poloha poskytuje velmi dobré spojení s centrem Prahy. Botanická zahrada a Zoo jsou vzdálené jen 1 km. V blízkosti kempu je několik stezek pro jízdu na kolech a kolečkových bruslích.
Praha 7, Praha

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v historickém viničním domku na vinici sv. Kláry v Troji. Vinotéka sv. Kláry je jediným místem, kde si lze zakoupit a ochutnat zdejší vinařskou produkci, vína kompletně vyrobená v Botanické zahradě Praha.
Praha 7, Praha

Griloviště na Výstavišti

Vůně grilovaných dobrůtek, přátelský pokec s přáteli a nádherná zeleň všude okolo. Nezní to báječně? Tohle všechno (a dokonce i mnohem víc) si můžete dopřát na jednom z nejnovějších piknikových míst v Praze, na holešovickém Výstavišti.
Praha 7, Praha

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.
Praha 7, Praha

Bistro Karel

Přímo v zahradě zámku Troja, v původním zahradníkově domku, se nachází útulné Bistro Karel. Atmosféra evokuje středomořský venkov, kuchyně je založena na konceptu pomalého stolování a lokálních a sezónních produktech od malých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.
Praha 7, Praha

Hotel Expo v Praze

Hotel Exo se nachází přímo v sousedství pražského Výstaviště a Tipsport Arény.
Praha 7, Praha