Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně
Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.
Plány kostela zhotovil profesor stavitelství ve Vídni, architekt Karl Rösner, mnohé podrobnosti v nich ale změnil pražský architekt Vojtěch Ignác Ullmann (1822–1897), pod jehož vedením stavbu prováděli stavitel Jan Bělský a kamenický mistr Karel Svoboda. Samotná stavba chrámu byla dokončena roku 1863.

Obě vysoké věže, které tvoří nepřehlédnutelnou dominantu pražského panorama, dosahují výše přes 78 m. Ve své době byl kostel největší stavbou v Praze a jejích předměstích. V levé věži visí dva zvony, největší ocelový zvon sv. Rocha, darovaný z Německa roku 1892 o průměru 123 cm a zvon o průměru 108,5 cm ulitý Mikolášem Löwem. V pravé věži je umíráček o průměru 46,5 cm ulitý Karlem Bellmannem roku 1851. Věžní hodiny byly zhotoveny roku 1868 nákladem továrníka Daňka hodinářem Janem Holubem.

Vnitřek chrámu rozděluje deset ozdobných pilířů na tři lodi, z nichž nejvyšší hlavní loď je osvětlena 14 polokruhovými okny, opatřenými románskou kružbou. Podlaha je dlážděna havelskou žulou a byla pořízena sbírkou, učiněnou hrabětem Janem Harrachem. Jeho nákladem byly zhotoveny též čtyři dobové zpovědnice s bohatou románskou výzdobou, umístěné po dvou v bočních lodích. Malířská a sochařská výzdoba chrámu byla prováděna až do konce 19. století a podíleli se na ní přední výtvarní umělci, spojující několik generací. Severní průčelí vyniká bohatou ornamentikou. Pod růžicovým kůrním oknem je umístěno jedenáct soch, Kristus a deset českých patronů od Čeňka Vodníka z roku 1913. Nad hlavními vraty uprostřed je postava Ježíše Krista a jemu po obou stranách klečí slovanští apoštolové Cyril a Metoděj.

Z historie kostela: v roce 1849, kdy počet zdejších obyvatel činil již 12 tisíc, neměl Karlín svoji duchovní správu, protože do roku 1851 spadal pod olšanskou farnost. Karlínští stále toužili po vlastním, důstojném chrámu a o to, že se ho v nejbližších letech dočkali, se nejvíce zasloužila Jednota katolická v Praze, zvláště hrabě Otakar Černín a svatovítský kanovník Jan Valerián Jirsík. Po úředním schválení stavby začaly sbírky po celé zemi. Přispěli do nich mimo jiné císař Ferdinand Dobrotivý a jeho choť Marie Anna, ovdovělá císařovna Karolina Augusta (manželka Františka I.), podle níž je pojmenován Karlín – Karolinenthal. Po sehnání peněz zakoupila karlínská obec v ceně 25 tisíc zlatých staveniště a okolní pozemky, které byly 9. března 1854 (tehdejší den sv. Cyrila a Metoděje) arcibiskupem Bedřichem ze Schwarzenbergu vysvěceny.

Základní kámen ke stavbě byl položen dne 10. června 1854 za účasti císaře Františka Josefa I. a jeho choti císařovny Alžběty (zvané též Sisi). Za devět let byl chrám dostavěn a 18. října 1863, při příležitosti milénia příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu, slavnostně vysvěcen.

Betlémy 2022 – kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně

Betlémská krajina je namalovaná na plátně zavěšeném na zeď. Konstrukce jeskyně je ze dřeva.
Praha 8, Praha

Karlínský vánoční street food festival

Srdečně vás zveme na Karlínský vánoční street food festival, který proběhne třetí adventní neděli 11.12. na Karlínském náměstí od 11:00 – 18:00.
Praha 8, Praha

Karlínský advent

Přijďte s námi oslavit vánoční čas a užít si čtyři jedinečné adventní neděle na Karlínském náměstí. Nic vás nenaladí na sváteční období více než vánoční trhy. Magická atmosféra, vůně svařeného vína, betlém, koledy a spousty dobrot, to vše vám zpříjemní vánoční shon.
Praha 8, Praha

Karlínský advent

Přijďte s námi oslavit vánoční čas a užít si čtyři jedinečné adventní neděle na Karlínském náměstí. Nic vás nenaladí na sváteční období více než vánoční trhy. Magická atmosféra, vůně svařeného vína, betlém, koledy a spousty dobrot, to vše vám zpříjemní vánoční shon.
Praha 8, Praha

Aktivity v okolí

Kurzy rehabilitačních, orientálních, břišních tanců a bollywoodu v Praze

Taneční kurzy, v nichž se naučíte pohyby jako z indického filmu. Kurzy jsou vhodné pro všechny, kteří si chtějí zatančit a zdravě rozhýbat tělo bez ohledu na věk a pokročilost – to vše v doprovodu podmanivé orientální hudby.
Praha 8, Praha

Murál Vesmír Medúz v Karlíně

Velkoformátová malba s názvem Vesmír Medůz vznikla v Křížíkově ulici a zdobí celou boční fasádu domu č. 61. V roce 2022 mural namaloval street artový umělec Michal Škapa.
Praha 8, Praha

Úniková hra Maphia

Don Katto má pro vás prácičku. Troufnete si? Při práci s mafií totiž musíte projevit i trochu zručnosti a zdatnosti v únikové hře.
Praha 8, Praha

Únikové hry – Upíří hrobka, Doupě neřesti a Mafia

Provozujeme tři únikové hry. První s názvem Upíří hrobka, která se odehrává v podzemní kryptě. Druhá úniková hra se jmenuje Doupě neřesti a pojednává o nevinné dívce která podlehla upírovi a stala se nesmrtelnou. Třetí hra s názvem Mafia je bojem o váš život v podsvětí kde vládne Don Katto.
Praha 8, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Tibetská čajovna Dharmasala v Praze

Jedinečná kombinace cestovatelského prostředí s kulturou čaje a Himalájí, převážně Tibetu. Prvotřídní japonské, čínské či tibetské čaje, tradiční pokrmy, kulturní akce, workshopy, tibetské zpívající mísy k zapůjčení i ke koupi. V čajovně Dharmasala si užijete pohodovou atmosféru, klid a mír.
Praha 8, Praha

Nejen Bistro

Restauraci Nejen Bistro najdou hosté v dynamicky se rozvíjejícím pražském Karlíně. Tak trochu v centru i mimo něj.
Praha 8, Praha

Meze Restaurant na Praze 8

Filozofií naší restaurace je poskytnout hostům kvalitní pokrmy středomořské kuchyně připravené z nejčerstvějších surovin a zároveň jim dát příležitost okusit širokou škálu chutí, vůní a textur.
Praha 8, Praha

Vinárna WineList

Vinárna WineList se nachází v malém přízemí a rozsáhlejším sklepení historické budovy v Praze Karlíně.
Praha, Praha