Úvod > Co chcete dělat? > Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera
Památky

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti jsou v letohrádku využívány pro veřejnost především reprezentační místnosti v prvním patře.

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. Na výzdobě se významně podílel jeho blízký přítel a spolupracovník Vavřinec Reiner, především pak malbou stropní fresky v kopuli oválného mramorového sálu představující Bakchovy slavnosti. Hlavní trakt letohrádku je obdélníkového půdorysu s mansardovou střechou a podstatně dominuje nad později dostavěnými křídly. Jižní křídlo bylo v roce 1884 zbouráno při stavbě chrámu sv. Václava, severní křídlo se zachovalo.

Po smrti K. I. Dientzenhofera měnil letohrádek často své majitele. Významným majitelem byl od roku 1758 hrabě František Leopold Buquoy – Longueval, po kterém byl letohrádek dlouhou dobu nazýván Bukvojkou, ač se majitelé střídali i nadále. V roce 1828 koupil letohrádek Moric Porges z Portheimu a dal mu jméno užívané dodnes – letohrádek Portheimka.

V současnosti jsou pro veřejnost využívány především reprezentační místnosti v prvním patře hlavního traktu s oválným mramorovým Reinerovým sálem, dvěma sály s freskami, krbovou místností a sálem zasahujícím do severního křídla zdobeného kazetovým stropem. Tyto prostory jsou vhodné především pro společenská setkání na nejvyšší úrovni, rauty, komorní koncerty, svatby, promoce, bankety a v neposlední řadě i školení, přednášky a prezentace firem. Galerie Portheimka byla k 7. 3. 2022 zrušena.