Úvod > Co chcete dělat? > Galerie Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera
Kultura

Galerie Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti jsou v letohrádku využívány pro veřejnost především reprezentační místnosti v prvním patře a galerie a stylovou kavárnu v přízemí.

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. Na výzdobě se významně podílel jeho blízký přítel a spolupracovník Vavřinec Reiner, především pak malbou stropní fresky v kopuli oválného mramorového sálu představující Bakchovy slavnosti. Hlavní trakt letohrádku je obdélníkového půdorysu s mansardovou střechou a podstatně dominuje nad později dostavěnými křídly. Jižní křídlo bylo v roce 1884 zbouráno při stavbě chrámu sv. Václava, severní křídlo se zachovalo.

Po smrti K. I. Dientzenhofera měnil letohrádek často své majitele. Významným majitelem byl od roku 1758 hrabě František Leopold Buquoy – Longueval, po kterém byl letohrádek dlouhou dobu nazýván Bukvojkou, ač se majitelé střídali i nadále. V roce 1828 koupil letohrádek Moric Porges z Portheimu a dal mu jméno užívané dodnes – letohrádek Portheimka.

V současnosti jsou pro veřejnost využívány především reprezentační místnosti v prvním patře hlavního traktu s oválným mramorovým Reinerovým sálem, dvěma sály s freskami, krbovou místností a sálem zasahujícím do severního křídla zdobeného kazetovým stropem. Tyto prostory jsou vhodné především pro společenská setkání na nejvyšší úrovni, rauty, komorní koncerty, svatby, promoce, bankety a v neposlední řadě i školení, přednášky a prezentace firem. Často jsou tyto prostory využívány k výstavní činnosti.

Přízemí hlavního traktu nabízí dále vstup do galerie a stylovou kavárnu s celotýdenním provozem, v létě s posezením na zahrádce v parku. Galerie je zaměřená na současné výtvarné umění, speciální výstavy pro nevidomé a fotografické výstavy k významným výročím a událostem. Už čtvrtým rokem se také Galerie Portheimka věnuje užité reklamní tvorbě. V současnosti zde můžete navštívit výstavu prvorepublikové reklamní tvorby, často poetické, nápadité i výtvarně osobité.


Světlo ve skle – první pražské muzeum skla (duben/květen 2018)

V pražské vile Portheimka bude od přelomu dubna a května 2018 fungovat pod názvem Světlo ve skle první pražské muzeum skla. Představí stálou expozici nejzajímavějších objektů ze sbírek Musea Kampa i zápůjčky ze soukromých sbírek. Kromě stálé expozice budou v Portheimce dvě až tři krátkodobé expozice ročně, které představí jak legendy sklářské umění, tak začínající autory. Vila kromě vlastních komentovaných prohlídek nabídne i prostor pro pořádání workshopů, tematických setkání či komorních koncertů.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021