Úvod > Aktuality > #světovéČesko a brdské vrcholy Houpák a Tok: výlet za atmosférou skotských vřesovišť
#světovéČesko a brdské vrcholy Houpák a Tok: výlet za atmosférou skotských vřesovišť
"> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a brdské vrcholy Houpák a Tok: výlet za atmosférou skotských vřesovišť

  • Vydáno25. října 2020
Dudáky v kiltech ani lochnesku tu sice nepotkáte a tóny skotských dud si můžete tak leda pustit do sluchátek, ale atmosféru skotských vřesovišť si v Brdech vychutnáte dokonale. Včetně kamení, fičícího větru a melancholického počasí.

Kvetoucí vřes, fičící vítr a melancholická nálada: vřesoviště v Brdech a ve skotském Glen Coe

Brdy
Glen Coe
Milovníkům drsné přírody nabídnou Brdy plnou náruč zážitků, ale v nekonečných lesích, na rozlehlých lukách a starých alejích nenarazíte na žádné penziony, hotýlky a dokonce ani na stánky s občerstvením. Místo restaurací Brdy zkrátka nabízejí jen tu a tam studánky a přístřešky s posezením, kde se občerstvíte leda z vlastních zásob. To, co běžné turisty odradí, jiné naopak přitahuje: zejména v podzimních a zimních dnech nepotkáte na brdských cestách živou duši a krajinu budete mít jen pro sebe.
 

Oslnivé kruhové výhledy

Je to jen pár let, co Brdy definitivně opustila armáda. Po vojácích nezbyla jen síť zpevněných rovných cest, kterou v sezoně s oblibou využívají cyklisti, ale také pár zajímavých objektů. Častým cílem fanoušků vojenských památek bývají hlavně vrchy Houpák a Tok, bývalé dopadové plochy, kde dřív armáda testovala munici. Na Houpáku (794 m) stojí pozorovatelna pro řízení střeleb a také Benešák, železobetonový srub z roku 1936. Kdysi před válkou tu armáda zkoušela zbraně, jimiž pak vybavila pevnosti v pohraničí, nově by se měl proměnit v malé muzeum dělostřelectva s expozicí zbraní, počítá se i s naučnou stezkou.

Byla by škoda podniknout výlet na Houpák a nezajít i na nedaleký Tok. S nadmořskou výškou 865 metrů jde o nejvyšší vrcholek středních Čech, ale nemusíte mít obavy z velkého převýšení ani stoupání: Tok je nenápadná plošina, kde si díky dlouhému a pravidelnému mýcení můžete vychutnat kruhový výhled do všech světových stran. Za příznivého počasí jsou vidět Krušné hory a Klínovec, Milešovka, Ještěd, Sněžka i Novohradské hory nebo Šumava. A také Praha, i když tentokrát nejde o hlavní město: máme na mysli stejnojmenný, 862 metrů vysoký kopec, druhý nejvyšší vrchol Brd. Leží severozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem a poznáte ho už zdálky: na vrcholku stojí věž s meteorologickým radarem, který monitoruje počasí nad podstatnou částí České republiky.
 

Vřes, borůvky, brusinky a břízy

Kdo touží vidět slíbená vřesoviště, nemusí se dívat do dálky, ale jen po nejbližším okolí Houpáku a Toku. Armáda tu desítky let pro potřeby dělostřelců a letectva odlesňovala stovky hektarů; břízy a další náletové dřeviny je dodnes jasně odlišují od běžného lesa a prozrazují rozsah původní střelnice. Díky soustavnému mýcení zde vznikl unikátní ekosystém, podobný jako u polárního kruhu nebo ve vyšších horách. Rozdíl je snad jen v tom, že v běžné krajině nenajdete tolik prohlubní a jam po dopadech munice.

Dnes pláně pokrývají rozsáhlá vřesoviště, rostou tu také borůvky a brusinky, řada druhů mechů, lišejníků, kapradin a travin. Udržení jedinečného přírodního společenstva je jednou z priorit správy chráněné krajinné oblasti Brdy.
 

Víte, že…?

  • U silničky přes Houpák také objevíte pomník, který připomíná zřícení letounu z února 2003; skutečné místo dopadu leží o necelý kilometr dál.
  • Pod vrcholek Toku stojí lovecká bouda Carvánka; kdysi tu bývala hájovna, zlikvidovaná záhy po vzniku vojenského prostoru.
  • I když jsou Brdy až na výjimky přístupné, místy narazíte na výstražné tabule, že oblast dosud nebyla asanována a mohla by se tu nacházet nevybuchlá munice. Pro Houpák a Tok to platí dvojnásob: chodit by se tu mělo jen po vyznačených stezkách a nevystupovat nikam, kde platí zákaz vstupu.
  • Cedule s nápisem „Je nám líto, čím vším jste museli projet, než jste sem dorazili“, nestojí v Brdech, ale na hranicích Anglie a Skotska. Žádný milovník hor a divoké přírody nesmí vynechat údolí Glen Coe, považované za jedno z nejkrásnějších míst Skotska. Je přibližně patnáct kilometrů dlouhé a vede jím silnice A82.
  • Okolní hory šplhají do výšky kolem tisíce metrů, ale vyrůstají přímo od moře, takže na strmých svazích lze najít skutečně velmi rozmanité typy flóry a fauny. Vrcholky pokrývají podobně jako v Brdech vřesoviště, která se v srpnu zbarví do fialova. Nad nimi se pak vyskytuje vysokohorská flóra: sasanky, divoké hyacinty, fialky, lomikámen, kontryhel a další druhy, které objevíte třeba v Alpách, ale v mnohem vyšších nadmořských výškách.
  • Milovníci historie a dobrodružných románů znají Glen Coe jako dějiště masakru, který proběhl koncem 17. století mezi dvěma skotskými klany. Campbellové přijeli do Glen Coe k MacDonaldům na návštěvu, hodovali, pili a nakonec se uložili ke spánku. Útok se odehrál 13. února 1692 v pět hodin ráno, potmě a v mrazivé zimě. Pokud se jmenujete Campbell, do Glen Coe raději nejezděte, na zradu se dodnes nezapomnělo.
Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

10 tipů na procházku mezi vřesovišti

10 tipů na procházku mezi vřesovišti

Vřes roste na kyselých neúrodných půdách, kde tvoří dominantní druh. Takovým místům pak říkáme vřesoviště. V České republice se jedná o přirozené biotopy vyskytující se nejčastěji v horských oblastech, kde spadají pod přísnou ochranu. Kde se nachází ta nejkrásnější vřesoviště vám dnes přiblížíme v našich tipech.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec (654 m) je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince a své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech.

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Jihozápadně od loveckého zámečku Tři Trubky se svažuje rozsáhlé a strmé kamenné pole. Na jeho vrcholu se nachází polorozpadlá lavice. Místo s opravdu pěkným rozhledem se nazývá Brauchitschova vyhlídka.

Vrchol Houpák v Brdech

Vrchol Houpák v Brdech

Houpák je jeden z vrcholů ve Středních Brdech. Jeho nadmořská výška je 794 metrů. Unikátnost tohoto místa pramení z jeho využití coby odlesněné cílové dopadové plochy Jordán v dobách, kdy Střední Brdy sloužily jako vojenský výcvikový prostor.

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Asi kilometr dlouhá na sucho vyskládaná mohutná kamenná zeď, v okolí vrcholu Provazce (639 m), se táhne po hřebenu až k sousednímu Holému vrchu, jinde pravoúhle sbíhá dolů příkrým jihovýchodním svahem. Profil této podivuhodné stavby je patrný i na leteckých snímcích.

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Národní geopark Barrandien

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy

Přesně 28. září 2018 se v CHKO Brdy otevřela nová naučná stezka, která vás zavede z Obecnice na vrch Klobouček.

Přírodní rezervace Kuchyňka

Přírodní rezervace Kuchyňka

Přírodní rezervace Kuchyňka se rozkládá na jižním suťovém svahu stejnojmenného vrcholu nedaleko Dobříše. Oblast slouží k ochraně přirozeného suťového lesního ekosystému, zejména prastarých dubů, buků a javorů či lip. Z hřebene je možnost dálkového rozhledu.

Bohutínský vrch – jedna z brdských osmistovek

Bohutínský vrch – jedna z brdských osmistovek

Bohutínský vrch (843 m), čtvrtá nejvyšší hora Brd, leží v srdci centrální části pohoří. Nachází se v odlehlé a málo navštěvované lokalitě, asi 1,5 km jižně od Toku. Jeho hustě zalesněná plochá vrcholová část na jihu náhle spadá několika kamennými sutěmi a úbočími pak dále klesá k Borskému sedlu.

Přírodní park Trhoň

Přírodní park Trhoň

Přírodní park Trhoň byl zřízen roku 1979 v rozloze cca 45 km². Nachází se v Plzeňském kraji, v okrese Rokycany, mezi obcemi Holoubkov a Strašice. Na severu sousedí s PřP Radeč (hranici mezi oběma přírodními parky tvoří silnice II/605), na jihu se Středními Brdy.

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd

Carvánka (cca 850 m) patří v Brdech k nejznámějším místům, která nejspíš navštívíme, když zamíříme na nejvyšší horu Brd – Tok (865 m).

Vrch Klobouček v Brdech

Vrch Klobouček v Brdech

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Od západu tvoří kopec nepříliš výrazné návrší, k východu však spadá prudkým srázem do údolí. Na svazích Kloboučku se nachází slepencové skalní stěny vysoké až 15 metrů.