Úvod > Co chcete dělat? > Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán
Památky

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.
Jedním z nejznámějších vrcholů středních Brd je Jordán, který leží asi 6 km východně od Strašic. Stejně se jmenuje i vojenská dopadová plocha, která se rozkládala v jeho severních svazích, východně od Dlouhého vrchu (775 m) a západních a severních svazích vrchu Houpák (794 m). Nad touto dopadovou plochou, stojí od 30. let minulého století mohutný železobetonový srub. Armáda, která se tehdy připravovala na obranu hranic před Německem, tu zkoušela zbraně, jimiž pak osadila pevnosti v pohraničí. Později tlusté a odolné stěny a věž bunkru posloužily jako testovací plocha pro průraznost střel.

Kolem pevnosti by mělo vzniknout malé muzeum dělostřelectva, počítá se s trvalou expozicí několika houfnic. Interiéry bunkru budou vybaveny přesně tak jako v 30. letech. Výhledově se zde počítá i s vytvořením naučné stezky. Jejím tématem bude historie československého dělostřelectva.

Dopadová plocha Jordán (dělostřelecká střelnice) je sice volně přístupná, avšak pohybovat se lze pouze po značených zpevněných komunikacích, neboť se zde stále nachází množství nevybuchlé munice.
Zobrazit více
Vrchol Houpák v Brdech

Vrchol Houpák v Brdech

Obecnice, Střední Čechy
Naučná stezka Jordán v Brdech

Naučná stezka Jordán v Brdech

Příbram, Střední Čechy
Letiště pod Hejlákem v Brdech

Letiště pod Hejlákem v Brdech

Malá Víska, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd

Strašice, Plzeňsko a Český les
Penziony Kunc

Penziony Kunc

Láz, Střední Čechy
Rodinný penzion Rafanda

Rodinný penzion Rafanda

Bohutín, Střední Čechy
Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Jince, Střední Čechy