ÚvodAktualityMezinárodní festival dechové hudby Kmochův Kolín slibuje zábavu pro celou rodinu
Kmochův Kolín, dechová hudba, Kudy z nudy
Kultura

Mezinárodní festival dechové hudby Kmochův Kolín slibuje zábavu pro celou rodinu

  • 4. června 2024
59. ročník festivalu Kmochův Kolín, jenž je pořádán na počest českého skladatele a kapelníka Františka Kmocha narozeného v Zásmukách u Kolína, slibuje od 7. do 9. června 2024 zábavu při výtečné muzice ve skvělé atmosféře. Do Kolína se opět sjedou desítky muzikantů převážně dechové hudby, která bude městem znít ve všech svých podobách, tedy v klasických pochodech, ale třeba i v podobě operních árií či divácky velmi oblíbených melodií filmových.

TrumpetyHlavní scénou festivalu Kmochův Kolín bude jako vždy Karlovo náměstí, kde se od pátku 7. do neděle 9. června budou střídat dechové soubory, české i zahraniční, malé i velké v doprovodu mažoretkových skupin různých věkových kategorií. Hrát se ale nebude jen na modrém a bílém podiu na Karlově náměstí, Kolín nabízí i další festivalové scény. Stalo se už příjemnou tradicí, že jeden z festivalových večerů nabízí Nocturno chrámu sv. Bartoloměje. Sedm koncertů pak bude hostit také synagoga. Vyhrávat se bude ale i v Dělnickém domě ve Velkém Oseku anebo v kolínském domově pro seniory.

Kmochův KolínNa festival se i letos chystají známí hudebníci, kteří výrazně z kategorie "dechovka" vyčnívají. Ve čtvrtek program zahájí Otevřená ulice, tak Kmochův Kolín otevře – k poslechu hraje kapela Two Towers Hulu Jazz. Mezi dalšími hosty Kmochova Kolína jistě zazáří v pátek Olympic, v sobotu Ewa Farna nebo What The Funk. Potěšit diváky a fanoušky dechové hudby přijedou tuzemské i zahraniční orchestry a skupiny, například z Německa (Großen Blasorchester des Musikverein Umpfertal e.V. Boxberg), Slovenska (Dychový orchestr mladých Košice), Maďarska (Csolnoki Fúvószenekar), Chorvatska (Hrvatsko glazbeno društvo „Zrinski“ Donja Kaštela). A na jaké soubory se mohou těšit milovníci domácí dechovky? V Kolíně nebude chybět: Velký dechový orchestr Kolín, Kapela pětatřicátého plzeňského pěšího pluku – Foligno, Boršičanka, Provodovjané, Městská hudba Františka Kmocha Kolín a mnoho dalších účastníků z řad ZUŠ.
 

Spojte návštěvu Kmochova Kolína s výlety po okolí!

bartolomějské návršíV rámci festivalu Kmochův Kolín jsou pro návštěvníky Kolína připraveny i doprovodné akce. Otevřena bude rozhledna vodárna Kolín nebo věž Práchovna. V pátek 7. června se můžete těšit na Noc kostelů, bohatý program bude mít kostel Českobratrské církve evangelické, a to od 18:00 do 21:00 hodin. Poslechnete si zde kolínský smíšený pěvecký sbor Continuo (18–18:30), Naches Trio – klezmer, lidové a taneční melodie (19:30–20:30), přístupná bude také výstava fotografií Tomáše Znamenáčka. Na sobotu 8. června je připraven 13. mezinárodní festival běhu.

kolínská drážkaSpojit návštěvu Kmochova Kolína s výletováním po středních Čechách je další skvělý nápad. V okolí navštivte nejen krásnou Kutnou Horu, ale také třeba skanzen v Kouřimi nebo zámek Radim. Věděli jste, že až 80 % zámeckého vybavení pochází z aukcí a dražeb na zámcích na Loiře nebo že na zámku můžete obdivovat perfektně zakonzervovaný strop, který byl schovaný téměř 300 let díky protipovodňovým opatřením císařovny Marie Terezie? Zájemci se také budou moci o víkendu svézt vláčkem po Kolínské řepařské drážce. Ke svážení cukrové řepy z polí do cukrovarů nejen v Kolíně, ale i jinde v okolí, sloužila téměř 70 let. Dnes je z ní oblíbená turistická atrakce. Postavena byla roku 1894 jako vůbec nejstarší dráha v Polabí. Nadchne malé i velké. Své pasažery sveze ze Sendražic do Býchor.

Muzeum lidových staveb Kouřim Památky

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů Památky

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Židovská synagoga v Kolíně Památky

Židovská synagoga v Kolíně

Areál kolínské synagogy leží v prostoru někdejšího židovského ghetta. Synagoga sloužila náboženským účelům až do zániku místní židovské obce v roce 1955.

Další aktuality

Dovolená na vodě ve středních Čechách: vodácká romantika, kolesový parník nebo kajutová loď

Pobyt na vodě má své kouzlo. Kdo chce strávit víkend nebo dovolenou přímo na vodě, nemusí vyrážet až k moři. Stejně krásnou dovolenou anebo volný víkend si užijete i ve středních Čechách, a to jak v kánoi, tak i na parníku nebo jachtě. K zapůjčení malé motorové lodě nebo plachetnice dávno není výsadou bohatých, vyplout dnes může každý – a dokonce k tomu ani nepotřebuje kapitánský průkaz, stačí rychlé zaškolení. Díky omezenému výkonu lodě není průkaz vůdce malého plavidla potřeba. Kajutovou loď tak může řídit každý dospělý. Na lodi je k dispozici veškeré vybavení na přespání, vaření i sociální zařízení. A kam se vydat? To vám poradí Kudy z nudy.
21. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
15. červenec 2024 10:20
Památky, Středočeský kraj

Romantika na vodě: vyjeďte si na výlet parníkem

Nechte se kolébat vodou na výletní lodi a poznejte krajinu kolem sebe z jiné perspektivy. Plavba po klidné vodní hladině řeky nebo nádrže poslouží nejen jako příjemně strávené odpoledne, ale i jako dokonalá kulisa pravé romantické schůzky.
14. červenec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 23. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do neděle 12. až 13. 7. 2024 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
9. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj