Úvod > Co chcete dělat? > Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech
Příroda

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.
Z lesnického hlediska je Třemošná ve středních Brdech zajímavá svými zbytky přirozených porostů na prudkých jihovýchodních svazích a na hřebeni kopce. Věk těchto porostů se pohybuje kolem 180 let a stromy místy dosahují impozantních rozměrů. Díky zalesnění není z vrcholu vidět nic, avšak na východním úbočí hory se mohou milovníci dalekých výhledů rozhlédnout z dřevěné vyhlídky Orlov.
 
Krásnou vyhlídku poskytuje skála Kazatelna, výhled je též ze sedla severně pod vrcholem a z některých pasek na úbočí.
 
I v době, kdy byl celý vojenský výcvikový prostor oficiálně nepřístupný, sem byly každoročně pořádány pololegální novoroční výstupy. Dnes tudy vede zelená turistická značka (z Orlova do Bohutína, a modrý naučný okruh z Příbrami. Svůj název má Třemošná pravděpodobně od keře střemchy.
 

Skála Kazatelna

Slepencová skála na východním úbočí hory (740 m n. m.), je dle odborníků nejtypičtějším mrazovým srubem v Brdech. Na svahu pod Kazatelnou se nachází kamenné moře, v horní partii lemované vřesem.

Ze skály je nádherný výhled na Příbramsko, střední Povltaví a za dobré viditelnosti až Čertovu hrbatinu, Vitorazsko (území na pomezí jihočeského Novohradska a Třeboňska a dolnorakouského Waldviertelu), Písecké hory, Kleť či Šumavu s dominantním Boubínem, a za extrémně dobré viditelnosti dohlédnete dokonce až na Alpy (oblast hory Gross Priel).

Kolem skály vede starý z kamenů vyskládaný chodník, vybudovaný v 60. letech 19. stol. správou dobříšského velkostatku; dnes značená turistická stezka. Stezku tehdy dali upravit Colloredo-Mansfeldové, jimž tato část lesů patřila. Počátkem 20. století se uvažovalo i o výstavbě rozhledny na vrcholu, k tomu již ale nedošlo, neboť zde byla roku 1927 zřízena dělostřelecká střelnice.

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Podlesí

Pivovar Podlesí

Příbram, Středočeský kraj
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Středočeský kraj
Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava Příbram

Příbram, Středočeský kraj
Penziony Kunc

Penziony Kunc

Láz, Středočeský kraj