Úvod > Co chcete dělat? > Vrchol Houpák v Brdech
Příroda

Vrchol Houpák v Brdech

Houpák je jeden z vrcholů ve Středních Brdech. Jeho nadmořská výška je 794 metrů. Unikátnost tohoto místa pramení z jeho využití coby odlesněné cílové dopadové plochy Jordán v dobách, kdy Střední Brdy sloužily jako vojenský výcvikový prostor.
Houpák je vlastně jen ostrohem, který severním směrem vybíhá z masivu nejvyšší brdské hory – Toku.

Geologické podloží tohoto kopce tvoří slepence, které jsou významně narušovány mrazovým zvětráváním. Vykácením lesního porostu byly na některých místech odkryty mrazové trhliny a kamenné polygony. Jejich výskyt je v těchto zeměpisných šířkách a nadmořských výškách unikátní.

Vrchol Houpáku je zároveň jedno z míst s nejkrásnějším výhledem v Brdech. 

Houpák je zajímavý také množstvím vojenských objektů. Na vrcholu se nachází někdejší pozorovatelna pro řídícího střeleb. Ta byla vybudována Němci během 2. světové války. Dnes na ni lze jednoduše vystoupit a užít si tak jeden z  nejucelenějších brdských výhledů.

Pod vrcholem stojí zřejmě nejznámější stavba – zkušební pěchotní srub CE „Jordán“ neboli „Benešák“. Ten byl vybudován v roce 1936 za účelem testování různých materiálů a ostřelování různými typy zbraní. Zahrál si například ve filmu Obecná škola. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd

Strašice, Plzeňsko a Český les
Penziony Kunc

Penziony Kunc

Láz, Střední Čechy
Rodinný penzion Rafanda

Rodinný penzion Rafanda

Bohutín, Střední Čechy
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Střední Čechy