Úvod > Aktuality > Holčičí rozhledny: osmnáct jarních výletů k Maruškám, Barborám, Aničkám a dalším vyhlídkám
Holčičí rozhledny: osmnáct jarních výletů k Maruškám, Barborám, Aničkám a dalším vyhlídkám
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Holčičí rozhledny: osmnáct jarních výletů k Maruškám, Barborám, Aničkám a dalším vyhlídkám

  • Vydáno17. května 2020
Anička i Anna, Bára i Barborka, Mariánka i Maruška, Růženka nebo Romanka: klasická ženská jména má řada našich rozhleden. Výletem můžete překvapit třeba Milady, Diany, Štěpánky nebo Elišky – a pokud v našem výběru „tu svou“ rozhlednu nenajdete, možná je nejvyšší čas začít stavět vlastní. Po kom byste ji pojmenovali?

Romanka v Polabí nabízí překvapivý výhled

Rozhledna RomankaNěkdy hraje ve výběru jména hlavní roli náhoda – třeba jako u Romanky. Stojí kousek od Hrubého Jeseníku, což v tomto případě není nejvyšší moravské pohoří, ale středočeská vesnice kousek od Nymburka. Padesát metrů vysoká Romanka prý dostala jméno podle holčičky, která se nadšeně chodila dívat, jak stavba pokračuje. Že výhled do rovin Polabí není moc zajímavý? Kdepak, na obzoru zahlédnete například vrcholky Krkonoš nebo lesknoucí se vysílač na Ještědu.
 

Tři Marie, tři Anny a Eliška

rozhledna eliškaNejčastější jména, která rodiče dávají novorozeným holčičkám, jsou Eliška, Maruška a Anička. S Eliškami se vypravte na procházku do kopců nad Trutnovem, kde poblíž dělostřelecké tvrze Stachelberg stojí rozhledna Eliška. Z vyhlídkové plošiny uvidíte nejen Orlické a Jestřebí hory, Rýchory či údolí Úpy, ale také prvorepublikové pevnostní opevnění. Jméno rozhledna dostala podle královny Elišky, manželky krále Václava II., mezi jejíž věnná města se řadil právě nedaleký Trutnov.
Nejbohatší výběr mají nositelky jmen Anna a Marie, které si mohou vybrat ze tří rozhleden. Nejnižší Maruška stojí na hřebenu Hostýnských vrchů mezi Trojákem a Bludným, o něco vyšší je Mariánka, rozhledna na Mariánské hoře u Horní Čermné, kam vede značená trasa z Lanškrouna. Třetí Mařenku objevíte na stejnojmenném vrchu západně od Třebíče; jméno má podle dívky, kterou v těchto místech kdysi zabili loupežníci.

rozhledna Anna na Anenském vrchuAničky budou muset na svůj výlet zamířit o něco výš: třeba rozhledna Anna na Anenském vrchuOrlických horách pojmenovaná po sv. Anně, patronce Orlických hor, stojí na tak příhodném místě, že u paty věže sice stojíte v nadmořské výšce 992 metrů, ale na jejím vrcholku už překonáte tisícovku. Na Anenském vrchu na Opavsku stojí dřevěná rozhledna, otevřená loni v listopadu; v mapách ji ale najdete spíše pod jménem nedaleké obce Sosnová. Třetí Anička je nízká vyhlídková věž, která je společně s meditační křížovou cestou součástí odpočinkového areálu v Jiřicích u Moravských Budějovic.
 

Dvě Barbory a svatá Markéta

Dvě možnosti mají Báry a Barborky: ty můžete vzít na výlet třeba k rozhledně Bára v lesích jižně od Chrudimi. Počítejte s tím, že se tady můžete zdržet: kromě spousty vycházkových cest tu totiž najdete singltreky, lanový park a romantický Kočičí hrádek aneb historické dětské hřiště, o kousek dál navíc stojí ještě maličká protipožární hláska, mrně mezi rozhlednami. Druhou Barborku najdete severozápadně od Heřmanova Městce; jméno má podle patronky horníků, protože v okolních lomech se kdysi těžil kámen na výrobu mlýnských kamenů. Bývalými Raškovickými lomy vás provede zajímavá naučná stezka.

Po světici má jméno také rozhledna Svatá Markéta na stejnojmenném kopci západně od Klatov; stojí tu také kaple sv. Markéty a až na místo s překrásným výhledem na Šumavu vás dovede značená trasa z blízkého Dlažova.
 

Diana, Štěpánka, Růženka a Doubravka

Rozhledna DianaTaké jste už slyšeli, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary? Rozhledna na Výšině přátelství nad lázeňským městem vyrostla těsně před první světovou válkou a vystřídala několik jmen: říkalo se jí rozhledna Hanse Kudlicha nebo Benešova rozhledna. Kdy a proč se poprvé objevilo dnešní pojmenování Diana se neví, ale půvabné ženské jméno jí rozhodně sluší. Nahoru k věži s výletní restaurací vás doveze lanovka, navštívit můžete i Motýlí dům a minizoo.

Diana ale rozhodně není nejstarší z holčičích rozhleden: prvenství patří Štěpánce, rozhledně na vrcholu kopce Hvězda v Jizerských horách. Vznikla v roce 1847, kdy ještě neexistovala organizovaná turistika, dnes k ní vedou značené trasy z Tanvaldu, Kořenova nebo z Příchovic. Její jméno má připomínat památku arcivévody Štěpána Habsbursko-Lotrinského.

rozhledna růženkaNaopak mezi nejmladší rozhledny s dívčími jmény patří Růženka na Pastevním vrchu u obce Růžová. Stačí vystoupat pouhých šestnáct schodů a otevře se vám skvělý kruhový rozhled na krajinu Českého Švýcarska, Děčínský Sněžník, Růžovský vrch, Pravčickou bránu, České středohoří, Lužické hory i stolové hory v Sasku. V červnu pak oslaví pouhý rok od slavnostního otevření rozhledna Doubravka, která stojí v lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě.
 

Další holčičí rozhledny

Rozhledna Milada na Předním Chlumu u Orlické přehrady

Rozhledna Milada na Předním Chlumu u Orlické přehrady

Masivní třicetimetrová soukromá rozhledna byla postavená bez dotací v roce 2017. Tyčí se těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem.

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Romanka u Hrubého Jeseníku neleží, jak by mohl název napovídat, v nejvyšším moravském pohoří, ale nedaleko Nymburka. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden v České republice.

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Věž z roku 1914 najdete na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp. Dostanete se k ní pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp. Na ochoz rozhledny Diana, do výšky 25 m, vyjedete buď výtahem, nebo protáhnete nohy na 150 schodech.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Rozhledna Maruška na Vsetínsku

Rozhledna Maruška na Vsetínsku

Krásně řemeslně provedená šestnáctimetrová dřevěná stavba z roku 2014 postavená ve valašském stylu stojí nedaleko Hošťálkové na Vsetínsku.

Křížová cesta s rozhlednou Anička v Jiřicích u Moravských Budějovic

Křížová cesta s rozhlednou Anička v Jiřicích u Moravských Budějovic

V severní části obce Jiřice u Moravských Budějovic se nachází odpočinkový areál s meditační křížovou cestou, n akteré najdete 14 zastavení s obrazy Bedřišky Znojemské. Cesta vedoucí ovocným sadem je zakončena asi 10m vysokou dřevěnou rozhlednou.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách opět stojí rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple.

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Rozhledna Barborka v Železných horách

Rozhledna Barborka v Železných horách

Rozhledna je umístěna v nadmořské výšce 313 m n. m. v blízkosti Raškovického lesa a v přírodně zajímavé lokalitě bývalých Raškovických lomů. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout nejen do kraje Železných hor, ale až na vrcholky Orlických hor či Krkonoš.