Úvod > Aktuality > Akce a výlety pro náročné: měsíční krajina Mostecka, loutkový trojboj, svět filmu ve Zlíně nebo technické unikáty v Plasích
Kultura

Akce a výlety pro náročné: měsíční krajina Mostecka, loutkový trojboj, svět filmu ve Zlíně nebo technické unikáty v Plasích

  • Vydáno16. srpna 2021
Náročné akce si každý představí jinak. Nemějte obavy, na portálu Kudy z nudy vás nebudeme honit po horských vrcholcích ani lákat k adrenalinovým kouskům, ale pozveme vás na výlety a výstavy, které jsou určené pro zvídavé jedince z řad dětí i dospělých. Na své si přijdou milovníci technických zajímavostí, loutek, světa filmu a dávné i nedávné historie.

Industriální výlety na Mostecko

Společnost offroadsafariOffroadsafari pořádá expedice industriální i panenskou krajinou severozápadních Čech – třeba do Krušných nebo Doupovských hor, mezi třetihorní sopky Českého středohoří nebo do Mostecké uhelné pánve, plné obřích povrchových dolů a průmyslových závodů. Při výletu terénní dodávkou se dobrodružnou formou seznámíte s historií i současností této oblasti, uvidíte místa, o kterých se v turistických průvodcích nepíše, a poznáte i životní příběhy místních obyvatel.

V neděli 5. 9. se můžete vydat na výlet Doupovskem – opuštěnou krajinou, v neděli 12. 9.  jste zváni na místa, kde se odehrávaly klíčové momenty 2. světové války na Mostecku. V neděli 19. 9. vás průvodci Offroadsafari vezmou na Stezku révy – podíváte se do dosud neobjevených zákoutí Českého středohoří a projdete po na zdejších vinicích. Výlety stojí od 1 190 do 1 390 Kč na osobu.
 

Za loutkami do Plzně

muzeum loutek plzeňNa plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Část expozice je věnována vývoji konci 19. století, kdy vzniklo první stálé loutkové divadlo – to je v expozici představeno unikátním oživeným modelem, jenž je zhotovený podle dochovaného negativu! Příběh loutkových divadel pokračuje ve druhém patře, kde se na pomyslné časové ose novým fenoménem stávají rodinná divadélka, ve kterých se při hře setkával svět dětí a dospělých. Ve třetím patře se vám představí současné profesionální Divadlo Alfa a jeho loutky z mnoha oceňovaných autorských inscenací.

muzeum loutek plzeňMilovníci loutek ocení loutkářskou dílnu, která otevřena je každou středu, vždy od 13 do 18 hodin. Duši i oči potěší dioráma Jiřího Trnky Svatba u Broučků. Pro děti je připraven samoobslužný doprovodný výtvarný program Špion u Broučků. Až do konce prosince probíhá v muzeu Loutkový trojboj. Děti si mohou vyzkoušet různé disciplíny, třeba skákat panáka, házet míčky do chřtánu opice, trefovat kroužky na kly slůněte, přeskočit kozu či cvičit s obručemi. Rodiče si mezitím mohou odpočinout a fandit.

paměť loutekJestliže vy i vaše děti patříte k příznivcům geocachingu, zahrajte si Paměť loutky: příběh města Plzně! Dobrodružné putování mapuje slavné okamžiky z historie města Plzně od založení až po současnost a představuje autentická místa, která byla přímo dějištěm těchto důležitých událostí. Vypravěčem se staly loutky, které ve svém loutkovém životě vyprávěly už tisíce různých příběhů, ale nyní je jim Plzeň jevištěm a příběh Plzně dramatem.
 

Svět filmu a fantazie ve Filmovém uzlu ve Zlíně

Filmový uzelDo světa filmu a fantazie vkročíte i ve Zlíně. Zde vás čeká Filmový uzel, čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Toto vše ukrývá nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Zkuste si animovat vlastní krátké snímky, poznávat historii a osobnosti zlínských ateliérů anebo se podívat do profesionálního studia animátorů na vznik nového seriálu O prasátku Lojzíkovi. Anebo si můžete jen tak posedět u dobré kávy ve stylové kavárně.
 

Spousta zábavy v areálu žďárského zámku

Muzeum nové generaceV areálu zámku Žďáru nad Sázavou (bývalý klášter) hraje prim Muzeum nové generace. Zde totiž platí: „Sahat na exponáty přikázáno“! Jakmile vejdete do muzea, naplno vás pohltí tajemná atmosféra, která vás přenese do období temného středověku a cisterciáckého řádu. Ve druhém patře vás přivítá zrcadlový kaleidoskop, ze kterého vystoupíte do světa baroka. Pochopíte některá tajemství Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO) nebo potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho. Věřte, že návštěva Muzea nové generace nebude pouze dalším zářezem v turistickém deníčku, ale zanechá ve vás zážitek na hodně dlouhou dobu.

letní dětské prohlídky žďárA rozhodně nakoukněte i do samotného zámku! Od poloviny srpna je zde otevřena nová expozice "Po stopách zámeckého hospodáře". Budete na ní sledovat proměny krajiny, významné osobnosti nebo souvislosti mezi hospodařením s vodou nebo lesy v minulosti a současnosti. Prohlídka probíhá každé srpnové úterý, čtvrtek a neděli v 10:00 hodin.

Mimo to zámek pořádá spoustu dalších zajímavých akcí, jako jsou například Letní dětské prohlídky pro nejmenší turisty od 4 let. Konají se každé prázdninové pondělí, středu a pátek. V září bude novinkou Jazzový piknik. První ročník pohodového jazzového festivalu se koná od 3. do 5. 9. 2021. Spojení vytříbených chutí s hudebním překvapením, to je první Gastrovečeře na III. nádvoří žďárského zámku. Koná se sice až 30. 9., ale kapacita je omezená, proto s nákupem lístků neotálejte.
 

Létající stroje Leonarda da Vinciho a technické unikáty v Plasích

AeronauticaNa zámku Kozel čeká na zájemce až do 30. 9. 2021 neobvyklá výstava Aeronautica – Létající stroje Leonarda da Vinciho. V prostorách jízdárny si budete moci vyzkoušet a vlastní silou rozpohybovat řadu strojů v životní velikosti, které byly sestaveny podle skic renesančního génia. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 10:00 hodin. Poslední vstupenky zakoupíte v 16:00 hodin.

Jestliže se zajímáte o středověké stavební techniky a stroje, nevynechejte výstavu v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy. Stálá Expozice stavitelství je až do 31. 10. 2021 obohacena několika novými výstavami tematicky zaměřenými na stavitelství a architekturu a již tradičně také jedním z „pokladů“ ze sbírek Národního technického muzea, který nabízí pohled na odlišnou část historie vědy a techniky. V roce 2021 byla pro plaskou expozici vybrána 300 let stará Müllerova mapa Čech. Výstava Díl(n)a stavebního truhlářství ukazuje jak historické exponáty spojené s tímto řemeslem, tak konkrétní technologické postupy ručního i strojního zpracování dřeva.

V roExpozice stavitelství plasyce 2022 vznikne v budově bývalých ležáckých sklepů nová expozice, ve které budou k vidění rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů. Byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a vyrobeny pomocí dobových řemeslných postupů. Představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie a jejich zpřístupnění. S jedním z exponátů, jeřábem, se mohla veřejnost v minulosti seznámit při opravách hradů Točník nebo Kost.
 

Pravěký svět lovců mamutů pod Pálavou

vlk a lovecJeště dále do minulosti se dostanete v Archeoparku Pavlov. Zde si zblízka prohlédnete jedinečné paleolitické sídliště a dozvíte se řadu podrobností o životě našich předků v době lovců mamutů můžete v archeologickém parku v Pavlově. Výstavní prostor by měl evokovat návštěvu jeskyně, téměř celý objekt se skrývá v terénní vlně.

Do 24. 10. 2021 je zde k vidění lebka vlka, která byla nalezena při výzkumech v Pavlově před výstavbou archeoparku v letech 2013-2015 a představuje unikátní pavlovský nález vlka z období kultury lovců mamutů! Lebka pravěké šelmy, která běhala po Pálavě zhruba před 30 000 lety byla nalezena hluboko pod zemí, na povrch se dostala teprve po odtěžení 25 tun sedimentů. Zvíře žilo spolu s lidmi na lidském sídlišti a zemřelo na některou ze zvířecích nemocí. Bylo pohřbeno spolu s ozdobou z vlčích zubů. Vlk z Pavlova tak otevírá téma vztahu člověka a vlka, jakož i domestikaci divokých zvířat.
 

Prozkoumejte novodobé dějiny v Národním muzeu

národní muzeum praha nová expoziceNaopak perličky z novodobých dějin se vám ukáží v nejrozsáhlejší a nejkomplexnější expozici moderních dějin, jaká kdy byla v České republice vytvořena. Téměř tisíc unikátních předmětů na 2000 m2 vypráví příběh bouřlivého 20. století. Ukazuje životy obyčejných lidí i události, které změnily běh světa. Expozice v Nové budově Národního muzea využívá nejmodernější multimediální nástroje, aby návštěvníka doslova vtáhla do svého děje. Má ambici ukázat klíčové události naší moderní historie, ty pozitivní i ty negativní a též poutavým a interaktivním způsobem vzdělávat.

národní muzeum praha nová expozice2Minulost přibližuje expozice nejen prostřednictvím autentických exponátů nebo rekonstrukcí dobových interiérů obydlí různých společenských vrstev, ale k dokreslení atmosféry využívá i množství obrazových a filmových materiálů, interaktivních prvků, her či míst, které musíte v expozici sami objevit.

Až do 30. 9. 2021 je možné také navštívit výjimečný mezinárodní projekt Sluneční králové, která dává nahlédnout do největších archeologických objevů českých egyptologů v lokalitě Abúsír! Výstava tak nepředstavuje pouze osudy vládců starověké země na Nilu, ale i příslovečný stínu pyramid. Výstava má omezenou kapacitu, vstupenky je třeba zakoupit předem na webu muzea.
Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Offroadsafari – objevte nečekaná místa netradičním způsobem s průvodcem

Offroadsafari – objevte nečekaná místa netradičním způsobem s průvodcem

Představíme vám okouzlující Krušné hory protkané štolami, třetihorní sopky Českého středohoří, stratovulkán Doupovských hor a mezi tím Mosteckou uhelnou pánev plnou obřích povrchových dolů a chemického průmyslu. Nikde jinde nenajdete na malé ploše tolik zcela odlišných typů krajiny.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky

Přijďte si prohlédnout nevídané prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s 57 původními loutkami Jiřího Trnky.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura