Úvod > Co chcete dělat? > Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky
Kultura

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky

Přijďte si prohlédnout nevídané prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s 57 původními loutkami Jiřího Trnky.
Loutkové dioráma „Svatba u Broučků“ bylo vytvořeno mladým, tehdy 27letým, Jiřím Trnkou na zakázku Československého výstavního výboru pro Světovou výstavu v New Yorku v roce 1939. Dioráma mělo být umístěno v československém pavilonu mezi uměleckými a průmyslovými expozicemi jako exponát, který by zaujal americké děti. Dioráma po anexi Československa nacistickým Německem neodcestovalo a zůstalo v Praze. Kromě svatebního páru s družičkami a oddávajícím se na scéně nachází pěvecký sbor broučků se sbormistrem, kapela, kočár tažený lučními kobylkami a rodina Broučků s mnoha dětmi. Dioráma bylo zaskleno a bohatě barevně osvětleno.

V dílnách Západočeského muzea v Plzni byl exponát restaurován a nyní bude po dobu deseti let vystaven ve městě, kde se jeho autor Jiří Trnka narodil a kde propadl kouzlu loutek.

Expozici doplňují loutky z raného období tvorby Jiřího Trnky a z období Dřevěného divadla.  Pro děti je připraven samoobslužný doprovodný výtvarný program Špion u Broučků.

 

Ubytování a restaurace v okolí