Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: rok 2023 a výročí malíře Pabla Picassa
Kultura

Cesty za uměním: rok 2023 a výročí malíře Pabla Picassa

  • Vydáno12. ledna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Rok 2023 je v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplyne 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystají desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?
Pablo Picasso byl španělský malíř, který se narodil v roce 1881 v Málaze na jihu Španělska, většinu svého života strávil ve Francii a zemřel v roce 1973 v jihofrancouzském Mougins. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem umění 20. století. Vytvořil nový styl, kubismus, ale Picassova tvorba odráží významné politické proměny a dynamická avantgardní hnutí od úsvitu 20. století do počátku 70. let.

Díky jeho pracovitosti jde o nesmírně rozsáhlé dílo: čítá několik stovek soch a keramických děl, zhruba 15 tisíc obrazů a asi 34 tisíc ilustrací. Seznam jeho prací ovšem dosud není kompletní a odborníci se domnívají, že katalogizace zřejmě nebude nikdy dokončena.
 

Picasso v Česku

V Česku máme štěstí, velký soubor Picassových děl můžeme obdivovat v pražském Veletržním paláci. Národní galerie vlastní několik obrazů a soubor grafických listů, většinu z nich z počátku minulého století.

A jak se Picassova díla do Prahy dostala? Cesta vede přes galeristu Daniela-Henryho Kahnweilera (1884–1979), který se přátelil nejenom s malířem, ale také s kunsthistorikem, sběratelem a ředitelem Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění Vincencem Kramářem (1877–1960). Rok před smrtí Kramář coby vášnivý sběratel kubistického umění odkázal své sbírky včetně prací z Picassova raného období Národní galerii. Jeho zásluhou získala státní sbírka moderního umění mezinárodní renomé.

Sbírku nečekaně rozšířil ještě roku 1972 dar galeristy Kahnweilera, který jako vzpomínku na přátelství s tehdy již nežijícím Kramářem daroval Národní galerii soubor patnácti Picassových grafik a obraz Únos Sabinek. Další díla koupil od Kahnweilera přímo československý stát, část sbírky pak galerii ještě postupně prodali Kramářovi dědicové.
 

Picassovy obrazy a krádež století

O Picassovy obrazy je mezi sběrateli zájem. Toho využili zloději, kteří v květnu 1991 ukradli ze sbírky francouzského umění Národní galerie z pražského Šternberského paláce čtyři Picassovy obrazy. Jejich cena podle odhadu vyšplhala na 1,7 miliardy korun. Největší uměleckou krádež v novodobých českých dějinách se detektivům podařilo vyřešit během jediného roku a obrazy se v pořádku vrátily do galerie dřív, než se je zlodějům podařilo převézt do Německa.
 

Guernica v Madridu

Ačkoli je pražská kolekce velmi ceněná, nejslavnější Picassova díla musíme hledat jinde. Tím zřejmě nejznámějším je Guernica, 349 cm vysoký a 777 cm široký obraz z roku 1937, namalovaný pouze v černé a bílé barvě. Picasso, který se nezapojil do žádné světové války, nestranný zůstal i během španělské občanské války a odmítl bojovat za jakoukoli stranu nebo zemi, tím reagoval na bombardování španělského města Guernica.

Obraz Guernica vznikl na objednávku španělské republikánské vlády pro španělský pavilon na Světové výstavě v roce 1937 v Paříži, ale autor si vymínil že do Španělska se obraz nevrátí dřív, dokud v zemi nebude obnovena svoboda. Guernica se skutečně do Picassovy vlasti vydala až v roce 1981, několik let po pádu Frankovy diktatury. Dnes je vystavena v Muzeu Reina Sofia v Madridu.
 

Picassova muzea: Antibes, Barcelona, Málaga, Paříž

Kromě světoznámých galerií existuje několik muzeí, které se soustředí pouze na Picassa. Jedno najdete v jihošpanělské Málaze, kde se Picasso v roce 1881 narodil, za nejvýznamnější umělcovu sbírku na světě je považováno Picassovo muzeum v Salé v Paříži. Mimořádně zajímavá Picassova sbírka je k vidění na jihu Francie ve městě Antibes, ve středověkém hradu Grimaldi; většinu vystavených prací umělec vytvořil právě v tomto městě.

Další Picassovo muzeum sídlí v krásném středověkém komplexu paláců ve čtvrti La Ribera v historickém centru Barcelony. Jde o nejnavštěvovanější muzeum ve městě, které navíc nabízí nejbohatší sbírku slavných Picassových děl z jeho různých tvůrčích období.
 

Kam za Picassem v roce 2023

Výročí 50 let od smrti Pabla Picassa letos připomenou muzea na celém světě, od madridského Prada přes pařížské Centre Pompidou až po newyorské Metropolitní muzeum umění.

Pro nás bude nejblíž zřejmě výstava jednoduše nazvaná Picasso, kterou od 13. října 2023 do 28. ledna 2024 nabídne Muzeum Albertina ve Vídni. To uchovává ústřední díla ze všech důležitých fází Picassovy kariéry, od obrazu z modrého období Ospalý piják z roku 1902 přes mistrovská díla vytvořená během druhé světové války a po ní až po pozdní díla, jako je Nahá žena s ptákem a flétnou. Výstava představí 18 obrazů z vlastní sbírky muzea a celkem přes 70 děl muže, který se ještě za svého života stal archetypem moderního umělce.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1.1.
31.12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

1796–1918 Umění dlouhého století – nová expozice ve Veletržním paláci

1.1.
31.12.
1796–1918 Umění dlouhého století – nová expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Voskové muzeum v Českém Krumlově

Voskové muzeum v Českém Krumlově

Petra Voka, Karla IV., Rudolfa II., Marii Terezii, Jana Žižku a další osobnosti české historie můžete potkat v museu voskových figurín v Českém Krumlově. Museum najdete v rekonstruovaném renesančním domě v samotném srdci města.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře.

Tjiwara muzeum ve Vizovicích

Tjiwara muzeum ve Vizovicích

Muzeum mizející africké kultury ve Vizovicích nabízí k vídění více jak 340 exponátů – masek, soch, zbraní z období 1880–1890.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.

Kovařovicova vila pod Vyšehradem

Kovařovicova vila pod Vyšehradem

Třípodlažní Kovařovicova vila byla postavena na místě zbořené schwarzenberské cihelny. Autorem projektu je architekt Josef Chochol, který využil půdorysně zvláštní, nepravidelnou parcelu a dům zasadil do kubisticky projektované zahrady. Majitelem byl stavitel Bedřich Kovařovic.

Poplach v galerii – úniková hra pro všechny

Poplach v galerii – úniková hra pro všechny

Dokážete vyřešit záhadu ztraceného obrazu? Monet, Picasoo, Matisse, Warhol a další. V galerii na Váš čeká překvapení v podobě nové únikové hry.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!
Praha | Zážitky

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 3. do 23. prosince 2023, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den.
Praha | Zážitky

V Praze začíná Game Developers Session Prague, lze se setkat s tvůrcem hry Tetris

Game Developers Session Prague, jedna z největších akcí pro milovníky her a herních technologií, přiláká do Prahy zvučná jména z oboru. Koná se od pátku do soboty 8. až 9. prosince 2023 v Kongresovém Centru u stanice metra C – Vyšehrad. Na akci dorazí i Alexej Pažitnov, tvůrce legendární počítačové hry Tetris, který se ukáže svým fandům ve střední Evropě vůbec poprvé.
Praha | Zážitky

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?
Praha | Památky

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Retro muzeum Praha, nyní umístěné ve 4. patře obchodního domu Kotva, se bude v lednu 2024 stěhovat do zatím nezveřejněných nových prostor. Využijte do 14. ledna 2024 příležitost navštívit expozici v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu, který dodává výstavě unikátnost doby. V adventním čase navíc vzpomínky na 70. a 80. léta zpestřuje dobová vánoční dekorace. Pamatujete si ještě, co jste si tehdy přáli nalézt pod stromečkem?
Praha | Kultura

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky