ÚvodAktualityCesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

  • 29. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
Ani Mary Pickfordová, která jako vůbec první filmová herečka na světě získala smlouvu na jeden milion dolarů, ani Elvis Presley: první hvězdou šoubyznysu se stala už o desítky let dříve francouzská divadelní herečka Sarah Bernhardt. A to v době, kdy neexistovaly film a televize, a kdy cesta na světové turné netrvala pár hodin, ale počítala se spíš na týdny a měsíce. Charismatická a nesmírně nadaná herečka dosáhla během své šedesátileté kariéry impozantních úspěchů a kdekoliv se objevila, provázelo ji podobné šílenství jako současné filmové hvězdy. Když v roce 1923 ve věku 79 let zemřela, na hřbitov Père Lachaise ji prý doprovodila celá Paříž. Přesto bychom ji tak dobře neznali, nebýt Alfonse Muchy.
 

Mucha: ve správnou dobu na správném místě

Tou správnou dobou byly Vánoce 1894, oním správným místem pařížská Lemercierova litografická dílna. Alfons Mucha v té době byl ve Francii už sedm let, z nichž velkou část strávil na studiích na akademiích Julian a Colarossi. Vydělával si jako příležitostný ilustrátor a když koncem roku pomáhal příteli v Lemercierově tiskárně, zavolala tiskaři a nakladateli Lemercierovi sama slavná herečka. Začátkem ledna 1895 se v divadle Théâtre de la Renaissance chystala premiéra nové inscenace hry Gismonda od Victoriena Sardoua. Sarah hru režírovala a zároveň v ní hrála, ale potřebovala nové plakáty. A protože byly Vánoce a všichni Lemercierovi umělci měli dovolenou, nakladatel se obrátil na toho, koho měl po ruce: na Muchu.

Malíř další den přinesl návrh plakátu s neobvyklým formátem: více než dva metry dlouhý a tři čtvrtě metru široký. Sarah Bernhardt na něm byla zobrazena v jemných pastelových barvách jako vznešená byzantská princezna s palmovým listem v ruce, zlacené pozadí kolem její hlavy připomínalo svatozář. V tiskárně se návrhy moc nelíbily, kvůli délce se navíc plakáty musely tisknout po částech, ale umělkyně byla nadšená. Když po několika dnech plakáty zaplavily Paříž, Francouzi zcela propadli novému stylu „Myša“, jak vyslovovali nezvyklé malířovo jméno.
 

Plakát s Gismondou

Kolem plakátů s Gismondou se rozpoutalo šílenství, jaké dnes jen stěží dokážeme pochopit. Jak uvádí Nadace Mucha, plakát se přes noc stal předmětem touhy sběratelů, mnozí z nich se jej snažili získat nejrůznějšími nezákonnými způsoby, podpláceli lepiče plakátů nebo se v noci vydali ven a sami si Gismondu vyřezávali z plakátovacích ploch. Jiří Mucha, malířův syn, ve vzpomínkách uvádí, že plakátů s Gismondou Lemercier vytiskl asi 4000 kusů. Sarah Bernhardt, jedna z prvních hereček, která vytušila sílu a možnosti masové reklamy, na jejich prodeji vydělala 130 tisíc franků a od Lemerciera žádala navíc odškodné 5000 franků za 550 kusů, které prý prodal pod rukou. A Mucha? Ten sice obdržel honorář pouhých 150 franků, ale zato v dalších letech od Sarah dostal řadu zajímavých a lukrativních zakázek na plakáty, scénografii, kostýmy i šperky.
 

Malíř a herečka: legendy, drby a zaručené zprávy

Na příběh o slavné herečce a neznámém kreslíři se postupně nabalila spousta legend. Není pravda, že Mucha herečku proslavil: ta už byla slavná několik desítek let a zažívala závratnou kariéru. O více než patnáct let mladší malíř skutečně jen dokázal popadnout příležitost za pačesy. Naopak, to Sarah proslavila Muchu.

Herečka používala jeho plakáty jako reklamu a díky nim se z ní stala skutečně světová ikona, ale Mucha nebyl jejím dvorním výtvarníkem a zřejmě s ní ani neměl žádnou smlouvu, alespoň v malířově pozůstalosti se takový dokument nenašel. Rozhodně na ni neměl monopol: z dvaadvaceti her, v nichž Sarah Bernhardt v následujících šesti letech hrála a které v divadle uvedla, Mucha připravoval sedm plakátů. Dobře ale věděla, že v něm našla poklad: „Jemnost vaší kresby, originalita vašich kompozic, obdivuhodný kolorit vašich plakátů a vašich obrazů, to všechno Pařížany okouzlí..., drahý Mucho," napsala mu ve vzkazu, který umělec otiskl v katalogu své velké výstavy.

Mucha vytvořil plakáty k inscenacím Dáma s kaméliemi (1896), Lorenzaccio (1896), La Samaritaine (1897), Médea (1898), La Tosca (1898) a Hamlet (1899). U všech použil osvědčený postup, který se vyplatil u Gismondy: štíhlou padesátiletou herečku podlouhlý formát opticky prodloužil, navíc ji Mucha nepochybně maloval tak, že vypadala mladší než ve skutečnosti.

A nakonec všetečná otázka: měli spolu něco? Zřejmě ne, Mucha sice v Paříži nežil jako mnich, ale měl rád moravské dívky „krev a mlíko“, Sarah jeho typ rozhodně nebyla. Zřejmě ani on její, herečka si navíc na nezájem ze strany mužů nemohla stěžovat.
 

Muzea a galerie, kde se setkáte s Muchou i Sarah Bernhardt

Muchovy divadelní plakáty pro Sarah Bernhardt nechybí v žádné expozici děl Alfonse Muchy, s jedinou výjimkou: tou je Slovanská epopej, vystavená na zámku v Moravském Krumlově. Expozici Alfonse Muchy najdete i v jeho rodných Ivančicích, navštívit můžete i Muzeum Alfonse Muchy v Praze a také zámek Zbiroh s unikátní výstavou Muchových fotografií. Ty malíř vytvořil během svého pobytu na zbirožském zámku v letech 1910 až 1928: právě tady, v dnešním noblesním Muchově sále, totiž vznikal monumentální cyklus Slovanské epopeje.

Kudy z nudy se také můžete vydat na tři výlety, a to po stopách Alfonse Muchy jižní Moravou, za jeho známými i méně známými díly v Česku a také na výstavu Květinové světy; ta se věnuje ikonickým dílům s květinami, které jsou neodmyslitelnou součástí Muchova stylu.
 

Co možná nevíte o Sarah Bernhardt

  • Nejznámější rolí Sarah Bernhardt byla Dáma s kaméliemi, divadelní hra, kterou napsal Alexandre Dumas mladší. Sarah v ní hrála od roku 1880 desítky let, a dokonce hrála hlavní roli i v němém filmu z roku 1911, když jí bylo již šedesát sedm let.
  • Roku 1905 utrpěla úraz kolena, po deseti letech podstoupila amputaci pravé nohy pod kyčelním kloubem.
  • I s tímto hendikepem se proslavila jako politická aktivistka, která za první světové války vystupovala na improvizovaných jevištích ve stanech, stodolách a lazaretech pro francouzské vojáky.
  • Sarah Bernhardt nebyla jen herečka, ale také pěvkyně, malířka, sochařka, šperkařka a designérka, napsala také několik divadelních her a románů.
  • Určovala módní trendy ve světě módy i účesech, spolupracovala s módními tvůrci i klenotníky, a vytvářela vlastní kolekce.
  • Ráda se fotografovala, nebála se výstředností ani skandálů. Mimo jiné se nechávala fotit v rakvi, v níž prý ráda spala.
  • Vstupní halu jejího sídla u parku Monceau v 17. pařížském obvodu zdobí plakát inscenace Samaritánka.
  • Ve svém pařížském bytě chovala řadu zvířat, kromě psů a koček i geparda a dokonce lva. Lidé v okolí se ale báli, a tak se proti zvěřinci zvedla vlna nevole provázená peticemi. Šelmy musely z domu.
Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Klenotem pražského baroka je barokní Clam-Gallasův palác, známý je i klasicistní Clam-Gallasovský palác ve Vídni. Obě místa připomínají rod Gallasů a posléze Clam-Gallasů, který měl svá panství především v severních Čechách. Kristián Kryštof Clam-Gallas (1771–1838) v roce 1801 pro veřejnost otevřel na zámku ve Frýdlantě rodové muzeum, první hradní muzeum ve střední Evropě.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze Kultura

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Alfons Mucha, významný představitel evropské secese. Jeho snové krásky s květinami, zarámované v romantických scenériích, známe z kalendářů, plakátů, dekorativních zástěn, obalů od čokolád, likérů či sušenek.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Hotel Paříž Ubytování

Hotel Paříž

Hotel Paříž nabízí luxusní ubytování s exkluzivním výhledem na pražské Staré Město.

Další aktuality

Na festivalu KoresponDance vystoupí hvězdy, které vás roztančí – ve Žďáru, Praze a Novém Městě

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se uskuteční již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
9. červenec 2024 10:00
Kultura

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

Bohemia Jazz Fest je už 17. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 9. do 16. července 2024.
8. červenec 2024 14:00
Kultura

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Graffiti je staré jako náš svět. Vážně: do široké rodiny pouličního umění či street artu totiž patří jak pravěké jeskynní malby, tak současné sprejerství. Mezi ně se ale schovala spousta dalších úžasně zajímavých dílek. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
6. červenec 2024 11:07
Kultura

Jak a kde si užít prázdninové výstavy? Bavte se – Česko je plné zajímavých akcí!

Vyberte si z bohaté nabídky kulturních zážitků! Letní období se sice překulilo do své druhé poloviny, ale stále láká na množství kulturních tipů. V galeriích můžete vidět díla umělců se zvučnými jmény i talentovaných amatérů. Objevovat můžete místa, kde se vědní a technické obory představují vtipnou a interaktivní formou. Naplňte léto zábavou a hodnotnými zážitky! Máme pro vás stovky nových nabídek denně.
4. červenec 2024 17:02
Kultura

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.
4. červenec 2024 17:01
Kultura

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se otevírá ve zkušebním režimu od 28. června 2024. Doporučíme vám i další místa spjatá s jeho životem nebo festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia!
27. červen 2024 21:20
Kultura

Věda a historie není nuda: hrady a zámky jako inspirace hudebníků a skladatelů

Pusťte si do sluchátek oblíbenou skladbu a vydejte se s Kudy z nudy na výlet na hrady a zámky, kde hledali inspiraci známí i méně známí hudební skladatelé! Představíme vám jména slavná i téměř zapomenutá a fantastické příběhy o tom, jak složitě se někdy hledá inspirace.
25. červen 2024 15:16
Kultura

20 tipů, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2024 12:58
Kultura