Úvod > Aktuality > Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma
Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma
">
Zážitky

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

  • Vydáno13. května 2011
Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?
Alfons Mucha
Alfons Mucha (1860–1939) byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese neboli umění „art nouveau“, autora slavných grafických listů, plakátů. 24. července 2003, v den 143. výročí umělcova narození, byla v budově bývalé radnice v jihomoravských Ivančicích otevřena stálá expozice, připomínající jeho život a dílo.

Přestože Mucha dlouhá léta žil v Paříži a USA, k rodným Ivančicím si zachoval vřelý vztah. Vytvořil plakát ke zdejší krajinské výstavě, ilustroval titulní list městské kroniky a Ivančice s typickou siluetou kostelní věže jsou zobrazeny i na jednom z pláten Slovanské epopeje. Část obrazů je vystavena v Národní galerii v Praze, část na zámku v Moravském Krumlově, jen kousek od Ivančic. Monumentální dílo Mucha započal roku 1910 na zámku Zbiroh a dokončil jej o 18 let později – roku 1928.

Umělec byl rovněž autorem první československé známky, podílel se na výzdobě katedrály sv. Víta na Pražském hradě, Primátorského sálu v Obecním domě v Praze nebo pařížského metra.

Dílo slavného malíře přehledně dokumentuje Muzeum Alfonse Muchy v barokním Kaunickém paláci na Novém Městě v Praze. Vedle stovky olejomaleb, kreseb, pastelů, soch, fotografií a osobních předmětů z rodinné sbírky jsou vystaveny i slavné plakáty, které Mucha vytvořil pro Sarah Bernhard – legendární pařížskou herečku konce 19. století. Zajímavá je také náznaková instalace Muchova ateliéru s originálním nábytkem.

V rámci cyklu výstav k příležitosti loňských 150-ti let výročí od Muchova narození je možné do 5. května v Domě umění Galerie výtvarného umění v Ostravě navštívit rozsáhlou výstavu umělcova díla od jeho rané až po pozdní tvorbu.

František Kupka
František Kupka (1871–1957), český malíř a grafik světového významu se stal jedním ze zakladatelů moderního abstraktního malířství – tzv. čisté abstrakce. Narodil ve východočeském Opočně a mládí strávil v nedaleké Dobrušce. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze žil krátce ve Vídni a posléze odcestoval do Paříže. Ve Francii, kde strávil převážnou část života, se uplatnil jako kreslíř, karikaturista a ilustrátor.

Jeho obrazy patří k nejžádanějším v tuzemských i světových aukčních galeriích. Dražby jeho děl v poslední době lámou aukční rekordy. Příkladem může být olejomalba s názvem Výšky IV – v originále Élévation, která se v říjnu 2007 na pražském Žofíně vydražila za 22,1 mil. Kč (884 000 EUR). O dva roky později byl prodán jeho obraz Zhroucení vertikál za 22 mil. Kč (880 000 EUR). 

Dílo Františka Kupky je zastoupeno v předních světových galeriích jako např. v Guggenheim Museum v New Yorku, Musée d´Orsay v Paříži nebo v Národní galerii v Praze. Nejrozsáhlejší kolekce jeho děl je klenotem stálé expozice moderního evropského umění, vystavené v Museu Kampa v Sovových mlýnech na pražské Kampě.

Umělcovy prvotiny si můžete prohlédnout ve Vlastivědném muzeu v Dobrušce.

Josef Šíma
Také Josef Šíma (1891–1971), rodák z východočeské Jaroměře, prožil velkou část života ve Francii a někdy proto bývá dokonce považován za francouzského malíře. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze ve třídě Jana Preislera; svými obrazy, plnými antické mytologie, tajemství a symboliky, navázal právě na dílo svého učitele.

Šíma patřil společně s Toyen a Jindřichem Štyrským k předním českým surrealistům. V jeho díle se projevil mimo jiné poetismus, symbolismus a další soudobé umělecké směry. Četnými záhadami obestřený obraz Návrat Theseův, který umělec vytvořil roku 1933, je součástí sbírek Galerie hlavního města Prahy a na přelomu let 2006/2007 byl součástí expozice v Domě U Zlatého prstenu.

Od konce září do konce prosince letošního roku proběhne v královehradecké Galerii moderního umění výstava souboru Šímových grafických listů s názvem Paříž. Návštěvník uvidí díla inspirovaná poetickými texty tehdejších básníků a spisovatelů, která patří k vrcholům umělcovy tvorby.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a je to největší sbírkotvorná galerie v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea hlavního města Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Pokud se podaří sehnat potřebné prostředky, mohlo by se otevřít koncem roku 2022.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.