Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Alfons Mucha: Květinové světy – výstava na jižní Moravě
Výstavy

Alfons Mucha: Květinové světy – výstava na jižní Moravě

Výstava se věnuje Muchovým ikonickým dílům s květinami, které jsou jednou z nejcharakterističtějších součástí jeho grafického stylu. Ten se stal synonymem secese v Paříži Belle Époque. Výstavy jsou k vidění v Ivančicích, Hrušovanech n. Jevišovkou, Moravském Krumlově a nově v Piešťanech na Slovensku.
Secesní hnutí – snaha o „nové umění“ (art nouveau) – se koncem 19. století rozšířilo po celé Evropě jako reakce na konvenční dekorativní řády a akademické umění a také na sociální problémy způsobené rychlou urbanizací a nadměrnou industrializací. Mnoho umělců a designérů přitom hledalo inspiraci v přírodě; charakteristickými znaky secese se staly zejména květiny a spletité formy rostlin a stromů. Vliv tohoto hnutí se silně projevil na pařížské světové výstavě v roce 1900 a také na mezinárodní výstavě v Turíně v roce 1902, kde byl tento styl nazýván také květinovým stylem (stile floreale) s množstvím květinových motivů v architektonických a designérských dílech vystavených na výstavě.
 
Mucha, tvůrce plakátů v Paříži fin-de-siècle, vytvořil inovativní grafický styl, který se stal známým jako „le style Mucha“. Jednalo se o kompoziční vzorec, v němž vyniká půvabná žena, harmonicky naaranžovaná s květy a dalšími přírodními motivy, často umístěnými do architektonického rámce. Muchův styl, který byl primárně propracován pro reklamní plakáty, se vyvinul jako vizuální jazyk pro komunikaci s širší veřejností. Mucha později napsal: „Vnější forma je jazyk [...] Kompozice je řeč”. V Muchově kompozici je tedy žena nositelkou umělcova sdělení, zatímco květiny a další přírodní motivy mají být „slovy“, která mají diváci číst. Výstavy zaměřené na Muchovo používání květinových motivů zkoumají Muchovy květinové světy a jejich poselství.
 
Pro dokreslení kontextu použití rostlinných motivů v secesním stylu jsou všechny výstavy v rámci Muchovy stezky doplněny fotografiemi fasád secesních staveb na Moravě a Slovensku od profesora Petera Schuberta (narozen 1949, Vídeň), řádného člena Wiener Künstlerhaus. Profesor Schubert vytváří prostřednictvím fotografií fasád secesních domů „umělecký dokument.“ Nepravidelné okraje snímků představují detaily „vytržené z fasád“ a odpovídají fotografické praxi kolem roku 1900.
 

Muchova stezka 2023

V Ivančicích, Moravském Krumlově, Hrušovanech nad Jevišovkou a ve slovenských Piešťanech spatříte nejen Muchovu vlastní tvorbu (celkem 118 prací), ale také fotografie průčelí secesních domů prof. Petra Schuberta, jako další důkaz inspirace tvorbou Alfonse Muchy. Výstavy na sebe vzájemně navazují a jejich propojení je smyslem tzv. "Muchovy stezky". Ta má podle Johna Muchy, vnuka slavného malíře, propojovat místa, kde jeho dědeček žil a působil. Hlavním tématem letošních výstav, které pořádá Nadace Mucha, je "Alfons Mucha: květinové světy".
 

Ivančice

Ivančicích je prezentována největší část děl Muchovy stezky (celkem se jedná o 118 prací). Výstavu je možné navštívit ve velkém sále expozice věnované Alfonsi Muchovi. Další zajímavostí týkající se A. Muchy v Ivančicích je výletní trasa Dvě lásky, která má 11 zastavení a je možné ji absolvovat s audioprůvodcem (zatím pouze v českém jazyce) nebo tištěnou brožurkou. Obrazy a plakáty i díla, která celosvětově známý malíř inspiroval, jsou k vidění v ivančickém Památníku Alfonse Muchy (budova TIC).
 

Hrušovany nad Jevišovkou – fresky na stěnách radnice

Hrušovanech nad Jevišovkou byly poměrně nedávno (2016) objeveny malby A. Muchy. Ukrývaly se pod omítkou místní budovy radnice, která je dokonale zakonzervovala a restaurátoři tak mohou šetrně odkrývat tento poklad a vracet budově původní krásu. Výstava Muchovy stezky je dostupná v běžnou otvírací dobu úřadu.


Zámek Moravský Krumlov

Na zámku v Moravském Krumlově se v současné době nachází Slovanská epopej, cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů.
 

Piešťany (Slovensko)

V Piešťanech je expozice obohacena o zvláštní část věnovanou Muchově vazbě na toto mezinárodně proslulé lázeňské město na počátku 30. let 20. století. Kurátor výstavy Dr. Vladimír Krupa představil výběr vzácných archivních dokumentů a fotografií Muchy a jeho rodiny a také reprodukci Muchova obrazu Buď pozdravena, požehnaná studánko zdraví (1932), jediné velké olejomalby na slovenský námět, který Alfons Mucha vytvořil během pobytu rodiny v Nice. Obraz byl poděkováním Pieštianským lázním za uzdravení jeho dcery Jaroslavy.


Muchova cyklostezka Šanov a okolí

Muchova cyklostezka navazuje na klíčové cyklostezky a cyklotrasy v regionu, mezi něž patří Moravská vinná cyklostezka (Znojmo – Uherské Hradiště),  Cyklostezka Brno – VídeňJantarová stezka, cyklotrasa Greenways Praha – Vídeň a přeshraniční cyklostezka Ahoj, sousede! (Hallo Nachbar!).

Archeologická vycházka

Provázet nás revírem těžby kamene rohovce z Krumlovského lesa budou archeologové doc. PhDr. Martin Oliva PhD., DSc. (MZM) a PhDr. Petr Vitula (NPÚ).
Vedrovice, Jihomoravský kraj

Farmářské trhy v Ivančicích

Zveme vás srdečně na farmářské a řemeslné trhy v Ivančicích.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Výstava historických pohlednic

Výstava historických pohlednic Ivančic ze sbírky Jiřího Širokého.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Rok Jana Blahoslava v Ivančicích

Výstavy, koncerty a přednášky k příležitosti 500. výročí narození Jana Blahoslava.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Adventní Flerjarmark v Ivančicích

Originální autorské výrobky.
Ivančice, Jihomoravský kraj

O pejskovi a kočičce

Divadelní představení pro mateřské školy, první třídy základních škol a také pro maminky s dětmi
Ivančice, Jihomoravský kraj

Srdce mé skládá píseň – Ivančický sbor Jednoty bratrské v 16. a 17. století

Cílem výstavy je přiblížit na příkladu bohaté historie ivančického sboru duchovní a kulturní odkaz Jednoty bratrské, církevního společenství, které představuje zřejmě nejoriginálnější odnož české reformace 16. století. Je pořádána u příležitosti 500. výročí narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty
Ivančice, Jihomoravský kraj

Utrženej ze řetězu

Arnošt Frauenberg – nový stand-up speciál.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Zámecká věž v Moravském Krumlově

Na zámeckou věž na zámku v Moravském Krumlově můžete vystoupat a pokochat se úchvatným výhledem na město.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Zbytek hradeb v jádru města pochází ze 13. století a vymezují středověké jádro města Moravský Krumlov. Kromě nich tvořilo součást opevnění i hrad (dnešní zámek) a samotný meandr řeky Rokytné.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Městské muzeum a galerie Knížecí dům

Budova Knížecího domu v dnešní podobě pochází z přelomu 16. a 17. století. Jedná se o městský palác nižší šlechty. V současné době zde sídlí muzeum a galerie, konají se zde výstavy, koncerty, přednášky a besedy.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Discgolfové hřiště v Moravském Krumlově

Svým umístěním v zámeckém parku se hřiště řadí mezi nejhezčí v Česku. Jednotlivé koše jsou umístěny právě tak, aby hráč prošel celým parkem. Celkem se zde nachází 15 jamek s celkovou délkou 1395 metrů.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Klášter s kostelem sv. Bartoloměje v Moravském Krumlově

Založení významné architektonické památky kláštera spadá do 2. poloviny 14. století, kdy zde působil řeholnický řád augustiánů. V době husitských válek byl klášter opuštěn.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Památník české státnosti v Moravském Krumlově

Dominantou památníku je busta prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a připomíná historický boj za svobodu a demokracii. Památník se nachází na náměstí T.G.Masaryka.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Rokiten

Pokud zamíříte do Moravského Krumlova a budete se chtít ubytovat, Rokiten je ideální volbou. V areálu se nachází minipivovar Krum, místní restaurace, dančí obora a velký dětský areál.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Regionální produkty Znojemska

Znojemsko, krajina, v níž se střídají úrodná pole se sady a vinicemi, rámovaná trojicí meandrujících řek, láká barvami, vůněmi i chutí zastavení a obdivu nejen k darům štědré přírody, ale i pracovitosti a dovednostem místních lidí. Poznejte Znojemsko skrz zajímavé produkty, který region nabízí.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

V restauraci U Urbanů v Ivančicích se kromě profesionálně vyškoleného personálu můžete těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Hotel Ryšavý

V rodinném Hotelu Ryšavý ve Vémyslicích se připravte se na všechny služby pod jednou střechou.
Vémyslice, Jihomoravský kraj

Penzion U Výra u Výrovické přehrady

Ve chvíli kdy vstoupíte do penzionu U Výra, prostoupí vás pohoda a klid. Penzion není ani velký ani malý, vždy se v něm budete cítit útulně, ale i komfortně. Prioritou je zde čistota, pěkné a moderní prostředí.
Výrovice, Jihomoravský kraj

Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák se nachází přímo pod ivančickým železničním viaduktem vedle řeky Jihlavy. Nabízí klidné a bezpečné parkování, elektrické přípojky, výlevku chemického WC, výpusť na šedivou vodu, možnost dopuštění pitné vody, popelnice a možnost dojít si na WC.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavanský zámek vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu.
Oslavany, Jihomoravský kraj

Zámecká restaurace v Oslavanech

Stylová restaurace v zámeckém sklepení oslavanského zámku nabízí speciality české kuchyně, dobroty k místnímu vynikajícímu pivu i dobře připravené steaky. Vybírat můžete také z denního menu.
Oslavany, Jihomoravský kraj