Úvod > Co chcete dělat? > Zoologická zahrada Dvorec u Borovan
Zoologická zahrada Dvorec u Borovan
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zoologická zahrada Dvorec u Borovan

Nejjižněji položená zoo v Čechách chová 120 druhů zvířat. Kolekce kober rodu Naja je zde jediná v Evropě. Úspěchem je přirozený odchov paterčat lva jihoafrického bílého, chov největšího tlustokožce hrocha obojživelného, různorodé ptactvo a mnoho dalšího.

Největší počet v Zoo Dvorec zastupují zvířata Afriky, ale narazíte zde i na velkou část zvířat Ameriky a Evropy nebo Asie. Mimo specializaci chová Zoo Dvorec šakaly, medvěda hnědého, medvídkovité šelmy a velké papoušky rodu ara. Čekají vás nové přírodní výběhy pro velké kočkovité šelmy či medvědinec, bezbariérové chodníky a odpočinková místa. Pro děti je velkým lákadlem i pohyb mezi domácími zvířaty přímo v jejich výběhu.

Prvenství v České republice drží park v odchovu lvů pustinných. Narodilo se zde již více než 30 mláďat. Některá jsou již ozdobou v tak vzdálených místech jako třeba v Johor ZOO v Malajsii. Dalším lákadlem jsou také tygři.

V průběhu roku zde významné osobnosti křtí nové přírůstky, pro děti jsou pak pořádány zábavné programy. Park nabízí také možnost adopce zvířat. Součástí areálu je Hospůdka u krokodýla a dětské hřiště.
 

Z historie zoologické zahrady Dvorec

Samotnému vzniku zoo předcházel dlouholetý chov plazů, šelem, primátů,….v městisu Ledenice. Lev pustinný Kristián, který asi za vše může, prošel dlouhou cestu spolu se zakladateli a stal se tak erbovním zvířetem zoo. Lvům se zde všeobecně velmi daří. Rukama ošetřovatelů zde prošlo na desítky mláďat.

Myšlenka na založení privátní zoo se začala rodit někdy kolem roku 2003.

2005 – zakoupení hlavní budovy a pozemků ve Dvorci. A tak se na zelené louce postupně začala rodit zoo
2007 – založení neziskové společnosti Park exotických zvířat o.p.s. a přichází první oficiální návštěvníci
2008 – 2012 nastává období budování velkých výběhů a expozic pro lvy, ussurijské tygry, medvěda a dalších menších. Zázemí pro zaměstnance, návštěvníky,…..
2012 – MŽP uděluje licenci k provozování Zoologické zahrady Dvorec
5. 8. 2012 – zasahuje hlavní budovu blesk a dochází k rozsáhlému požáru, který na dlouhých 10 měsíců ovlivní život zvířat a zaměstnanců
2013 – přicházejí do zoo první bílí tygři Nanu a Nena. V té době se zoo stává druhým zařízením s chovem této šelmy v ČR
2014 – otevření pavilonu Terárium Venomous s největší kolekcí kober rodu Naja v Evropě.
2015 – v březnu se z Maďarska do zoo transportuje první tlustokožec hroch obojživelný
2016 – únorové mrazy dosahovali dlouhodobě k -25°C a způsobili přetížení a následně zkrat na přímotopu v zimovišti zvířat.
2016 – kolekce zvířat se rozrůstá o lvy jihoafrické bílé. Následuje první přirozený odchov paterčat lva jihoafrického na světě (2017).
2018 – je dokončena expozice pro velké šelmy a vznikají plány na další rozšíření a změnu koncepce celé zoo.
2019 – sen o zoo pokračuje. Není to jednoduché, stojí to mnoho sil, ale majitele to stále baví!