Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada
Surikaty
Příroda

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.

Zoopark Zájezd je menší, pozvolna se rozrůstající zoologická zahrada v obci Zájezd, nedaleko města Kladna a letiště Václava Havla. Její základy položili v roce 1998 lidé, kteří neváhali a začali realizovat své sny. Areál byl pro veřejnost prvně zpřístupněn 1. září 2009. Oficiální provoz s licencí Ministerstva životního prostředí se datuje od května 2010.

Do roku 2022 se zoo rozrostla na více než 1,5 ha (ve dvou oddělených částech), ale stále si udržuje rodinnou atmosféru a velikost tak akorát pro výlet s dětmi. V zoo je chováno přes 100 druhů exotických a domácích zvířat. Těšit se můžete na několik druhů lemurů a drápkatých opiček, velbloudy, lamy, surikaty, klokany, rysy, pásovce, mary, asijské stepní lišky korsaky i různé druhy pestrobarevných ptáků. Původem africké orly savanové i jihoamerické ptáky s poetickými jména jako tangara, pitpit či květomil neuvidíte v žádné jiné české zoo a nebývají běžní ani jinde v Evropě. Další opravdová perla – ledňáček malimbijský – je větším příbuzným českého ledňáčka.

Nejen pro děti je otevřená kontaktní dětská zoo, kde můžete poznat ovce, kozy, morčata a králíky opravdu velmi zblízka. Mezi kozy můžete přímo vstoupit, podobně jako mezi obří belgické králíky v expozici Ušákov.

Od jara 2017 je v zoo otevřená také unikátní expozice Terária, která je věnovaná především plazům. Je zde kolem třiceti druhů včetně velmi ohrožených leguánů, jedovatých žab a zejména největší kolekce chameleonů ve světových zoo. V letních měsících jsou některé druhy chameleonů vidět dokonce ve venkovních voliérách, což je naprosto jedinečná podívaná. Hodně atraktivní je vidět chameleony při lovu, což umožňují komentovaná krmení.

V jedné z expozic v Teráriích žijí zajímaví pestrobarevní pěvci. A nejsou to ledajací ptáčkové – ťuhýkovce žlutokorunkaté nenajdete v žádné další české zoo. I jinde v Evropě se s nimi setkáte jen velmi vzácně. V roce 2023 se navíc podařil odchov tohoto druhu, což se dle představitelů zoo nikde v Evropě nepovedlo.

V roce 2019 přibyla jediná průchozí voliéra veverek v Česku, která se zaslouženě těší návštěvnickému zájmu. Veverkám společnost dělají bažanti zlatí.

V roce 2022 byly zpřístupněny další dvě nové expozice. V části U lemurů se jedná o expoziční komplex (tropický skleník) Latinská Amerika, který se stal domovem pro pět druhů drápkatých opic (lvíčci, tamaríni, kosmani). Návštěvníci zde mohou pozorovat v podmínkách tropického lesa s jezírkem i čtyři nové druhy plazů. V části U velbloudů vznikla expozice pro všechny evropské druhy suchozemských želv. Obě expozice jsou v kontextu českých soukromých zoologických zahrad svým pojetím i rozsahem unikátní.

Zoopark je koncipován ryze přírodně, proto jsou výběhy, voliéry a další stavby vyráběny z přírodních materiálů. Po celý rok jsou pro návštěvníky připravovány nejrůznější zábavné a naučné programy (komentovaná krmení, prohlídky s průvodcem, ukázky dravých ptáků, křtiny, soutěže pro děti, divadelní představení a jiné).

V zoo je k dispozici dětské hřiště výrazně rozšířené v roce 2022, zemní nafukovací trampolína, toalety s přebalovacím pultem, prodejny suvenýrů, řada míst s krytým posezením, kavárna s kvalitní praženou kávou a domácími limonádami i občerstvení s nabídkou teplých pokrmů.

Od hlavního parkoviště za obcí vede do části zoo U velblouda naučná stezka s řadou interaktivních zastavení.

Vánoční jarmark v Zooparku Zájezd

Zoo je krásná i v zimě, v sobotu jsme pro vás navíc připravili naprosto jedinečný jarmark s adventní spirálou a vánočním koncertem.
Zájezd, Středočeský kraj

Mikulášský týden v Majalandu

Užijte si vystoupení i tvořivé dílny
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Pat a Mat... A je to!

Interaktivní výstava vás zavede do světa dvou pověstně nešikovných kutilů Pata a Mata, pro které není žádná komplikace překážkou a své kutění si umí patřičně užít.
Kladno, Středočeský kraj

Václav Junek – Z Kladna až na konec světa

Malíř a kladenský rodák Václav Junek je znám především několika svými pracemi – jako ilustrátor "čeveného slabikáře" a jako spoluautor Rychlých šípů.
Kladno, Středočeský kraj

Figurka ze šustí s Jaroslavou Zuskovou

Srdečně zveme na další tvořivý podvečer, během kterého nás zkušená a milá lektorka Jaroslava Zusková zasvětí do práce s kukuřičným šustím. Šustí je přírodní materiál, kukuřičné slupky. Šikovní tvůrci z něj dlouhá léta vyrábějí nejrůznější figurky.
Kladno, Středočeský kraj

Adventní neděle

Adventní neděle – předvánoční den na zámku plný sváteční atmosféry, milých setkání, zpívání, vůní, dárků a dobrot.
Kladno, Středočeský kraj

Vitráž – vánoční hvězda s Markétou Váradiovou

Srdečně zveme na svátek sv. Lucie do našeho zámku, kde si technikou vitráže tiffany vyrobíme vánoční dáreček nebo ozdobu na stromek, a to krásnou skleněnou vánoční vitráž ve tvaru hvězdy.
Kladno, Středočeský kraj

Andy Warhol a světový Pop-art

S velkou radostí zveme na ojedinělou prodejní výstavu výtvarníka a režiséra avantgardních filmů ANDYHO WARHOLA a jeho souputníků z hnutí POP ART.
Kladno, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Krmení zvířat pro odvážné v Zoo Zájezd

Překonejte strach a nakrmte sklípkana, švába nebo hady.
Zájezd, Středočeský kraj

Na den ošetřovatelem v Zoo Zájezd

Staňte se na celý den oštřovatelem exotických zvířat a vyzkoušejte si, jaké to je pečovat třeba o velbloudy, chameleony nebo surikaty.
Zájezd, Středočeský kraj

Nejlepší narozeninová oslava v zoo

Připravte svým dětem (nebo i sobě) tu nejlepší oslavu narozenin přímo v zoo!
Zájezd, Středočeský kraj

Adventure Golf Číčovice

Hřiště se nachází v krásné chráněné krajinné oblasti v okolí Okoře na břehu Zákolanského potoka. V areálu je k dispozici kromě 18 jamkového hřiště i stánek s občerstvením.
Číčovice, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.
Okoř, Středočeský kraj

Zámecký park zámku Buštěhrad

Barokní zámek s klasicistní kaplí je nejvýznamnější památkou Buštěhradu. V současné době je bohužel budova značně zchátralá, veřejnosti přístupný je však od července 2013 zámecký park.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Buštěhradský hrad – fragmenty stavby včleněné do dnešní zástavby

Fragmenty kdysi rozsáhlého buštěhradského hradu, které jsou dnes začleněné v pozdější domovní zástavbě, můžete nalézt v části města, která je dodnes nazývána "Starý hrad". Domy čp. 11, 13 a 25 jsou zapsány na seznamech Státní památkové péče ČR.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Bývalý hradní pivovar v Buštěhradu

Budova pozdně gotického panského pivovaru byla přestavěna v barokním stylu. Autorem přestavby byl proslulý stavitel mnoha pražských paláců Anselmo Lurago. Podle archivních záznamů náležel buštěhradský pivovar k nejstarším pivovarským podnikům.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dvůr Hoffmeister Číčovice – za jídlem, odpočinkem i koňmi

Vypřáhněte, užijte si klidu a pohody a pochutnejte si v naší rustikální umělecké gurmánské restauraci. Milovníci koní mohou navštívit naše stáje a děti se projet na poníkovi.
Číčovice, Středočeský kraj

Číčovický dvůr – folklór kousek za Prahou

Restaurace s folklorním programem v jedinečných prostorách selského statku Čičovický dvůr se nachází jen 5 km od letiště Ruzyně (15 minut na metro Dejvická). V prostředí z dob našich předků nabízí klasickou českou i slovenskou kuchyni. Přijeďte si odpočinout a uvolnit se!
Číčovice, Středočeský kraj

Restaurace V Polích Malé Čičovice

Domácí, pohodová atmosféra, romantický interiér, klidné prostředí a především famózní kuchyně, která vychází z těch nejlepších receptů našich babiček – to je restaurace penzionu V Polích, která figuruje na seznamu TOP restaurací Maruerova výběru Grand restaurant.
Číčovice, Středočeský kraj

Family Hotel Okoř – místo okořeněné odpočinkem

Komfort se skvělou gastronomií v přírodním parku v malebné historické vesničce Okoř, známé svou zříceninou ze 13. století. Perfektní místo pro odpočinek po práci.
Okoř, Středočeský kraj

Kafe U Žlabu v Noutonicích

Rodinná kavárna zasazená do historického prostředí Trojanova dvora se nachází v Noutonicích na západ od Prahy. Naši kavárnu milujeme a je pro nás radost připravovat návštěvníkům vybranou kávu, domácí zákusky, slané preclíky nebo křupavé croissanty.
Lichoceves, Středočeský kraj

Pražírna Brandýsek

Provoz kavárny s vlastní pražírnou. Ochutnáte zde také výborné italské speciality a dortíky.
Brandýsek, Středočeský kraj

Restaurant Budweiser Budvar a Kavárna Caffè l’attesa – odpočinek na letišti

Na dohled obou letištních terminálů letiště v Praze Ruzyni můžete využít chvilky posezení v Restaurantu Budweiser Budvar nebo ve vedlejší Kavárně Caffè l’attesa. Obě zařízení nabízí služby pro pohodlné cestování – wifi free a obrazovka s odlety a přílety všech leteckých spojů.
Praha 6, Praha

Landcraft

Malý lihovar, který umí dostat do láhve krajinu a její bohatství. V lihovaru je možné domluvit se na degustaci či se zaregistrovat jako stálý zákazník, aby vám žádná z limitovaných edic neunikla. Každá láhev je voňavý originál.
Tursko, Středočeský kraj