Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Rezervace Dja v pražské zoo
Příroda

Rezervace Dja v pražské zoo

Doposud největší pavilon v historii Zoo Praha je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Je otevřen od roku 2022.
Pavilon nese název Rezervace Dja podle konkrétní oblasti v Kamerunu, kde se Zoo Praha dlouhodobě podílí na ochraně přírody a realizuje svůj projekt Toulavý autobus.

K novému pavilonu vede jednak lávka od západního okraje Údolí slonů a jednak cesta od Afrického domu, která nabízí nečekané pohledy na výběh žiraf. Navíc přímo před pavilonem vznikl další vchod do zoo se zastávkou autobusů MHD (linky 234, 235 a 236 do zastávky Zoo Praha – Sklenářka). 

V pražské Rezervaci Dja vlastními smysly zakusíte prostředí, které gorily obývají v Africe. Klíčovou úlohu při vytváření věrohodné atmosféry tropického deštného lesa sehrála živá zeleň. Užijte si procházku džunglí bující tisíci kusy rostlin v bezmála stovce druhů! Zelená střecha na Rezervaci Dja zvítězila v roce 2023 v soutěži Zelená střecha. Soutěž má již desetiletou tradici.

Kamerunský venkov reprezentuje v pavilonu především školní třída vytvořená tak, aby byla co nejvěrnější kopií skutečné třídy v Somalomu – malém městě na okraji Biosférické rezervace Dja, kde se nachází základna Toulavého autobusu. 

Věrohodnost naší třídě propůjčují jednotlivé detaily: speciálně tvarované cihly podsvícené tak, že imitují okna afrických škol, stylizované zdi třídy umazané od všudypřítomného červeného prachu nebo výukové plakáty dovezené z Kamerunu.
 

Obyvatelé Rezervace Dja

Chovnou skupinu goril nížinných v novém pavilonu tvoří dominantní samec Kisumu, samice Duni – dcera slavné pražské gorily Moji, která byla prvním mládětem tohoto druhu narozeným v českých a slovenských zoo, dále samice Kijivu, její poloviční sestra Shinda se svým synem Ajabuem a nejstarší gorila Kamba, která jako jediná pochází z přírody. 

V novém pavilonu gorilí skupina vůbec poprvé sdílí expozici s jiným živočišným druhem – společnost jim zde dělají guerézy pláštíkové, jimž promyšleně řešený prostor umožňuje, aby se vlastním vstupem kdykoli přesunuly do zázemí.

Vedle vnitřní expozice mají gorily a guerézy k dispozici také prostorný venkovní výběh se vzrostlými stromy, kterým navíc protéká uměle vybudovaný potůček. Ten napájí přilehlou „bažinku“, ve které se gorily mohou brodit.

V Rezervaci Dja jsou k vidění i další druhy: kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci.

Provozovatel

Zoologická zahrada hl. m. Prahy

U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha
Tel.:
+420 296 112 230
Email:
pr@zoopraha.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.zoopr...
GPS:
50,116710 14,411081
 
Region:
Praha
Tipy na výlet:
Praha a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Čertovské Vánoce v Zoo Praha

V pátek a sobotu vás zveme na benefiční program na podporu ďáblů medvědovitých do Zoo Praha.
Praha 7, Praha

Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Do března 2024 probíhají komentovaná krmení a setkání o všech víkendech a svátcích.
Praha 7, Praha

Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Do března 2024 probíhají komentovaná krmení a setkání o všech víkendech a svátcích.
Praha 7, Praha

Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Do března 2024 probíhají komentovaná krmení a setkání o všech víkendech a svátcích.
Praha 7, Praha

Vánoce v Zoo Praha – Od Vánoc po Nový rok

Na vánoční prázdniny si pro vás připravili v pražské zoo sadu komentovaných krmení, při kterých zvířata mimo jiné dostanou ochutnávku z dárků, které jste jim přinesli na Štědrý den. Pro kopytníky nezapomenou přidat neprodané vánoční stromky.
Praha 7, Praha

Sousedské vánoční trhy v Bistru Karel

Tři adventní víkendy v Bistru Karel. Oheň, svařák, dárky, dětské divadlo, zastavení s přáteli. Součástí je charita Zlatá šiška, kdy mohou návštěvníci v bistru koupit šišku, pověsit ji na vánoční strom a tím koupit jedné rodině samoživitelů výlet do ZOO a do Karla. Kolik šišek, tolik rodin.
Praha, Praha

Perníková Chaloupka aneb Vánoce u Ježibaby

Ne)klasická pohádka O Perníkové chaloupce sehraná v kulisách starého, prastarého loutkového divadla.
Praha 7, Praha

Zlatovláska

Příběh o panně se zlatými vlasy v provedení loutkového divadla Kristiánem Kašparem v podání souboru Focus.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Venkovní únikové hry Get Out Fun

Unikátní hry, které vás provedou po těch nejzajímavějších místech. Vybrat si můžete z následujících 6-ti her: Pražská Zoo – Noemova archa, Národní technické muzeum – Milionový závod, Tour de Beer, Tour de Wine, Po stopách korunovačních klenotů nebo Pražské zajímavosti – V zakletí času.
Praha 7, Praha

Noční výprava s termokamerou v Zoo Praha

Zoo Praha nabízí jako jediná na světě zážitkový program "Noční výprava s termokamerou". Jedná se o sledování zvířat skrze termovizní monokulární kameru, noktovizor, speciální vojenskou termovizi i UV světlo.
Praha 7, Praha

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Je vám líto, že si nemůžete na většinu obyvatel zoo sáhnout? V Zoo Praha máte příležitost! A může jít o roztomilé chlupáče nebo obávaná šupinatá či vícenohá zvířata.
Praha 7, Praha

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.
Praha 7, Praha

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.
Praha, Praha

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Stezka nad pražskou Zoo vede od voliéry dravců po rozhlednu Obora. Cestou vás uchvátí netradiční výhledy na Prahu, zajímavá je také geologická expozice přibližující zajímavé prostředí, kterým stezka prochází.
Praha 7, Praha

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zámek v Troji obklopuje rozsáhlá terasovitá zámecká zahrada italského typu s četnými fontánami, terakotovými vázami, bustami apod. Celou východní část zámeckého parku zabírá štěpnice s centrálně umístěným labyrintem. Ten je vytvořen z habrových keřů a vodních překážek – příkopů.
Praha 7, Praha

Štukové prospekty na zahradě Trojského zámku

Zahrada zámku Troja se pyšní mnoha okrasnými i ovocnými stromy a malým přírodním bludištěm, ozdobou jsou fontány, terakotové vázy a štukové prospekty. Jedná se o barevné antické výjevy na zdech, které určitě upoutají vaši pozornost.
Praha 8, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.
Praha 7, Praha

Bistro Karel

Přímo v zahradě zámku Troja, v původním zahradníkově domku, se nachází útulné Bistro Karel. Atmosféra evokuje středomořský venkov, kuchyně je založena na konceptu pomalého stolování a lokálních a sezónních produktech od malých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení – horké a studené nápoje, sýrové a uzeninové talíře a sezónní obložené chleby.
Praha 7, Praha

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.
Praha 7, Praha

Apartmány Salabka – do Prahy nejen za vínem

Přijeďte netradičně za vínem do Prahy na největší pražskou vinici Salabka, prohlédněte si zde výrobu vína od pěstování keřů vinné révy až po špuntování lahví a ochutnejte místní víno ale i slunce na talíři, které nabízí naše Cuisine du Soleil! Nebo se ubytujte v netradičních apartmánech ve vinici.
Praha 7, Praha

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.
Praha 7, Praha

Restaurace Svatá Klára

Restaurace Svatá Klára je do odvolání uzavřena. Děkujeme za vaši přízeň a včas vás budeme informovat o znovuotevření restaurace.
Praha 7, Praha