Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky
Zážitky

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

  • Vydáno11. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Není vám sto let, a přesto máte rádi filmy natočené za první republiky? Nejste sami, spousta z tehdejších filmových trháků má své kouzlo dodnes a postará se vám o příjemný filmový večer. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do filmového světa před druhou světovou válkou a seznámit se s tehdejšími nejslavnějšími filmovými herečkami.

Věra Ferbasová: klaun v sukních

Drobná blondýnka s velkýma očima a buclatými tvářičkami se herečkou stala vlastně náhodou. Narodila se 21. září 1913 v Sukoradech u Jičína, kde byl její tatínek středoškolským profesorem. Později se s rodiči přestěhovala do Plzně, vystudovala a odešla do Prahy, kde pro ni strýc našel místo sekretářky v Divadle Vlasty Buriana. Když jedna členka souboru onemocněla, musela zaskočit právě Ferbasová – a už na jevišti zůstala. V rolích dívčích komiků, neposedných studentek a nezbedných dcerušek vystřídala Anny Ondrákovou (1902–1987), která v té době už natáčela hlavně v zahraničí.

Prvním filmem Věry Ferbasové byla malá role ve snímku V tom domečku pod Emauzy v roce 1933, už v dalším roce jich ale natočila sedm a do druhé světové války se její filmografie rozrostla na několik desítek rolí. Názvy filmů jako Děvčátko z venkova, Uličnice, Falešná kočička, Andula vyhrála, Švadlenka nebo Sextánka napovídají, v jakých postavách se divákům líbila nejvíc. Největší úspěch zaznamenala komedie Mravnost nade vše, kde si Ferbasová zahrála po boku Hugo Haase, Adiny Mandlové a Světly Svozilové.

Provdala za architekta Josefa Pálku a společně žili v domku v pražském Ládví. S filmováním ani divadlem po válce na rozdíl od spousty jiných hereček neskončila, v řadě veselých i vážných rolí se objevila na jevišti Činoherního klubu i před kamerou. Ve filmu Penzion pro svobodné pány režiséra Jiřího Krejčíka z roku 1967 můžete Věru Ferbasovou vidět jako slečnu Mossieovou, Martin Frič jí dal roli v pohádce Dařbuján a Pandrhola, zahrála si i ve Skřiváncích na niti režiséra Jiřího Menzela. Její poslední větší rolí byla postava komické tetičky ve snímku Oldřicha Lipského z roku 1974 Jáchyme, hoď ho do stroje. Věra Ferbasová zemřela 4. srpna 1976 v Praze, je pochovaná na hřbitově v Jičíně.
 

Nataša Gollová: filmová partnerka Oldřicha Nového

Legendární filmy Kristián, Dívka v modrém, Eva tropí hlouposti nebo Hotel Modrá hvězda: to jsou snímky, v nichž zazářila Nataša Gollová. Narodila se 27. února 1912 v Brně v domě na Údolní ulici, studovala filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, tanec a herectví, a hovořila čtyřmi světovými jazyky. Už před válkou hrála v Divadle Na Vinohradech, v Divadle Na Fidlovačce nebo v Divadle Jana Wericha, ve filmech býval jejím častým partnerem Oldřich Nový.

Po válce byla obviněna ze spolupráce s nacisty, a tak se z hlavního města stáhla do Českých Budějovic, kde se provdala za režiséra Karla Konstantina. Na větší filmové role už štěstí neměla, ale až do začátku 70. let hrála v divadlech. Po boku Jana Wericha ztvárnila Sirael ve dvoudílném filmu Císařův pekař a Pekařův císař, z menších filmových a televizních rolí stojí za zmínku Fany v komedii Drahé tety a já. Gollová žila v Praze na Janáčkově nábřeží, kam za ní na návštěvy chodila spousta kolegů. Zemřela 29. října 1988, je pochovaná na Vyšehradském hřbitově.
 

Adina Mandlová: sexsymbol třicátých let

Ani Věra Ferbasová, ani Nataša Gollová: sexsymbolem třicátých let 20. století se stala herečka Adina Mandlová, narozená 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi. Jejím životním i filmovým partnerem byl Hugo Haas, s nímž natočila například veselohry jako Život je pes, Mazlíček nebo Ať žije nebožtík. Když se Haas při natáčení snímku Děvčata, nedejte se! seznámil se svou budoucí ženou Marií Bibikovoffovou, Mandlová natočila například titulní roli v kultovním filmu Kristián a Přítelkyně pana ministra s Oldřichem Novým, zahrála si ve filmech Kouzelný dům nebo Pacientka doktora Hegla. Za roli prostitutky Kiki ve filmovém dramatu Noční motýl získala v roce 1941 Národní filmovou cenu.

Jejím posledním českým filmem byla Sobota Václava Wassermana. Za údajné kolaborantské styky s Němci byla po válce další kariéra u filmu nemožná. Mandlová emigrovala a objevila se už jen v několika rolích. Provdala se za módního návrháře Bena Pearsona, s nímž prožila 37 let, v nakladatelství Josefa Škvoreckého vydala své paměti Dneska už se tomu směju. Do vlasti se vrátila teprve po sametové revoluci, zemřela 16. června 1991 v Dobříši.
 

Hana Vítová: první Sirael

Ve dvoudílném filmu Císařův pekař a Pekařův císař sice Sirael ztvárnila Nataša Gollová, ale první Sirael v revui Golem na jevišti Osvobozeného divadla byla Hana Vítová. VoskovecWerichem také pro Janu Laškovou, dceru operních pěvců Národního divadla Niny a Hanuše Laškových, vymysleli pseudonym.

Známá herečka a zpěvačka se narodila 24. ledna 1914 v Praze a hrála v řadě pražských divadel, kromě Osvobozeného divadla také u Vlasty Buriana, v operetě Švandova divadla a v Novém divadle Oldřicha Nového. Ve filmu se poprvé objevila v roce 1932, a to v malé roličce ve snímku z prostředí módního salonu Děvčátko, neříkej ne!, v dalších letech patřila k nejobsazovanějším filmovým milovnicím a herečkám. Známe ji například z filmů Dům na předměstí a Cech panen kutnohorských, zazářila v dramatu Noční motýl a objevila se jako švadlenka Helenka s Oldřichem Novým v komedii Valentin Dobrotivý režiséra Martina Friče.

Podobně jako Lída Baarová a Adina Mandlová čelila i Hana Vítová po druhé světové válce obvinění z kolaborantství, na rozdíl od nich se ale obhájila a směla dál hrát. Na role ani v osobním životě ale štěstí neměla. Nezapomenutelná byla v Pytlákově schovance z roku 1949, natočené jako parodie na filmové kýče. Společně s R. A. Dvorským a dalšími umělci hrála na venkově v estrádních vystoupeních. Závěr života po sebevraždě jediné dcery prožila na své chatě v Chrustenicích u Berouna, kde se živila překládáním z angličtiny, němčiny a ruštiny. Zemřela v Praze 3. března 1987 a je pochovaná na Olšanských hřbitovech.
 

Lída Baarová: herečka, které na vrcholu kariéry ležel u nohou celý svět

„Byla jsem pošetilá, blbá, slávou opilá a proti své vůli jsem se vlastně nepěkně zapletla do dějin. A za tuhle pošetilost jsem strašně krutě zaplatila,“ řekla v jednom z posledních rozhovorů Lída Baarová. Možná nejkrásnější a nejtalentovanější herecká hvězda třicátých let se narodila 7. září 1914 v Praze. Jmenovala se Ludmila Babková, umělecký pseudonym si vybrala podle rodinného přítele, spisovatele Jindřicha Šimona Baara.

V dobách své největší slávy točila pět šest filmů ročně, znáte ji například z filmů pro pamětníky Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Zapadlí vlastenci či Madla z cihelny. Od roku 1934, kdy si ji německá UFA vybrala do snímku Barkarola, natáčela hlavně v Německu a v té době se také stala milenkou říšského ministra propagandy a osvěty Josefa Goebbelse. Goebbelsova žena Magda si stěžovala u Adolfa Hitlera a Baarové zakázali filmování a veřejně vystupování. Několik filmů ještě natočila v Čechách (Dívka v modrém, Maskovaná milenka), po válce se ale její život i kariéra ocitly v troskách. Provdala se za Jana Kopeckého, v roce 1948 společně emigrovali a usadili se v Salzburgu. Postupně žili v Itálii, Španělsku, Německu a Argentině, filmovou kariéru Baarová ukončila v roce 1958. V dalších letech ještě vystupovala v divadlech a hostovala na německých a rakouských scénách, kde ji ale ještě v roce 1968 kvůli její minulosti vypískali. Rozvedla se, znovu se provdala a posledních třicet let života strávila v ústraní v Salzuburgu. Po sametové revoluci několikrát navštívila Prahu a natočila pár dokumentů. Zemřela 27. října 2000 v Salzburgu, je pochovaná v rodinné hrobce v Praze ve Strašnicích.
Česko ve filmu: české stopy ve filmu Barbie aneb růžové džbány od značky Klimchi a triky jako od Karla Zemana

Česko ve filmu: české stopy ve filmu Barbie aneb růžové džbány od značky Klimchi a triky jako od Karla Zemana

Česko zalila vlna růžové: nejúspěšnějším filmem léta 2023 se stala Barbie. Premiéru v českých kinech měla 20. července, už během prvního víkendu ji vidělo téměř 120 tisíc diváků a růžová barva najednou ovládla celý svět. V příběhu ikonické panenky, která se ze svého pohádkového světa vydá poznávat ten skutečný, objevíte i zajímavé české stopy.

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Když odjedou hosté letního filmového festivalu, Karlovy Vary rozhodně neosiří. Pořád je tu spousta lázeňských hostů, turisté přijíždějí objevovat a nakupovat porcelán, sklo značky Moser anebo si vychutnat bylinkové kouzlo Becherovky. A spousta z nich si také po procházce městem vzpomene, že právě tady se něco natáčelo – ale co to bylo? Vypravte se s námi po stopách filmů, které se natáčely v Karlových Varech!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky