Úvod > Aktuality > Limonádový Joe, Vyšné Vlkodlaky a Hliník z Humpolce: znáte filmové komedie Oldřicha Lipského?
Limonádový Joe, Vyšné Vlkodlaky a Hliník z Humpolce: znáte filmové komedie Oldřicha Lipského?
"> "> "> "> "> ">
Památky

Limonádový Joe, Vyšné Vlkodlaky a Hliník z Humpolce: znáte filmové komedie Oldřicha Lipského?

  • Vydáno8. března 2021
Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kdo má rád filmy Oldřicha Lipského (1924–1986), v nichž často hrál jeho starší bratr Lubomír (1923–2015), musí se vypravit do Pelhřimova. S městem na Vysočině měli bratři spojené vzpomínky na dětství a dospívání; středobodem jejich života tehdy bylo hlavní náměstí, dům číslo 78 a cukrárna a kavárna jejich tatínka Viléma. Největší láskou šikovného cukráře bylo divadlo a této vášni postupně podlehla celá rodina včetně manželky, tří synů a dalších členů.

Hold slavné umělecké dynastii vzdalo město vytvořením Síně Lipských v přízemí Šrejnarovského domu. V zábavné a vtipné expozici uvidíte například sestřih nejznámějších filmových scén z filmů bratrů Lipských, snímky z natáčení, filmové plakáty anebo různé rekvizity, některé můžete sami vyzkoušet.
 

Velká Amerika, Křivoklát a další místa z filmů bratrů Lipských

Filmy bratrů Lipských inspirují řadu výletů. Například po stopách hrdinů filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera se kdekdo vypraví k vápencovým lomům na Ameriku. V českém Grand Canyonu s nenapodobitelnou atmosférou, 750 metrů dlouhém a 150 metrů širokém, se ostatně filmové štáby střídají jako na běžícím pásu. Jen filmové městečko z Divokého západu byste hledali marně, jeho kulisy stály na louce za barrandovskými ateliéry.

Při natáčení filmu Tři veteráni navštívil filmový štáb například Průhonice, kde se natáčelo v parku u rybníka Labeška, anebo hrad Křivoklát.

Filmová pohádková komedie Ať žijí duchové je úžasnou reklamou na Pribináček a francovku Alpa:  vzpomínáte na písničku s ústředním motivem Pramen zdraví z Posázaví a nápoj, který rytíř Brtník z Brtníku s oblibou popíjel? Jinak filmové náměstí najdete v Novém Kníně na Příbramsku a pohádkový hrad se jmenuje Krakovec. Stojí nedaleko Rakovníku, ale vypadá jinak než ve filmu: o střechu a okna se museli postarat mistři filmových triků, hrad na sklonku 18. století vyhořel po zásahu bleskem.

Tajemství hradu v Karpatech se natáčelo na slovenských hradech Čachtice a Lietava, rázovitou vesničku Vyšné Vlkodlaky filmaři neobjevili nikde jinde než ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.  Natáčelo se také na zámku Hrubý Rohozec, na hradech Kost a Valdštejn nebo v letohrádku KinskýchPraze.

Strojírny v Roudnici nad Labem, kde se natáčela komedie Marečku, podejte mi pero!, byste po více než čtyřiceti letech už nepoznali. Na film ale dodnes vzpomínají v Humpolci, kam se odstěhoval Hliník: má tu pamětní desku i recesistické muzeum Hliníkárium, kde samozřejmě nechybí Hujerovy švestičky a další vtípky.

Jednou z nejlepších rolí Lubomíra Lipského byl dědeček v Saturninovi. Protože režisér Jiří Věrčák si potrpí na reálné interiéry, nic se netočilo v ateliérech. Ve filmu tak poznáte pražskou kavárnu Slavia na Národní třídě nebo prvorepublikové kurty ve Střešovicích, dědečkova vila stojí v Hýskově u Berouna. Most, který odnesla povodeň, ale byl pouhou kulisou, scény se natáčely na Libockém potoce pod vodní nádrží Horka u Chebu.
 
Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Síň Lipských aneb První české MÚZYum

Síň Lipských aneb První české MÚZYum

Vstupte do děje nejznámějších filmů bratrů Lipských. Návštěva Síně Lipských potěší malé i velké návštěvníky a v každém zanechá kousek radosti.