Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského
Památky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kdo má rád filmy Oldřicha Lipského (1924–1986), v nichž často hrál jeho starší bratr Lubomír (1923–2015), musí se vypravit do Pelhřimova. S městem na Vysočině měli bratři spojené vzpomínky na dětství a dospívání; středobodem jejich života tehdy bylo hlavní náměstí, dům číslo 78 a cukrárna a kavárna jejich tatínka Viléma. Největší láskou šikovného cukráře bylo divadlo a této vášni postupně podlehla celá rodina včetně manželky, tří synů a dalších členů.

Hold slavné umělecké dynastii vzdalo město vytvořením Síně Lipských v přízemí Šrejnarovského domu. V zábavné a vtipné expozici uvidíte například sestřih nejznámějších filmových scén z filmů bratrů Lipských, snímky z natáčení, filmové plakáty anebo různé rekvizity, některé můžete sami vyzkoušet.
 

Limonádový Joe, Vyšné Vlkodlaky a Hliník z Humpolce: znáte filmové komedie Oldřicha Lipského?

Filmy bratrů Lipských inspirují řadu výletů. Například po stopách hrdinů filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera se kdekdo vypraví k vápencovým lomům na Ameriku. V českém Grand Canyonu s nenapodobitelnou atmosférou, 750 metrů dlouhém a 150 metrů širokém, se ostatně filmové štáby střídají jako na běžícím pásu. Jen filmové městečko z Divokého západu byste hledali marně, jeho kulisy stály na louce za barrandovskými ateliéry.

Při natáčení filmu Tři veteráni navštívil filmový štáb například Průhonice, kde se natáčelo v parku u rybníka Labeška, anebo hrad Křivoklát.

Filmová pohádková komedie Ať žijí duchové je úžasnou reklamou na Pribináček a francovku Alpa:  vzpomínáte na písničku s ústředním motivem Pramen zdraví z Posázaví a nápoj, který rytíř Brtník z Brtníku s oblibou popíjel? Jinak filmové náměstí najdete v Novém Kníně na Příbramsku a pohádkový hrad se jmenuje Krakovec. Stojí nedaleko Rakovníku, ale vypadá jinak než ve filmu: o střechu a okna se museli postarat mistři filmových triků, hrad na sklonku 18. století vyhořel po zásahu bleskem.

Tajemství hradu v Karpatech se natáčelo na slovenských hradech Čachtice a Lietava, rázovitou vesničku Vyšné Vlkodlaky filmaři neobjevili nikde jinde než ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.  Natáčelo se také na zámku Hrubý Rohozec, na hradech Kost a Valdštejn nebo v letohrádku KinskýchPraze.

Strojírny v Roudnici nad Labem, kde se natáčela komedie Marečku, podejte mi pero!, byste po více než čtyřiceti letech už nepoznali. Na film ale dodnes vzpomínají v Humpolci, kam se odstěhoval Hliník: má tu pamětní desku i recesistické muzeum Hliníkárium, kde samozřejmě nechybí Hujerovy švestičky a další vtípky.

Jednou z nejlepších rolí Lubomíra Lipského byl dědeček v Saturninovi. Protože režisér Jiří Věrčák si potrpí na reálné interiéry, nic se netočilo v ateliérech. Ve filmu tak poznáte pražskou kavárnu Slavia na Národní třídě nebo prvorepublikové kurty ve Střešovicích, dědečkova vila stojí v Hýskově u Berouna. Most, který odnesla povodeň, ale byl pouhou kulisou, scény se natáčely na Libockém potoce pod vodní nádrží Horka u Chebu.
 
Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Poznejte s námi Hříšné lidi města pražského! Legendární policejní rada Vacátko a jeho mordparta tvořená inspektory Boušem, Brůžkem a Mrázkem v celkem třinácti dílech televizního seriálu odkrývá malé i velké zločiny prvorepublikové Prahy. Hříšné lidi zná téměř každý, kdo se někdy díval na televizi: seriál se totiž vysílá téměř každý rok a ani po letech neztratil svou neopakovatelnou atmosféru. Pojďte se s českou televizní klasikou seznámit na Kudy z nudy.

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

Není vám sto let, a přesto máte rádi filmy natočené za první republiky? Nejste sami, spousta z tehdejších filmových trháků má své kouzlo dodnes a postará se vám o příjemný filmový večer. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do filmového světa před druhou světovou válkou a seznámit se s tehdejšími nejslavnějšími filmovými herečkami.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

České značky: Pramen zdraví z Posázaví aneb legenda jménem Pribináček

České značky: Pramen zdraví z Posázaví aneb legenda jménem Pribináček

Chuť dětství: to je kombinace tvarohu a smetany a Pribináček, jemný smetanovo-tvarohový krém. O jeho obrovskou reklamu se postarala filmová pohádka Ať žijí duchové. Proslýchá se, že společnost Pribina to tenkrát stálo jen pár kartonů Pribináčků pro mlsný filmový štáb.

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo 30 hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Síň Lipských aneb První české MÚZYum

Síň Lipských aneb První české MÚZYum

Vstupte do děje nejznámějších filmů bratrů Lipských. Návštěva Síně Lipských potěší malé i velké návštěvníky a v každém zanechá kousek radosti.

Další aktuality

Tipy na výlety po stopách hravých soch Michala Olšiaka nejen na Vysočinu

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky

Poznejte národní kulturní památky v kraji Vysočina

Věděli jste, že je Vysočina krajem s nevyšším počtem UNESCO památek v ČR? Kromě toho ale nabízí i řadu dalších kulturních pamětihodností, mezi které patří hrady, zámky, kostely a chrámy, podzemí i významné židovské památky. Mnohé z nich se počítají mezi národní kulturní památky (NKP). Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. V kraji Vysočina naleznete 15 nemovitých národních kulturních památek. Podívejte se s Kudy z nudy, které to jsou.
Kraj Vysočina | Památky

V Novém Městě na Moravě se chystá Mistrovství světa v biatlonu. Sněhu je dost

Nové Město na Moravě bude od 7. do 18. února 2024 opět po jedenácti letech dějištěm Mistrovství světa v biatlonu. Na Vysočině se sejde světová biatlonová špička a utká se ve všech disciplínách, které se jezdí během světového poháru. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody, vytrvalostní závody, závody s hromadným startem i štafety. Chybět nebude smíšená štafeta a smíšený závod dvojic. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí. Stav tratí ve Vysočina Areně pochválil i rozhodčí IBU.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Výlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou

Rájem pro milovníky tichých neobjevených míst, krásné přírody a lyrických básní je Pacov, městečko v srdci Vysočiny. Pro další výlet pro samotáře budeme mít vynikajícího průvodce: čeká tu na nás nejznámější pacovský rodák a velká osobnost české moderní poezie, básník Antonín Sova (1864–1928).
Kraj Vysočina | Životní styl

Zoo Jihlava láká na odměnu za vysvědčení

Od středy 31. ledna do neděle 4. února 2024 přichystala jihlavská zoo pro všechny žáky a studenty speciální akci „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“. V tyto dny budou mít všichni, kdo na pokladně předloží svoje aktuální vysvědčení, nebo jeho opis s aspoň jednou jedničkou (kladným slovním hodnocením) budou mít vstup do zoo jen za 1 Kč!
Kraj Vysočina | Příroda

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby jsou někdy zahalené do bílého pláště a jindy zase moc zimně nevypadají. Přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady, i na březích, vždycky co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou sobotu ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Jihlavy a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.
Kraj Vysočina | Zážitky