Úvod > Česká nej > Osobnost > Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W
Osobnost

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.
Narodil se jako Jiří WachsmannSázavě. Jeho tatínek Vilém byl kapelníkem carských vojenských hudeb v armádě Kongresového Polska, za první světové války vstoupil do československých legií a po návratu požádal o změnu jména na Voskovec. Toto příjmení začal používat i Jiří. Záhy se seznámil s Janem Werichem (1905–1980), společně studovali na gymnáziu v Křemencově ulici v Praze. Voskovec maturoval ve Francii a po návratu studoval práva na Univerzitě Karlově. S bývalým spolužákem Janem Werichem a přítelem Jaroslavem Ježkem vystoupil v Umělecké besedě ve vlastní Vest Pocket Revue nastudované podle Werichovy povídky. Společně také vzápětí vstoupili do Osvobozeného divadla a v následujících letech scénu zcela ovládli; všech dvacet divadelních her V + W v letech 1927–1938 režíroval Jindřich Honzl (1894–1953). Během té doby také V + W natočili čtyři filmy, Pudr a benzín, Peníze nebo život, Hej rup a Svět patří nám.

Osvobozené divadlo reagovalo na aktuální politické a společenské problémy, otevřeně komentovalo i sílící nebezpečí fašismu. Proto v roce 1938 V + W divadlo zavřeli a na začátku roku 1939 i s Jaroslavem Ježkem emigrovali do USA. Tam hráli pro krajany, natáčeli rozhlasové pořady a hostovali v řadě divadel.

Do osvobozeného Československa se Voskovec vrátil až v září 1946 a s Werichem založili Divadlo V + W. Po dvou letech ale emigroval podruhé, tentokrát před komunisty. Krátce žil ve Francii, v 50. letech se natrvalo usadil v USA. Až do smrti se živil jako divadelní a filmový herec, hrál například v dramatu Dvanáct rozhněvaných mužů (1957). S Janem Werichem, který zůstal v Československu, si dopisovali a několikrát se setkali. Jiří Voskovec zemřel 1. července 1981 v Kalifornii.

Ve Werichově vile na Kampě si prohlédnete muzeum věnované Osvobozenému divadlu a dvojici V + W. Jan Werich tu bydlel třicet let, v menším bytě krátce žil i Jiří Voskovec. Když se v roce 1948 vrátil na Západ, byt po něm byl přidělen básníkovi Vladimíru Holanovi. Slavnou dvojici připomíná také Náměstí Voskovce a Wericha v Sázavě a společný hrob na Olšanských hřbitovech v Praze.
Sázava

Sázava

V roce 1032 vznikl na ostrohu nad řekou Sázavou jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách; areál s nedostavěnou lodí gotické baziliky dodnes přitahuje pozornost četných návštěvníků i vodáků, splouvajících sázavské peřeje. V okolí můžete navštívit několik hradů a zámků.

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Historička umění, sběratelka, mecenáška a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková (8. září 1919, Zákupy – 3. května 2022, Praha) strávila velkou část života v exilu. Podporovala umělce z bývalého Československa, kterým nepřál totalitní režim, a po listopadu 1989 darovala Praze rozsáhlou sbírku moderního umění. K vidění je v pražském Museu Kampa.

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

V roce 2022 slaví Bondovky 60. narozeniny: právě tolik let uplynulo od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně. Dohromady bylo natočeno 27 filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít měl premiéru loni. Jak dobře Jamese Bonda znáte a co o něm možná ještě nevíte?

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

Lahůdkářství bistro Paukert – legendární pražské lahůdkářství

Lahůdkářství bistro Paukert – legendární pražské lahůdkářství

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství na Národní třídě sice už není, avšak bistro s tímto jménem však naleznete na Rohanském nábřeží.

Památník Jaroslava Ježka

Památník Jaroslava Ježka

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby 2022

24. ročník festivalu České doteky hudby opět rozezní Prahu v období Vánoc. Koncerty se odehrají v nejvýznamnějších pražských kulturních památkách.
Praha 1, Praha

Zloději na Malé Straně – hra v ulicích Prahy

Pozvánka pro 2-5 členné týmy na dobrodružnou hru v Praze. Pokud se nebojíte tmy, zapojte se do pátrání po zlodějské partě. Dostanete se do světa temných uliček, kradeného zlata, stříbra i peněz.
Praha, Praha

Mysterium věže

Muzeum hlavního města Prahy otevře veřejnosti 2. dubna 2016 novou stálou expozici „Mysterium věže“ ve Staroměstské mostecké věži.
Praha 1, Praha

Betlémy 2022 – kostel Panny Marie Pod řetězem

Betlém je ze dřeva a byl zhotoven ve druhé polovině 19. století. Klasická kompozice jesliček je utvořena polorozpadlou chýší se Svatou rodinou, volkem a oslíkem. K ústřednímu bodu betlému, malému Ježíškovi, se obrací každá z postav včetně ovcí v pokorném gestu.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.
Praha 1, Praha

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.
Praha 1, Praha

Dům U Modré lišky – bývalé bydliště Jiřího Voskovce, současné sídlo ambasády Estonska

Údajné bývalé místo bydliště Jiřího Voskovce a zároveň současné sídlo estonské ambasády – to je dům na Kampě, na jehož průčelí uvidíte modrou lišku. Ne nadarmo stavba nese název Dům U Modré lišky.
Praha 1, Praha

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

IF Café – cukrárna ve Werichově vile

Kavárna se nachází v klubové zóně Werichovy vily a je tak součástí stálé expozice. V nabídce jsou domácí designové zákusky, místní specialitou jsou dezerty spojené s lidmi, kteří jsou s historií domu spojeni.
Praha 1, Praha

Pytloun Kampa Garden Hotel Prague

Hotel se nachází v historickém centru Prahy na jednom z nejkrásnějších městských ostrovů světa – na Kampě. Hotel je vítězem ceny Czech Hotel Awards 2017 – nejoblíbenější hotel v kategorii tříhvězdičkové hotely na Praze 1.
Praha 1, Praha

Hotel Archibald U Karlova mostu

Hotel Archibald U Karlova mostu se nachází na Malé Straně v historickém centru Prahy. Budete ubytováni jen pár kroků od slavného Karlova mostu, který je součástí Královské cesty – trasy, po které projížděli středověcí čeští panovníci ke korunovaci.
Praha 1, Praha

Grilování na lodi v Praze

K letnímu počasí patří bezesporu voda a grilování. Proč oboje nespojit a nevyrazit s rodinou či přáteli na soukromou plavbu Prahou s grilováním. Na tento neopakovatelný zážitek jistě nikdo ze zúčastněných jen tak nezapomene. Menší rodinná oslava, či velká firemní plavba? Každý si to jistě zamiluje.
Praha 1, Praha