Úvod > Aktuality > Česko s nadhledem: kde vyrůstají nové rozhledny?
Česko s nadhledem: kde vyrůstají nové rozhledny?
"> "> ">
Příroda

Česko s nadhledem: kde vyrůstají nové rozhledny?

  • Vydáno28. září 2018
Že se Česko řadí mezi rozhlednové velmoci je známá věc. Pokud máte pocit, že žádná nová vyhlídková věž už dlouho nevznikla, vyvedeme vás z omylu. Na našich kopcích a návrších vyrůstají další a další, a některé z nich se zařadí mezi nezapomenutelné kousky. Přitom mezi rozhlednami patří mezi ty nejmenší!
Taková je třeba rozhledna Růženka na Pastevním vrchu u Růžové na Děčínsku. Měří něco málo přes šest metrů a otvírala se už v dubnu, pro architekty z libereckého Studia Mjölk pak byly inspirací malé vojenské bunkry, rozeseté po lesích Českého Švýcarska. Leckomu však betonová stavba připomíná spíš Jana Kaplického a jeho nerealizovaný návrh Národní knihovny v Praze. Nezvyklá a půvabná rozhledna, k níž vás dovede naučná stezka Růžová, nabízí výhledy na České Švýcarsko, Pravčickou bránu, Děčínský Sněžník, MilešovkuČeském středohoří, Jedlovou a další kopce.

Další jarní přírůstky zaznamenala rodina českých vyhlídkových věží v podobě dřevěné, 12 metrů vysoké rozhledny nad Starými Těchanovicemi na Opavsku a rozhledny Vyšicko u jihomoravských Mutěnic; díky trojúhelníkovému půdorysu se jí říká Triangl.
 

Potěšte se výjimečnou architekturou i podívanou

Velký zájem provázel také další na jaře otevřenou rozhlednu. Netradiční trojnožka z akátového dřeva se jmenuje Doubravka XIV a stala se novou dominantou lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě. Stavba z dílny architekta Martina Rajniše a jeho týmu měří 23,5 metru, vyhlídková plošina je dvacet metrů nad zemí. Na novou vyhlídkovou věž si v hlavním městě museli počkat plných pětadvacet let a měla by být volně přístupná.

Naopak jen výjimečně by měl být přístupný vyhlídkový ochoz na třicet metrů vysokém futuristickém vodojemu v obci Ohrazenice. Vodohospodářské dílo leckomu připomíná obří pohár FIFA a má se stát průmyslovým monumentem celého Turnovska. Na ochoz se bude stoupat po vřetenovitém schodišti v proskleném tubusu, v přízemí bude galerie a zásobník na vrcholu bude připomínat míček, nadnášený několika tryskajícími vodními prameny. Otevření se plánuje v polovině roku 2019.

Unikátní rozhledna ve tvaru spirály roste v Kobylí na Břeclavsku na vrchu zvaném Homole v nadmořské výšce 334 metrů. Schody nahradí nakloněná rovina, a tak bude přístupná i pro vozíčkáře, a přestože celková výška vyšplhá jen do 7,5 metru, z vrcholku budou vidět vinohrady i vrcholky Alp. Otevření se chystá prý ještě letos na podzim.
 

Kde se teprve staví?

  • Na podzim anebo v nejbližších měsících by se měly otvírat další rozhledny, například Kopaninka v Repechách pod nejsevernějšími výběžky Drahanské vrchoviny, rozhledna Štěpánka u Zemětic na Plzeňsku s podobou římské strážní věže, rozhledna v Sosnové na Opavsku anebo patnáctimetrová dřevěná rozhledna na vrchu Okrouhlík ve Slatině, obci nedaleko Bílovce. Stavět se začíná také rozhledna na Lucemburkově kopci u Malečova poblíž Ústí nad Labem.
  • Pokud vyjdou všechny plány, ještě letos na podzim by se měla otevřít nová rozhledna z modřínového dřeva, skla a ocelových lan ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku. Věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 28,6 metru vyrůstá na vrcholu Štvanice v nadmořské výšce 866 metrů a bude volně přístupná, pro děti vznikne ve spodní části vyhlídky odpočívadlo s atrakcemi. V zimě vás k ní vyvezou dva lyžařské vleky a lanovka, přes vrch vede také běžkařská trasa ze Stříbrnic do Hynčic pod Sušinou.
  • V Odrách roste nová čtrnáct metrů vysoká dřevěná rozhledna v místní části Veselí. Stavba bude symbolizovat znak města, strážní věž, a nabídne výhled na Beskydy, Hostýnské vrchy a města Moravské brány.
  • Neobvyklá bude i rozhledna na vrchu zvaném Šibenice u Stěbořic na Opavsku, která okny v podobě střílen a dalšími prvky připomíná vojenské bunkry. Buduje se v místě, kde měla před druhou světovou válkou vzniknout obrovská vojenská pevnost, odkud je nádherný výhled na Jeseníky a za pěkného počasí i na Beskydy. V interiérech se počítá se stálou expozicí o historii výstavby bunkrů ve Slezsku, v okolí pak vznikne branné cvičiště pro děti a mládež se zákopy, obrannými valy, střílnami, prolézačkami a dalšími prvky.
  • K nižším rozhlednám bude podobně jako Růženka patřit i rozestavěná Boží vyhlídka u Božího Daru.
Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska

Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska

V malebné krajině Středního Povltaví se po dlouhých desetiletích podařilo obnovit Drtinovu rozhlednu. Původní rozhledna byla na vrchu Besedná (496 m) postavena roku 1926. Nová vyhlídka se dočkala slavnostního otevření o Velikonocích 2015.

Knížecí Stolec – rozhledna ve vojenském prostoru Boletice

Knížecí Stolec – rozhledna ve vojenském prostoru Boletice

Nová rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu vojenského prostoru Boletice, Knížecím Stolci. Dřevěná vyhlídka nabízí výjimečný pohled do krajiny, za dobrého počasí lze odtud spatřit i Alpy.

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Obří výhledna v Háji víly Ozdravy v Jeseníku

Obří výhledna v Háji víly Ozdravy v Jeseníku

Nejnovějším přírůstkem v Háji víly Ozdravy je rozhledna. Jde o unikátní stavbu tvořenou obrovským kamenem nesoucí název Obří výhledna.

Rozhledna Andrlův chlum

Rozhledna Andrlův chlum

Na kopci nad jihozápadní částí Ústí nad Orlicí stojí rozhledna Andrlův chlum. Na tomto místě stávaly dvě dřevěné rozhledny – první v letech 1905-1918 a druhá v letech 1943-1954. Obě zanikly a v roce 1996 zde byla postavena nová víceúčelová telekomunikační věž s rozhlednou v nadmořské výšce 559 m.

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách opět stojí rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple.

Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník

Na vrcholu Kelčského Javorníku stojí rozhledna (otevřena od září 2015). Cílem stavby rozhledny je zvýšit turistickou atraktivitu Kelčského Javorníku a Hostýnských vrchů a nabídnout neobvyklý výhled do kraje.

Rozhledna na Borůvkové hoře

Rozhledna na Borůvkové hoře

Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Nová stavba nahrazuje původní historickou rozhlednu z konce 19. století.

Rozhledna Sůkenická – Čarták

Rozhledna Sůkenická – Čarták

40 m vysoká rozhledna poblíž hraničního přechodu Bumbálka na vrcholu Čarták (952 m n.m.) nabízí výhled na hřebeny moravskoslezských Beskyd. Poblíž se nachází lyžařský areál Třeštík.

Rozhledna U Jakuba na Havlově hoře

Rozhledna U Jakuba na Havlově hoře

V České Kanadě, na Havlově hoře (680 m), naleznete rozhlednu U Jakuba, která dosahuje výšky 40 m. Stavba stožáru s unikátní dřevěnou konstrukcí je nejvyšší vyhlídkovou stavbou z dřevěných lepených profilů a nejvyšší dřevěnou stavbou tohoto druhu v České Republice.

Rozhledna Zdenička v areálu Gruntu Galatík Těšánky

Rozhledna Zdenička v areálu Gruntu Galatík Těšánky

Patnáctimetrová dřevěná rozhledna Zdenička leží na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík (305 m. n. m.). Ze zastřešené plošiny ve výšce 12 metrů se nabízí výhled na Chřiby, Hostýnské vrchy a Kroměříž. Rozhledna je za příznivého počasí volně přístupná.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, asi 25 km severozápadně od Mostu. Šestnáctimetrová věž, byla poprvé otevřena 17. srpna 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty.

Rozhledna Studenec

Rozhledna Studenec

Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenci – druhá nejstarší rozhledna v ČR. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku a opět zpřístupněna pro turisty.

Židenický kopec v Brně

Židenický kopec v Brně

Židenický kopec (307 m) v Brně se nachází nad Viniční ulicí. Místo se proslavilo tím, že si zde rád hrával malý Bohumil Hrabal.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Rozhledna na Císařském kameni u Jablonce nad Nisou

Rozhledna na Císařském kameni u Jablonce nad Nisou

Rozhledna na kopci Císařský kámen leží asi kilometr od osady Milíře v obci Rádlo na Jablonecku. Rozhlednu tvoří ocelové jádro opláštěné dřevem. Na výšku má 21 metrů a nahoru vede 112 schodů.