Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny
Příroda

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, asi 25 km severozápadně od Mostu. Šestnáctimetrová věž, byla poprvé otevřena 17. srpna 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty.
Návštěvníci mohli zároveň využívat služeb nedaleké restaurace a ubytovny, dodnes známé jako Koliba. Rozhledna byla později navýšena o prosklenou dřevěnou nástavbu, která vydržela až do 80. let 20. stol. Poté byla věž až do generální rekonstrukce v roce 2001 veřejnosti nepřístupná pro špatný stav schodiště. Po generální opravě získala stavba novou, esteticky zdařilou podobu kamenné horské věže se stylovou prosklenou vyhlídkovou lucernou a nové jméno Hláska. Rozhledna se také zvýšila na 21 metrů. Kolem paty věže vznikla dřevěná přístavba sloužící jako výstavní prostory. Turistům byla rozhledna po více než dvaceti letech zpřístupněna 22. června 2002, při příležitosti jejího 100. výročí. 

Z vyhlídkové plošiny uvidíme na východě Novou Ves v Horách s větrnými elektrárnami na Strážném vrchu, v dálce vrchol Milešovky v Českém středohoří, na jihu Medvědí skálu a vpravo osadu Malý Háj s kostelíkem. Pěkný pohled je i dolů severně na Horu Svaté Kateřiny s kostelem sv. Kateřiny. Na severozápadě se otvírá výhled na Kamenný vrch a německé městečko Olbernhau, na severu spatříme na německém území větrné elektrárny a kopec Schwartenberg a před ním kopec Ahornberg. Na severovýchodě se pak vypíná nejvyšší kopec východní části Krušných hor Loučná a vrch Jeřabina s opravenou rozhlednou. Celkově je však výhled omezen pouze na okolní kopce do vzdálenosti kolem 5km.

K rozhledně vede zelená turistická značka z osady Malý Háj přes Horu Svaté Kateřiny nebo z jiné strany od zámku Jezeří. Od silnice Horní Jiřetín-Brandov vede k rozhledně užší asfaltka, při které lze parkovat.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Studánka

Penzion Studánka

Klíny, Ústecký kraj
Hotel Emeran

Hotel Emeran

Klíny, Ústecký kraj
Penzion Bremen Jirkov

Penzion Bremen Jirkov

Jirkov, Ústecký kraj