ÚvodAktualityAndělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!
Zážitky

Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!

  • 28. listopadu 2023
Chcete být u toho, až se na náměstí rozsvítí obří vánoční stromy a ulicemi budou procházet čerti a poletovat andělé? Kudy z nudy vás zve nejenom na vánoční trhy do velkých měst, ale také na akce méně známé, třeba pochod pravých čertů nebo andělské adventní neděle.
Víte, že údajně první vánoční stromeček v Čechách se rozzářil v Praze v roce 1812 u domu ředitele, režiséra a herce Stavovského divadla? Jan Karl Leibich totiž pocházel z německé Mohuče, kde tradici vánočních stromečků znali již delší dobu. Hezký zvyk přenesl na vánoční večírek do svého dočasného působiště a dnes by jistě měl radost, jak se jeho nápad ujal.
 

Rozsvícení stromu v Praze, Plzni, Táboře anebo Krnově

vánoční trhPrvní adventní víkend bude ve znamení rozsvěcení vánočních stromů v mnoha městech. Už v pátek 1. prosince se v 17:00 hodin rozzáří vánoční strom v Táboře, Špindlerově Mlýně a Voticích.

Vánoční smrk na Staroměstském náměstí v Praze se poprvé rozsvítí v sobotu 2. prosince 2023. V tento den začnou také oblíbené a také největší české adventní trhy, které následně potrvají až do 6. ledna 2024. Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem i občerstvením budou otevřené každý den od 10 do 22 hodin.

vánoční trhNa první adventní neděli 3. prosince se krásně vánočně ozdobené stromy rozsvítí v Plzni. Trhy budou na náměstí Republiky zahájeny již v odpoledních hodinách, kulturní program je připravený od 16 hodin, samotný strom se rozzáří v 18 hodin. Vánočním stromem na náměstí Republiky se letos stane patnáct metrů vysoký smrk ztepilý, který městu daroval Václav Kabrna z Dýšiny.

Rozsvěcet strom s příjemnou hudbou se bude také během soboty 2. prosince v Českých Budějovicích, Mariánských Lázních, Sedlčanech (navíc s pokusem o rekord), Třeboni, Moravské Třebové, Kadani i na řadě dalších míst. A během první adventní neděle 3. prosince v Hradci Králové, Krnově, Františkových Lázních, Jablonci nad Nisou, Mikulově, Jihlavě nebo Harrachově.


Kam letos přiletí andělé?

Anděl České BudějoviceAndělský průvod a rozsvícení vánočního stromu proběhne v neděli 3. prosince v Nové Bystřici. Všechny děti, ale samozřejmě klidně i dospělí, kteří budou chtít s rozsvícením pomoct, se mohou obléknout do kostýmu andílka, vzít si do ruky zvoneček a přijít v 17:50 hodin na dvůr městského úřadu. Odtud se všichni společně vydají na náměstí a cinkotem zvonečků pomohou rozsvítit vánočního výzdobu tak, jako vždycky. Následovat bude společný zpěv koled.

V úterý 5. prosince přiletí tradičně anděl do Českých Budějovic. Tak jako každý rok i letos se tato nadpozemská bytost snese z Černé věže přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Mělo by se tak stát v 17:45 hodin. Po příletu má anděl naplánovanou adělskou pochůzku v Českých Budějovicích. V jižních Čechách se nezapomeňte zastavit v obci Nové Dvory u Opařan na Táborsku se teď, v čase adventu a Vánoc, proměnila na obec andělů – je po ní rozmístěných na 65 postav andělů, některé v životní velikosti. A nebíčko i peklíčko zažijete s dětmi na hradu Rabí. U nebeské brány pak můžete pošeptat do ucha sv. Mikuláši svá tajná vánoční přání.
 

Čeští čerti i krampusáci z Alp

čerti na čertovceS klasickými českými čerty se můžete letos potkat například na Čertovce - na úterý 5. prosince připravila společnost Pražské Benátky již tradiční čertovské plavby pro děti a jejich rodiče. Na řece se potkáte i se samotným Mikulášem, který hodné děti náležitě odmění. Nenechte si ujít Čertovku plnou odlesků čertovských ohňů. Čertovskou jízdu si užijete na Kolínské řepařské drážce, která vyjede v čele s parní nebo dieslovou lokomotivou 2. a 3. prosince. Těšit se můžete na prodej řepánků, svařeného vína a suvenýrů. Ale hlavně také na čerta, Mikuláše a anděla, kteří dětem nadělí mikulášskou nadílku.

Velkým zážitkem bude 2. a  3. i 9. a 10. prosince Mikuláš v Pekelných Dolech, v autentickém podzemí, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty! V prostředí dokonalého pekla se rozléhají pekelné zvuky temné hudby s řinčením řetězů, občas se zachechtá nějaký čert, občas zakřičí nějaký hříšník. Všude čeká návštěvníky také děsivá pekelná výzdoba. Na druhém konci republiky se objeví čerti a ďáblové v jeskyni Moravského krasu při tradiční akci Ďábelský Výpustek, a to 2. a 3. prosince 2023. Hravé peklo čeká na děti až do 7. ledna na Výstavišti v Českých Budějovicích, kde jse o laskavý pohádkový svět s interaktivními zastávkami. V sobotu 2. prosince ovládnou Stezku korunami stromů v Krkonoších rohatí čerti se svými děsivými škleby. Jelikož ale dobro vždy vyhrává nad zlem, na konci Čertovské stezky budou čekat Mikuláš a anděl se sladkými odměnami pro všechny odvážné a hodné děti.

krampusKomu by naši čerti připadali málo děsiví, může zavítat na některé z akcí, kde se objeví krampusáci. Zatímco u nás chodí čerti s anděly a Mikulášem, v Alpách mají už přes 500 let krampusy – děsivé čerty, jejichž reje mnohokrát čelily zákazům církve. V zimních měsících totiž bylo zvykem vyhánět v hlučných průvodech v maskách zlé síly či duchy. S hrůzu nahánějícími pekelnými démony se potkáte 2., 8., 9.,15. a 16. prosince v dětenické krčmě anebo 3. prosince ve Žďárci u Seče. Tam bude od 16:00 hodin probíhat slavnostní rozsvícení Vánočního stromu spojené s Mikulášskou nadílku s čerty Krampus. Jedna z největších krampusáckých akcí Krampus fire show letošního adventu se koná 17. prosince v Jihlavě, kde bude na opravdu ordvážné diváky chrlit oheň a síru desítky krampus démonů.
Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce

7. 12.8. 12.
Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce

Kolínská řepařská drážka postavená v roce 1894 byla nejstarší řepařskou drážkou u nás. Těšit se můžete na oblíbené Čertovské jízdy 7. a 8. prosince 2024. Ale také na čerta, Mikuláše a anděla, kteří dětem nadělí mikulášskou nadílku.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu v Táboře

29. 11.
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu v Táboře

V podvečer zazní vánoční melodie, které nás naladí na vánoční čas a v ulicích města potkáte anděly, posly Vánoc.

Čertovský rej v Zoo Děčín

7. 12.
Čertovský rej v Zoo Děčín

V sobotu 7. prosince se koná tradiční Čertovský rej s Zoo Děčín. Přijďte se ohřát do peklíčka v zoologické zahradě!

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

1. 12.6. 1.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.

Rozsvícení vánočního stromu v Mikulově

1. 12.
Rozsvícení vánočního stromu v Mikulově

Tradiční zahájení adventu na Náměstí.

Vánoční trhy Plzeň 2024

22. 11.23. 12.
Vánoční trhy Plzeň 2024

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

30. 11.6. 1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Vánoce v Praze, které jinde nezažijete. Oslavy vánočních svátků tradičně na Staroměstském náměstí. Trhy startují 30. listopadu 2024 a končí 6. ledna 2025, tedy na Tři krále.

Rozsvícení vánočního stromu v Harrachově

1. 12.
Rozsvícení vánočního stromu v Harrachově

Rozsvícení vánočního stromu v Harrachově s Krakonošem a andělem.

Čertoviny

5. 12.
Čertoviny

Uličky Starého Města zaplní družiny Mikuláše s čerty a anděly.

Další aktuality

Kalendář 2024: výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch

Objevte snové světy vystavené z písku! V dnešních několika tipech vás pozveme na místa, kde se potěšíte pohledem na obří písečné sochy. Vydat se za nimi můžete do Písku, Lednice, Pustevny anebo do Doks. Umělci ze všech koutů republiky pro vás vymodelovali detailně propracované skulptury inspirované historií, říší zvířat i bezmeznou fantazií.
23. květen 2024 6:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (25.5. – 26.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den dětí na Stezce korunami stromů v Krkonoších 2024, 2. Středověké slavnosti na Hradčanech, Pohádkový park na Sychrově, Noc hradních kaplí na Bezdězu, Mezi ploty 2024 – hudební a divadelní festival v Bohnicích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
22. květen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (25.5. – 26.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Festival vojenské historie Helfštýn 2024, Den Afriky a Josefa Vágnera v Safari Parku Dvůr Králové, Cyklobusy Krkonoše 2024, Zahájení sezony 2024 v běloveských lázních v Náchodě, Zahájení lázeňské sezóny 2024 v Lázních Bělohrad. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. květen 2024 7:00
Zážitky

Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z tipů portálu Kudy z nudy na hravé cestování s dětmi. Nabízíme vám skvělé atrakce, dobrodružné expozice, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.
21. květen 2024 16:00
Zážitky

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Proč se o Markétách říká, že jsou perlami mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody? Protože jejich jméno vzniklo z latinských a řeckých slov margarita a margarités, což znamená perla. Portál Kudy z nudy přeje všem Markétám, dívkám a ženám nazývaným Markyta či Markytka, Markét, Marka, Marky, Maky, Makula, Makyna či Makina, Máca či Macinka k jejich svátku vše nejlepší!
21. květen 2024 8:15
Zážitky

Užijte si originální neobvyklé prohlídky

Nudí vás "obyčejné" prohlídkové trasy památek a rádi byste si dopřáli něco opravdu neobvyklého? Pak vyzkoušejte originální exkurze do nejrůznějších nevšedních míst – například do nitra historické lékárny, technického zázemí Tančícího domu, do krovů chebských domů, do skláren nebo si objednejte průvodce, který vám zážitek připraví přímo na míru.
19. květen 2024 10:34
Zážitky

Kam vyrazit na výlet po České republice? Kde prožít něco zajímavého... 100 tipů pro zážitky

Česká republika – to je nepřeberné množství možností, kam vyrazit na výlet. Vybrat si můžete mezi sportovními výlety, výlety do přírody, kulturou, památkami, starobylými městy, která jsou plná života a kultury nebo výlety za poznáním či zábavou. Poradíme vám, kam se vydat a kde si užít i odpočinout!
19. květen 2024 9:44
Zážitky

100 prázdninových tipů na výlety nejen pro děti – naplánujte si skvělé výlety na léto

Léto, sluníčko, prázdniny a spousta dobrodružství... Hledáte inspiraci a nápady na prázdninové výlety? Návštěvy hradů a zámků k prázdninám neodmyslitelně patří, provázet vás budou pohádkové a historické postavy. Kromě prohlídek expozic na vás ale čeká spousta dalších zážitků. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a naplánujte si letošní léto, určitě si vyberete!
12. květen 2024 8:12
Zážitky