Úvod > Aktuality > Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!
Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!

  • Vydáno13. listopadu 2021
Chcete být u toho, až se na náměstí rozsvítí obří vánoční stromy a ulicemi budou procházet čerti a poletovat andělé? Kudy z nudy vás zve nejenom na vánoční trhy do velkých měst, ale také na akce méně známé, třeba pochod pravých čertů nebo andělské adventní neděle.
Víte, že údajně první vánoční stromeček v Čechách se rozzářil v Praze v roce 1812 u domu ředitele, režiséra a herce Stavovského divadla? Jan Karl Leibich totiž pocházel z německé Mohuče, kde tradici vánočních stromečků znali již delší dobu. Hezký zvyk přenesl na vánoční večírek do svého dočasného působiště a dnes by jistě měl radost, jak se jeho nápad ujal.
 

Rozsvícení stromu v Praze, Brně, Plzni, Ústí anebo Zlíně

vánoční trhPrvní adventní víkend bude ve znamení rozsvěcení vánočních stromů v mnoha městech. Už v pátek 26. listopadu se v 17:00 hodin rozzáří vánoční strom na brněnských trzích, které se budou konat až do 23. prosince 2021.

Ani letos se bohužel neuskuteční sláva, spojená s otevřením nejoblíbenějšího trhu v Česku v Praze. Slavnostní rozsvícení vánočního smrku na Staroměstském náměstí se vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci neuskuteční. Strom poprvé zazáří v sobotu 27. listopadu, ve stejný den budou zahájen i Vánoční trhy na Staroměstském náměstí, která budou pro Pražany i návštěvníky hlavního města otevřené do 6. ledna 2022. Strom s hudební kulisou se bude rozsvěcet každý den, každou hodinu od 16:30 do 21:30.

vánoční trhNa první adventní neděli 28. listopadu se krásně vánočně ozdobené stromy rozsvítí v Plzni. Program bude zahájen v 16:00 hodin na náměstí Republiky, kde zazní příjmná folklorní hudba. K samotnému rozsvícení stromu dojde v 18:00 hodin. Po této události se otevře muzikálové nebe plzeňského vánočního jarmarku. Dalším stromem v pořadí bude vánoční jehličnan na Slovanech, který bude letos poprvé osvětlen v 18:30 hodin.

Rozsvěcet strom s příjemnou hudbou se bude také v Ostravě (27. 11. v 17:00 hodin na Prokešově náměstí), Kolíně ( 28. 11. v 16:45 na Karlově náměstí), Liberci (26. 11. v 17:00 u radnice) nebo v Třebíči (28. 11. v 16:00 na Martinském náměstí). Spolu se stromečkem se otevře adventní trh ve Zlíně (25. 11. u Obchodního domu) a v Ústí nad Labem (28. 11. v 16:00 na Lidickém náměstí).


Kam letos přiletí andělé?

Anděl České BudějoviceAndělské zvonečkové rozsvícení vánočního stromu proběhne v neděli 28. listopadu v Nové Bystřici. Od 15.30 hodin se bude promítat Princezna zakletá v čase a všechny děti, které přijdou v kostýmu andílka, budou mít vstup zdarma. Potom se všichni andělé přesunou na náměstí k vánočnímu stromu a za doprovodu koled pomohou cinkáním svých zvonečků strom rozsvítit.

V neděli 5. prosince přiletí tradičně anděl do Českých Budějovic. Tak jako každý rok i letos se tato nadpozemská bytost snese z Černé věže přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Mělo by se tak stát v 17:45 hodin. Po příletu má anděl naplánovanou adělskou pochůzku v Českých Budějovicích.

Tradiční slet Mikulášů, čertů a andělů se koná v Havlíčkově Brodě na Havlíčkově náměstí také 5. prosince, a to v 16:00 hodin. Těšte se na zlobení čertů, soutěže masek, rozdávání drobných dárečků jako odměny soutěžícím a nechte se překvapit, bude-li je letos rozdávat Mikuláš. Kousek od náměstí se podívejte na peklo, jež je připraveno v podzemí ve Svatovojtěšské ulici.
 

Andělé v Litomyšli a zámecké sklepení v moci pekelné

Andělská LitomyšlZajímavý program si na všechny čtyři adventní neděle připravili na Zámeckém návršíLitomyšli, kde můžete strávit příjemná odpoledne ve společnosti andělů. Vánoční strom se bude slavnostně rozsvěcovat první adventní neděli 28. listopadu v 17:00 aby ozdobil prostranství mezi chrámem Nalezení sv. Kříže, regionálním muzeem a zámeckým areálem. V centru veškerého andělského dění stojí piaristický chrám, jehož expozice Andělé na návrší dala celé akci jméno. Andělé rozmístění na emporách kostela stráží během předvánočního času desítky betlémů, které zde vystavuje České sdružení betlémů – Betlémáři Litomyšlska.

Od 4. do 5. prosince 2021 ovládne Zámecké sklepení v Litomyšli opět moc pekelná. I tento rok se děti činily, vytrvale zlobily a kniha hříchů se úspěšně plnila. Program je vhodný pro statečné děti od 6 let či pro trapiče jakéhokoli věku.
 

Čeští čerti i krampusáci z Alp

čerti na čertovceS klasickými českými čerty se můžete letos potkat například na Čertovce - na neděli 5. prosince připravila společnost Pražské Benátky již tradiční čertovské plavby pro děti a jejich rodiče. Na řece se potkáte i se samotným Mikulášem, který hodné děti náležitě odmění. Nenechte si ujít Čertovku plnou odlesků čertovských ohňů.

Čertovskou jízdu si užijete na Kolínské řepařské drážce, která vyjede v čele s parní lokomotivou 4. a 5. prosince. Těšit se můžete na prodej řepánků, svařeného vína a suvenýrů. Ale hlavně také na čerta, Mikuláše a anděla, kteří dětem nadělí mikulášskou nadílku.

krampusKomu by naši čerti připadali málo děsiví, může zavítat na některé z akcí, kde se objeví krampusáci. Zatímco u nás chodí čerti s anděly a Mikulášem, v Alpách mají už přes 500 let krampusy – děsivé čerty, jejichž reje mnohokrát čelily zákazům církve. V zimních měsících totiž bylo zvykem vyhánět v hlučných průvodech v maskách zlé síly či duchy. S hrůzu nahánějícími pekelnými démony se potkáte 27. listopadu na pražském Výstavišti, 3. a 4. prosince v dětenické krčmě, 5. prosince na Staroměstském náměstí a několik desítek příšerných čertů se slétne 11. prosince do Vodňan.
Přílet anděla do Českých Budějovic

5.12.
Přílet anděla do Českých Budějovic

Nenechte si ujít Přílet anděla a Andělskou pochůzku v Českých Budějovicích. Přílet anděla na náměstí Přemysla Otakara II. probíhá již tradičně 5. prosince. Tedy i v letošním roce se anděl chystá slétnout z Černé věže přesně v 17:45 hodin.

Olomoucké Vánoce 2022

18.11.
23.12.
Olomoucké Vánoce 2022

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru až do 23. prosince 2022.

Rozsvěcování stromu v Mikulově

27.11.
Rozsvěcování stromu v Mikulově

Tradiční zahájení adventu na Náměstí.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále.

Andělské adventní neděle na zámeckém návrší v Litomyšli 2022

27.11.
Andělské adventní neděle na zámeckém návrší v Litomyšli 2022

O adventních nedělích můžete strávit příjemné odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti. K adventní pohodě jistě přispěje vánoční hudba a vystoupení na pódiu před chrámem Nalezení sv. Kříže, výstava betlémů, dobré jídlo a pití a bohatý doprovodný kulturní program.

Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

25.11.
6.1.
Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Tradiční řemesla a vánoční zvyky v jihočeské metropoli na náměstí Přemysla Otakara II. Vánoční trhy v Českých Budějovicích začínají 25. listopadu a potrvají až do 6. ledna 2023.

Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady

17.12.
Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady

Další ročník Úštěckého adventu se koná v sobotu 17. 12. 2022 od 9 do 17 hodin v centru města. Ani letos nebude chybět hromadný inscenovaný slet andělů z kostelní věže – první originální vystoupení v Evropě – 3x za den kolem 11:00, 14:30. a 17:00 hodiny.

Vánoční trhy Plzeň

23.11.
23.12.
Vánoční trhy Plzeň

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Letos, v roce 2022, budou trhy v termínu 23.11. – 23. 12. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Andělské rozsvícení vánočního stromu

26.11.
Andělské rozsvícení vánočního stromu

Vánoční strom z dolnorakouského partnerského Schremsu se letos v Třeboni rozsvítí v sobotu 26. listopadu 2022, kdy bude město plné andělů.