Úvod > Co chcete dělat? > Výstaviště České Budějovice
Památky

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice představuje největší areál k pořádání výstav, kulturních a společenských akcí v Českých Budějovicích. Leží západně od historického centra města mezi řekou Vltava, Čtyřmi Dvory a sídlištěm Vltava. Výstavní areál má charakteru lesoparku o rozloze 30 ha.
Výstaviště v Českých Budějovicích bylo zřízeno na místě původně zamokřených a řekou Vltavou pravidelně zaplavovaných luk. Počátek tradice českobudějovického výstavnictví spadá do 1960, kdy se zde poprvé konala zemědělská výstava. V témž roce vznikl Park kultury a oddechu, v roce 1973 rozdělený na dva samostatné celky: Celostátní výstava Země živitelka a Městský dům kultury. Od 1970 se na výstavišti pravidelně konají zemědělské výstavy pod názvem Země živitelka. Roku 1981 přešel areál pod správu Ministerstva zemědělství a výživy ČR. Po transformaci a privatizaci na akciovou společnost od 1. 1. 1994 jej provozovala společnost Park Centrum a. s., která přijala od roku 1997 nový název Výstaviště České Budějovice a. s.

Součástí lesoparkového výstavního areálu je 27 pavilonů. Z tohoto počtu se pravidelně konají výstavy v 15 pavilonech s celkovou výstavní plochou 6 000 m2, z nichž 3 pavilony se mimo hlavní výstavy pronajímají. Dalších 12 pavilonů je pronajato celoročně. Z pavilonů, ve kterých probíhají výstavy, je 11 vytápěných.

K tradičním výstavním akcím se od 90. let vedle mezinárodního agrosalonu Země živitelka, konaného pravidelně na sklonku letních prázdnin, přiřadily zejm. jarní a podzimní veletrh Hobby (vše pro dům a zahradu), dubnový Mobil salon (dopravní prostředky), červnové Slavnosti piva, zářijové Vzdělání a řemeslo nebo listopadová Móda show a Adventní trhy.
 

Areál Výstaviště a jeho pavilony

Samotný areál Výstaviště je stále plný zeleně, zpevněných cest, venkovních ploch využitelných jak pro výstavní aktivity, tak i jako pobytové plochy. Brány jsou otevřeny nejen v době výstav a jiných akcí, ale i v době mimo pořádané akce. Prostor je přizpůsoben relaxaci a volnočasovým aktivitám.

Modernizací prošel roku 2021 pavilon Z, který nabízí multifunkční využití (především pro plesy, konference, kulturní a společenské akce a veletrhy). Oblíbený je i pavilon R2 (konference, semináře, kulturní a společenské akce, firemní prezentace a soukromé akce). Multifunkční pavilon T je jednou z dominant jihočeské metropole, s exkluzivním umístěním v centru města na levém břehu Vltavy.
 

Parkování

V průběhu konání větších veletrhů a výstav je areál Výstaviště z kapacitních důvodů pro vjezd veřejnosti uzavřen. K parkování osobních automobilů či autobusů je návštěvníkům k dispozici parkovací plocha na Dlouhé louce, situovaná naproti hlavnímu vstupu do areálu.

Provozovatel

Výstaviště České Budějovice a.s.

Husova 523/30
370 05 České Budějovice
Tel.:
+420 387 714 213
Tel.:
+420 770 165 901
Email:
info@vcb.cz
WWW:
https://www.vcb.cz
GPS:
48,978923 14,460880
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Sport hotel v Českých Budějovicích

Sport hotel v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jihočeský kraj
Plovoucí kavárna Vlnna

Plovoucí kavárna Vlnna

České Budějovice, Jihočeský kraj