Úvod > Aktuality > Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Vydáno 28. května 2018 Letní sporty
Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – proč jezdit k moři, když je to daleko a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.

Michal, Barbora, Milada & spol.

Pod svahy Krušných hor mezi Ústím nad Labem a Sokolovem zvolna vzniká jezerní krajina. Rekultivace a zatápění starých uhelných dolů sice někdy nepostupuje tak rychle, jak se plánovalo, suché roky práce přibrzdily, ale přesto tu už nyní objevíte řadu rekreačních zón s příjemnými písečnými plážemi. K těm nejznámějším patří jezero Milada západně od Ústí nad Labem, ovšem ještě o pár desítek let starší je samovolně naplněné jezero Barbora západně od Teplic a mostecké koupaliště Benedikt. Rekultivací bývalého lomu Vrbenský vzniklo u Mostu jezero Matylda, u Sokolova slouží stejnému účelu jezero Michal. Najdete tu travnaté i písečné pláže, postupně přibývají in-line bruslařské dráhy, cyklostezky, restaurace, autokempy a další služby.

Další zatopený lom s dívčím jménem a skvělým koupáním je Kristýna s výhledem na Lužické hory u Hrádku nad Nisou; je napájený čistou podzemní vodou, která se i v horkých létech nezkazí. Podobně je na tom Kamencové jezeroChomutově, jediné svého druhu na světě. Vzniklo zatopením dolu, v němž se těžil kamenec a síra, navíc letos tu objevíte další raritu: největší plovoucí molo u nás, které pomocí můstků a bočních ramen ohraničuje několik menších bazénů. Dobrou pověst má i Stříbrné jezero na okraji Opavy; vzniklo v bývalém lomu, ve kterém se až do šedesátých let těžil sádrovec, proto se koupališti občas říká Sádrák.
 
 

Písníky, pískovny a písčité pláže

Když dojde na výčet oblíbených koupacích míst, můžete se vsadit, že se mezi nimi objeví alespoň jedna (a často víc!) zatopená pískovna a štěrkovna. Pamatujte ale, že čím blíž k velkým městům leží, tím víc lidí dostane stejný nápad jako vy, a to může zážitek z koupání dost pokazit.

Naštěstí takových míst máme víc než dost, a tak koupání jako u moře nabízejí ve středních Čechách třeba jezero Lhota (víte, že z vytěženého písku se stavěla dálnice D1 a pražské metro?), Proboštská jezera, jezero Konětopy, pískovna Sadská či pískovna Mlékojedy u Neratovic, o kousek dál u Lovosic najdete Píšťanské jezero. Legendou se stalo i Hamerské jezero v Hamru na Jezeře, které znáte z filmu Dovolená s Andělem. U Veselí nad Lužnicíjižních Čechách najdete Veselské pískovny, na Moravě pak je oblíbená pískovna Náklo u Litovle, ŠtěrkovištěOtrokovicích anebo Albatros, přírodní koupaliště u Ostrožské Nové Vsi.
 

Kdo si počká…

  • …ten se v budoucnosti dočká koupání třeba v jezeře Most, které už nyní patří k největším a nejhlubším vodním plochám v Čechách. Je větší než Máchovo jezero a po dokončení rekultivace bude rájem pro rybáře. Nová rekreační zóna by měla být otevřená v letošním nebo příštím roce.
  • Zpřístupněné zatím není ani obří jezero Medard u Sokolova, 4 km dlouhé, 1,5 km široké a s plochou téměř 500 hektarů dvakrát větší než jezero Most.
  • A ještě jedna zajímavost: nedaleký přesunutý pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie nenápadně připomíná, že jezero Most se rozlévá v místech, kde stávalo staré královské město Most. Kostel ze začátku 16. století se tehdy přesunul téměř o kilometr.
Hamerské jezero v Hamru na Jezeře - Riviéra severu

Hamerské jezero v Hamru na Jezeře - Riviéra severu

Hamerské jezero u Stráže pod Ralskem se využívá k rekreaci již od poloviny 19. století. Kromě krásných míst ke koupání zde najdete také dva kempy. Jezero poznáte určitě také díky filmu Dovolená s Andělem.

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero vzniklé zatopením oblasti pojmenované příznačně Chmelař. V pivu se tu koupat sice nebudete, ale obrovská vodní plocha a dvě písečné pláže a sportovní vybavení kempu s možností ubytování ve stanech i v chatkách vás v horkém létě osvěží zaručeně.

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka

Kemp Koupaliště ve Sloupu v Čechách leží na břehu Radvaneckého rybníka. Oblíbené rekreační místo slouží turistům již od roku 1905. Ubytovat se zde můžete jak ve vlastním stanu, tak také v chatičkách.

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Stylové koupaliště s dřevěnými kabinkami na převlékání a dnem z pískovcových kvádrů o rozloze 8000 m² se nachází na severních svazích Hořického chlumu nedaleko obce Dachovy.

Koupání v lomu Kristýna v Hrádku nad Nisou

Koupání v lomu Kristýna v Hrádku nad Nisou

Dny strávené na břehu jezera Kristýna v krásném prostředí mladého lesa a písečných pláží jistě prožijete v příjemné pohodě. Jedná se o bývalý lignitový lom, který je napájen čistou podzemní vodou. Díky tomu se voda v létě nekazí.

Pískovna Sadská

Pískovna Sadská

Jen 20 min jízdy z Prahy se nachází velmi příjemné prostředí pro rekreaci s průzračně čistou vodou jako stvořené pro slunění na písečných plážích či pro ležení ve stínu borových lesů. Koupání zde si oblíbily především rodiny s dětmi. Je tu však i vyhrazená pláž pro naturisty a volejbalové hřiště.

Přehrada Slapy - užijte si koupání i vodní sporty

Přehrada Slapy - užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Přírodní koupaliště Varvažov - zatopený lom Oprám

Přírodní koupaliště Varvažov - zatopený lom Oprám

Přírodní koupaliště Varvažov najdete při cestě z Ústí nad Labem na Telnici. Jde o bývalý zatopený lom. Nachází se zde zelení obklopená písečná pláž s pozvolným vstupem do vody.

Přírodní koupaliště Na Stanoch - valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Přírodní koupaliště Na Stanoch - valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Přírodní koupaliště zvané Na Stanoch v obci Nový Hrozenkov na Vsetínsku se nachází u umělého jezera Balaton, které má rozlohu 9,5 ha. To leží na hranici města Karolinka a obce Nový Hrozenkov. V areálu je sociální zařízení, bufet, hřiště na plážový volejbal.

Veselské pískovny – koupání jako u moře

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Jezero Matylda u Mostu

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Kamencové jezero Chomutov

Kamencové jezero Chomutov

V létě je lákadlem pro všechny návštěvníky z Chomutova, celé České republiky a pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.

Písníky Mělice-Lohenice s průzračnou vodou

Písníky Mělice-Lohenice s průzračnou vodou

Přírodní koupaliště písníky Mělice - Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí skutečně vynikající koupání v čisté a teplé vodě.

Lom Baraba - komplex jezer zatopené pískovny

Lom Baraba - komplex jezer zatopené pískovny

Přírodní zatopená pískovna s písčitými břehy se nachází u obce Vliněves nedaleko Mělníka.

Koupání u Proboštských jezer

Koupání u Proboštských jezer

Proboštská jezera jsou oblíbeným místem rybaření ale i přírodního koupání v těsné blízkosti Staré Boleslavi. Jezera vznikly po vytěžení štěrkopísku. Nejlepší koupání je na placené písečné pláži v kempu.

Koupaliště a skvělé pláže u jezera Lhota

Koupaliště a skvělé pláže u jezera Lhota

Obrovská vodní plocha kousek za Prahou s čistou a teplou vodou, vůně borovic a písečné pláže, ze kterých víc než čtvrtina patří nudistům. Místo, které připomíná moře.

Jezero Poděbrady

Jezero Poděbrady

Koupaliště Jezero Poděbrady je přírodní areál u vytěženého pískového povrchového dolu. Areál se nachází skoro v centru a patří k němu parkoviště pro cca 150 vozů. V areálu se nachází přírodní nudistická pláž, sociální zařízení, sprchy, 5 barů s občersvením a pitím.

Jezero Konětopy - zatopená pískovna s průzračnou vodou

Jezero Konětopy - zatopená pískovna s průzračnou vodou

Dříve zavřený a nedávno znovu zpřístupněný lom s krásnou vodou na koupání a potápění. Pískovna se nachází u obce Konětopy najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medůz. Pejsci se zde koupat bohužel nesmějí.

Vyhřívané koupaliště v Mladé Boleslavi

Vyhřívané koupaliště v Mladé Boleslavi

Koupaliště v Mladé Boleslavi nabízí možnosti vyžití pro všechny věkové skupiny návštěvníků, a to jak vodě, tak i na souši. Najdete zde vodní svět, dětské hřiště a sportovní hřiště, písečnou pláž s nafukovací trampolínou a občerstvení. Koupaliště bude připraveno k otevření v průběhu června 2018.

Přírodní koupaliště Vyžlovka

Přírodní koupaliště Vyžlovka

Na příjemném a klidném místě u břehu Vyžlovského rybníka je možné (kromě koupání a slunění) zahrát si ping-pong, šipky, fotbálek, plážový volejbal, kuželky či kroket. Koupaliště je orientováno na jih, takže zde rozhodně není o sluneční paprsky nouze.

Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vzniká nová rekreační zóna. Otevřít by se měla roku 2020.

Další aktuality

18.5.
2019
Čarokrásy Šluknovska odhalí na konci května Modré putování

Čarokrásy Šluknovska odhalí na konci května Modré putování

Severozápadní Čechy | Letní sporty
3.5.
2019
České Švýcarsko vítá novou sezónu

České Švýcarsko vítá novou sezónu

Severozápadní Čechy | Letní sporty
27.3.
2019
České Švýcarsko zve do soutěsek Kamenice: plavby 2019 začínají!

České Švýcarsko zve do soutěsek Kamenice: plavby 2019 začínají!

Severozápadní Čechy | Letní sporty
30.12.
2018
Novoroční výstup na Radobýl bude již 54. ročníkem

Novoroční výstup na Radobýl bude již 54. ročníkem

Severozápadní Čechy | Letní sporty