Úvod > Aktuality > České Švýcarsko vítá novou sezónu

České Švýcarsko vítá novou sezónu

Vydáno 18. dubna 2018 Příroda
Během jarních měsíců nevítají novou turistickou sezónu jen v lázních a na hradech či zámcích, ale také v Českém Švýcarsku. Na portálu Kudy z nudy objevíte pestrou škálu turistických, sportovních i společenských akcí, které zvou do oblastí Českého i Saského Švýcarska. Kterou z nich si vyberete?
V průběhu třetího dubnového týdne zahajuje Národní park České Švýcarsko novou turistickou sezónu 2018. Na každý den od čtvrtka 19. do neděle 22. dubna je připraven speciální program. Těšit se můžete na společné vycházky, otevření zbrusu nové rozhledny anebo promítaní filmů z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm.
 

Slavnostní otevření přeshraniční stezky

Turistická trasaVe čtvrtek 19. dubna proběhne slavnostní otevření přeshraniční stezky Horní Poustevna – Poustevník/Špičák – Nová Víska – Langburkersdorf

Sraz účastníků slavnostního a vůbec prvního pochodu stezkou bude na nádraží Horní Poustevna po příjezdu vlaku od Rumburka ve 14:06 (a od Děčína ve 13:47). Celkem pěšky 8 km. Odchod ve 14:15, výklad během cesty, 15:30 slavnostní zahájení v prostoru státní hranice, 16:00 teplé i studené občerstvení již na německé straně, odchod zpět k vlaku do H. Poustevny, odj. 17:47 směr Rumburk nebo 18:06 směr Děčín.

Nebo můžete zkusit přejezd minibusy do Langburkersdofu (2 km), kde následuje prohlídka místního muzea v Hofmühle, návrat minibusem zpět k hranici a pěšky k vlaku s odjezdem 19:47 (směr Rumburk) nebo 20:06 (směr Děčín).
 

Nová turistická trasa Kyjov – Hřebec - Klenotnice – Kyjov

Kyjovské údolíV pátek 20. dubna bude představena nová turistická trasa Kyjov – Hřebec - Klenotnice – Kyjov. Sraz je u vstupu do Kyjovského údolí ve 12:15 hod. (restaurace Na Fakultě). Čeká vás atraktivní procházka v délce asi 5 km, pro dopravu do Kyjova je možno využit autobus odjezd Krásná Lípa – náměstí 11:58 hod. směr Doubice, ukončení akce 15:00 hod.

K návratu zpět do Krásné Lípy lze využit autobus z Kyjova v 15:15 hod.
 

Zpřístupnění skalního hradu Falkenštejn

FalkenštejnV sobotu 21. dubna se milovníci památek dočkají slavnostního zpřístupnění skalního hradu Falkenštejn. Zúčastnit se také můžete výpravy k němu z Jetřichovic. Sraz je v 9 hodin u informačního střediska v Jetřichovicích, společný odchod na Falkenštejn, kde vás bude čekat i speciální komentovaná prohlídka.

Dále budete pokračovat přes vyhlídku Treppenstein na Dolský mlýn, uvidíte také vyhlídku do soutěsky Kamenice a přesunete se na Kamenickou Stráň a k Pastevnímu vrchu s novou vyhlídkou Růženka v Růžové. Trasa měří 13 km. V Růžové se  znaveným poutníkům nabízí možnost ukončení výletu a odjezd autobusem v 16:06 do Hřenska (či dále v 16:32 hod. autobusem do Krásné Lípy, směr na Děčín v 16:17 hod. nebo 17:17 hod.).
 

Otevření vyhlídky Růženka v Růžové

Výhled RůžováNa Pastevním vrchu u obce Růžová se v sobotu 21. dubna otevře zcela nová rozhledna, která dostala název Růženka.

Příznivci dalekých výhledů mají sraz v 15 hodin na Pastevním vrchu u nové vyhlídky Růženka (kam dorazí i pochodníci z hradu Falkenštejn), kde zazní slavnostní uvítání starostkou. Kdo se rád projde, může se zúčastnit výletu přes obec Růžovou směr Hájenky na Mezní můstek do soutěsek, na Meznou a Mezní Louku. Odtud bude následovat odjezd autobusem v 18:49 hod. směr Krásná Lípa (směr Děčín v 18:00 hod.). Celková trasa z Jetřichovic – Růžova – Mezní Louka měří 18 km.
 

Ozvěny Eko filmu v Krásné Lípě

České ŠvýcarskoV neděli 22. dubna od 10 hodin bude v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě probíhat promítáni filmů z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm a uskutečni se několik besed na téma „Ochrana ovduší“.

V rámci teto akce proběhne i slavnosti vyhlášeni osobnosti oceněných za přinos k udržitelnému rozvoji regionu Českého Švýcarska. Akce bude zakončena koncertem Vladimíra Merty v kulturním domě.
 

Za přírodou do soutěsek a k Pravčické bráně

HřenskoK nejhezčím místům Národního parku České Švýcarsko patří vedle Pravčické brány a vyhlídek u Jetřichovic také řeka Kamenice poblíž Hřenska a Edmundova a Divoká soutěska, jimiž se proplouvá na pramičkách. Letos jsou soutěsky otevřené denně, a to do 1. října od 9:00 do 18:00 hodin. Lístek vyjde na 140 Kč pro dospělého a 70 korun pro děti. V rekonstruovaném srubu mezi soutěskami si navíc můžete prohlédnout expozici Z mlýna do srubu a zpátky.

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Považuje se za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti.
Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Jetřichovické stěny

Jetřichovické stěny

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Kyjovské údolí - romantika v kaňonu Křinice

Kyjovské údolí - romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace. Interaktivní a moderně pojatá expozice představující region České Švýcarsko jako fascinující prostoupení unikátního světa přírody a důmyslného světa člověka.

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Další aktuality