Úvod > Co chcete dělat? > Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách
Příroda

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.

Köglerova naučná stezka je nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách. Krásnolipský rodák Rudolf Kögler ji zřídil v roce 1941, jen pár let poté, co na zahradě svého domu v Zahradách dokončil unikátní plastickou geologickou mapu okolní krajiny. Naučná stezka byla slavnostně otevřena 12. října 1941 a původně měřila 12 km. Byla osazena 70 ks poučných tabulí, které byly každoročně opakovaně instalovány. Rudolf Kögler byl jejich vlastnoručním tvůrcem a dokonce na trase návštěvníky doprovázel.

Stezka byla nově obnovena v roce 2006 a její současná délka je 23 km. Na trase je instalováno 39 stanovišť, které jsou osazeny naučnými tabulemi a mnohde doplněny o zajímavé pomůcky a odpočinková místa. K nejoblíbenějším patří například rozcestí "U Pěti cest" s dřevěným altánkem a ze dřeva vyrobeným jednoduchým herbářem místních bylin. Neméně zajímavá zastávka následuje na stanovišti s číslem 9, kde je umístěna replika milíře k výrobě dřevěného uhlí. V jeho těsném sousedství je zbudována romantická lesní studánka a dřevěný xylofon. Součástí jednotlivých zastávej je i již zmiňovaná geologická mapa v Zahradách, která je vyhlášena za technickou památku.

Dalšími zastávkami, které stojí určitě za zhlédnutí je rozhodně Vápenka s největším výskytem jurských vápenců v Čechách a rozhledna na Vlčí hoře, ale i mezi zbylými stanovišti nenajdete jediné, které by vás nijak neobohatilo o nové poznatky. Součástí stezky jsou také odpočinkové altánky, studánky či zříceninu hradu Krásný Buk.

Turistický okruh začíná a končí na náměstí v Krásné Lípě, další vhodná nástupní místa jsou také na Vápence u Doubice, v Kyjově a Vlčí Hoře. V úseku mezi Vápenkou a Vlčí Horou stezka sleduje trasu původní Köglerovy stezky z roku 1941. V informačních centrech je možné zakoupit mapu naučné stezky a podrobného tištěného průvodce.

Stezka prochází velice pestrou krajinou na pomezí chráněných krajinných oblastí Lužické hory a Labské pískovce a Národního parku České Švýcarsko. Stezka zaměřená na geologii, přírodu, historii i lidovou architekturu je přístupná celoročně. Protože je poměrně dlouhá, je vhodné ji rozložit aspoň do dvou dnů.

Zobrazit více
23.6.
24.6.
Krásnolipské pletení

Krásnolipské pletení

Krásná Lípa, Ústecký kraj
29.6.
29.9.
Život malých aristokratů

Život malých aristokratů

Šluknov, Ústecký kraj
1.7.
30.9.
Historie mlsání

Historie mlsání

Šluknov, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Falkenštejn v Krásné Lípě

Pivovar Falkenštejn v Krásné Lípě

Krásná Lípa, Ústecký kraj
Křinický pivovar v Krásné Lípě

Křinický pivovar v Krásné Lípě

Česká Kamenice, Ústecký kraj
Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Krásná Lípa, Ústecký kraj